Leksykon holistyczny: Przemiana wody na straży nerek

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer

Według tradycyjnej medycyny chińskiej nerki i pęcherz moczowy należą do przemiany wody i wraz ze smakiem słonym odpowiadają w organizmie za prawidłową gospodarkę wodną.

Wody nie może być w ciele ani za dużo, ani za mało. To samo dotyczy ciepła. Smak słony sprzyja gromadzeniu się w organizmie ciepła i dba o nerki.

Bez silnych nerek nie można nawet marzyć o przetrwaniu zimy bez chorób. Dlatego ważne jest nie tylko spożywanie odpowiednich produktów z grupy smaku słonego, lecz również chronienie się przed silnym wiatrem i unikanie przebywania w niskich temperaturach bez odpowiedniej odzieży. Zimą chętnie spędzamy czas przed telewizorem, a wysiłek fizyczny odkładamy na później, do nadejścia wiosny. Jednak trzeba wiedzieć, że zbyt mała aktywność fizyczna spowoduje zastoje i niedobory energii qi oraz zmiany we krwi xue, co znacznie ułatwia wtargnięcie różnych patogenów do organizmu1.

Zimą czynników patogennych jest więcej niż w pozostałych porach roku i jesteśmy na nie bardziej narażeni. Mniej słońca, silny wiatr i niskie temperatury powodują, że organizm ma trudne zadanie do wykonania. Tak więc pierwsza zasada zdrowego spędzania zimy to korzystanie z umiarkowanej aktywności fizycznej w celu uniknięcia zastojów energetycznych. Druga zasada dotyczy uznania śniadania za najważniejszy posiłek dnia. Ma być obfite i ciepłe, a możemy je komponować, wybierając produkty z bogatej listy smaku słonego: wieprzowinę, wędzone i świeże ryby, np. karpia czy łososia, a także krewetki bądź algi morskie. Spożywanie śniadania zapobiegnie zaburzeniom ważnej funkcji nerek, jaką jest ogrzanie i doenergetyzowanie organizmu. Ponieważ kawa wypijana w dużych ilościach powoduje według tradycyjnej medycyny chińskiej wychłodzenie ciała, dorzucajmy do niej cynamon, imbir albo nawet czarny pieprz.

W tradycyjnej medycynie chińskiej najważniejsza, podstawowa wręcz zasada odnosi się do harmonii i umiaru. Jeśli przesadzimy ze spożywaniem produktów ze smaku słonego, spowoduje to wytrącanie się w organizmie kryształów moczanu sodu, które odłożą się w stawach i spowodują ich zesztywnienie oraz bóle2. Zwłaszcza osoby wykazujące nadwrażliwość na sód mogą mieć wtedy poważne kłopoty z prawidłowym wydalaniem z organizmu wody. Dla równowagi należy więc urozmaicać spożywane pokarmy odrobiną smaku gorzkiego i słodkiego. Warto docenić liście mniszka lekarskiego. Dodawane w formie suszonej do sałatek czy warzywnych wywarów pomagają zwalczać wszelkie infekcje dróg moczowych. Niestety popularne preparaty żurawinowe, które dobrze regulują pracę nerek, bardzo często są dosładzane. Należy wybierać tylko te bez cukru!

Przysmak śniadaniowo-obiadowy (przemiana wody, smak słony)

  • dwie filiżanki ugotowanej fasoli
  • jedna filiżanka wody
  • drobno pokrojona mała cebula
  • ulubione przyprawy + sól morska
  • olej roślinny do smażenia

Cebulę podsmażyć, wrzucić fasolkę i przyprawy, dodać wodę i szczyptę soli. Gotować na wolnym ogniu, aż woda odparuje. Można jeść w takiej postaci lub rozgnieść fasolkę i podawać jako pastę do kanapek.

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

23 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store