Leksykon holistyczny: Przemiana wody na straży nerek

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer

Według tradycyjnej medycyny chińskiej nerki i pęcherz moczowy należą do przemiany wody i wraz ze smakiem słonym odpowiadają w organizmie za prawidłową gospodarkę wodną.

Wody nie może być w ciele ani za dużo, ani za mało. To samo dotyczy ciepła. Smak słony sprzyja gromadzeniu się w organizmie ciepła i dba o nerki.

Bez silnych nerek nie można nawet marzyć o przetrwaniu zimy bez chorób. Dlatego ważne jest nie tylko spożywanie odpowiednich produktów z grupy smaku słonego, lecz również chronienie się przed silnym wiatrem i unikanie przebywania w niskich temperaturach bez odpowiedniej odzieży. Zimą chętnie spędzamy czas przed telewizorem, a wysiłek fizyczny odkładamy na później, do nadejścia wiosny. Jednak trzeba wiedzieć, że zbyt mała aktywność fizyczna spowoduje zastoje i niedobory energii qi oraz zmiany we krwi xue, co znacznie ułatwia wtargnięcie różnych patogenów do organizmu1.

Zimą czynników patogennych jest więcej niż w pozostałych porach roku i jesteśmy na nie bardziej narażeni. Mniej słońca, silny wiatr i niskie temperatury powodują, że organizm ma trudne zadanie do wykonania. Tak więc pierwsza zasada zdrowego spędzania zimy to korzystanie z umiarkowanej aktywności fizycznej w celu uniknięcia zastojów energetycznych. Druga zasada dotyczy uznania śniadania za najważniejszy posiłek dnia. Ma być obfite i ciepłe, a możemy je komponować, wybierając produkty z bogatej listy smaku słonego: wieprzowinę, wędzone i świeże ryby, np. karpia czy łososia, a także krewetki bądź algi morskie. Spożywanie śniadania zapobiegnie zaburzeniom ważnej funkcji nerek, jaką jest ogrzanie i doenergetyzowanie organizmu. Ponieważ kawa wypijana w dużych ilościach powoduje według tradycyjnej medycyny chińskiej wychłodzenie ciała, dorzucajmy do niej cynamon, imbir albo nawet czarny pieprz.

W tradycyjnej medycynie chińskiej najważniejsza, podstawowa wręcz zasada odnosi się do harmonii i umiaru. Jeśli przesadzimy ze spożywaniem produktów ze smaku słonego, spowoduje to wytrącanie się w organizmie kryształów moczanu sodu, które odłożą się w stawach i spowodują ich zesztywnienie oraz bóle2. Zwłaszcza osoby wykazujące nadwrażliwość na sód mogą mieć wtedy poważne kłopoty z prawidłowym wydalaniem z organizmu wody. Dla równowagi należy więc urozmaicać spożywane pokarmy odrobiną smaku gorzkiego i słodkiego. Warto docenić liście mniszka lekarskiego. Dodawane w formie suszonej do sałatek czy warzywnych wywarów pomagają zwalczać wszelkie infekcje dróg moczowych. Niestety popularne preparaty żurawinowe, które dobrze regulują pracę nerek, bardzo często są dosładzane. Należy wybierać tylko te bez cukru!

Przysmak śniadaniowo-obiadowy (przemiana wody, smak słony)

  • dwie filiżanki ugotowanej fasoli
  • jedna filiżanka wody
  • drobno pokrojona mała cebula
  • ulubione przyprawy + sól morska
  • olej roślinny do smażenia

Cebulę podsmażyć, wrzucić fasolkę i przyprawy, dodać wodę i szczyptę soli. Gotować na wolnym ogniu, aż woda odparuje. Można jeść w takiej postaci lub rozgnieść fasolkę i podawać jako pastę do kanapek.

Zobacz także

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Chiński masaż tuina

Chiński masaż tuina

Ta metoda to nieoceniona "apteczka" na wszelkie dolegliwości dziecięce.

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Czy istnieje sposób nauczania idealny dla każdego dziecka? Być może odpowiedzią na to pytanie jest metoda opracowana przez włoską pediatrę Marię Montessori.

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Nowe odkrycia naukowe sugerują, że da się przeprogramować komórki w celu odwrócenia procesów starzenia. Jak jednak dowiedziała się Cate Montana, również wiele naturalnych substancji może cofnąć tykający zegar.

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Ludzka empatia nie jest jedynie wynikiem socjalizacji. To neurony lustrzane w mózgu sprawiają, że potrafimy rozumieć cudze zachowania i współodczuwać ich emocje. Te komórki reagują identycznie, kiedy sami doświadczamy określonych doznań i gdy obserwujemy je u innych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store