Jak opóźnić procesy starzenia? 10 sposobów na skórę bez zmarszczek

Jędrna, gładka i promienna skóra to synonim młodości. Upływający czas nie jest dla niej łaskawy. Gdy jednak wiemy, jakie substancje jej służą, możemy sprawić, że pozostanie pełna blasku i witalności bez względu na mijające lata.

Magazyn Nature opublikował artykuł, z którego wynika, że od podwzgórza uzależnione jest to, jak szybko się starzejemy i w jakiej kondycji pozostaje nasze organizm w kolejnych latach. A wszystko to za sprawą kompleksu białkowego oznaczonego jako NF-kB, którego aktywność rośnie wraz z wiekiem. Dongsheng Cai, fizjolog z nowojorskiego College'u Medycznego Alberta Einsteina, który prześledził jego działanie w mózgach myszy, uważa że NF-kB pomaga określić, kiedy pojawią się u nich oznaki starzenia. Potwierdziły to przeprowadzone przez niego eksperymenty.

Gdy zwierzętom wstrzyknięto substancję, która hamuje aktywność NF-kB w mikrogleju podwzgórza, żyły znacznie dłużej. Natomiast myszy, które otrzymały substancję stymulującą ten kompleks białkowy, zmarły wcześniej. Zdaniem badacza jest to dowód na to, że na starzenie się całego organizmu ma wpływ aktywność konkretnej tkanki w ciele.

Bibliografia

  1. https://goo.gl/FQZMwK
  2. https://goo.gl/ZdLGBb
  3. https://goo.gl/iZjbZk
  4. Dermatoendocrinol. 2012 Jul 1; 4(3): 253-25
  5. https://goo.gl/sLvhY8
  6. https://goo.gl/8QmzFu
  7. https://goo.gl/ATPWqB
  8. https://goo.gl/Gx5827
  9. https://goo.gl/FFWG4Z
  10. https://goo.gl/sLhsqZ

Koenzym Q10 odpowiada za wytwarzanie energii w komórkach. Stymulując je do działania i regeneracji, sprawia, że dzielą się szybciej, a skóra pozostaje gładka i jędrna. Likwiduje wolne rodniki, chroni (m.in. przez zniszczeniami powodowanymi przez słońce) komórki skóry oraz włókna kolagenowe, elastynę i kwas hialuronowy. Dzięki temu spowalnia procesy starzenia się i powoduje, że skóra dłużej pozostaje elastyczna.

Zapobiega też tworzeniu się nowych zmarszczek oraz spłyca już istniejące. Według badań przeprowadzonych w 2004 r. przez Functional Food Research Labs doustne podawanie koenzymu Q10 może być tak skuteczne w zmniejszaniu nasilenia zmarszczek, jak preparaty do stosowania miejscowego. W trakcie eksperymentu uczestniczkom podawano 60 mg Co Q10 dziennie. Naukowcy zaobserwowali, że suplementacja zmniejszyła obszar występowania zmarszczek o 33%, ich głębokość o 38% oraz średnią głębokość zmarszczek o 7% w ciągu zaledwie 2 tygodnie1.

Granat zawiera antyoksydanty, witaminy C i E, polifenole, a także cynk i selen, które chronią skórę przed drobnoustrojami i podrażnieniami. Jest też bogaty w kwas punikowy, który zapobiega tworzeniu się zmarszczek2. Wyniki badań dowiodły, że regularne spożywanie owoców granatu zmniejsza zniszczenia w DNA komórek, dzięki czemu może skutecznie spowolnić proces starzenia. Dodatkowo granat zawiera enzymy, które pomagają chronić przed oparzeniami słonecznymi.

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, które m.in. odpowiada za elastyczność skóry i jest budulcem ścięgien. Po ukończeniu 26. r.ż. nasz organizm przestaje samoczynnie wytwarzać kolagen, a to z kolei powoduje pojawienie się pierwszych zmarszczek. Nie jest to jednak jedyny efekt braku tego związku w organizmie - z czasem odczuwamy bóle stawów, kręgosłupa, u kobiet pojawia się cellulit. Ubytki kolagenu dobrze jest uzupełniać. Problem w tym, że nie występuje on w sposób naturalny w jedzeniu i jest trudno przyswajalny. Jednak badania dotyczące suplementacji kapsułkami z kolagenem wskazują, że u starszych kobiet po 4 tygodniach przyjmowania preparatu widoczna jest poprawa elastyczności skóry3.

Kwas hialuronowy (HA) to naturalny składnik skóry. To właśnie jemu zawdzięczamy doskonale nawilżoną i gładką cerę. Jest to możliwe, bowiem HA ma zdolność łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody. Co ciekawe, tylko 1 g kwasu hialuronowego może związać ok. 6 l wody. Jednak z upływem lat jego poziom spada, co skutkuje utratą jędrności i pojawieniem się pierwszych zmarszczek.

Można go stosować jako lekki krem nawilżający lub w postaci serum. Jednak najlepsze efekty przynosi suplementacja, a w późniejszym wieku mezoterapia, czyli ostrzykiwanie skóry preparatami z HA4.

Sok pomarańczowy naprawia szkody wyrządzone przez promienie UV, wolne rodniki i stres, a dzięki potężnej dawce witaminy C pobudza biosyntezę kolagenu. Ponieważ witamina C jest nietrwała i dezaktywowana m.in. przez słońce, najlepiej pić szklankę świeżo wyciśniętego soku do kolacji. Zamiast soku możesz zjeść czerwoną paprykę lub brokuły (1/3 talerza) albo połówkę grejpfruta5.

Fot. Archiwum

Dehydroepiandrosteron (DHEA), wytwarzany przez nadnercza, nazywany jest hormonem młodości. Jego poziom spada wraz z wiekiem. Niedobory DHEA powodują dokuczliwe konsekwencje w postaci przyspieszenia procesów starzenia. A wtedy skóra staje się bardziej cienka, mięśnie słabsze, a tkanka łączna (stanowiąca głównie podporę organizmu i ochronę mechaniczną niemal wszystkich narządów) bardziej wiotka. Na szczęście w pewnym stopniu od nas samych zależy, jak długo i w jakim stężeniu ten hormon wytworzą nadnercza.

Jego poziom zależy głównie od... aktywności fizycznej. DHEA można też dostarczyć sobie w postaci tabletek. W Polsce jest dostępny bez recepty w dawkach 5 i 10 mg. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą go stosować. Decyzję o kuracji warto skonsultować z lekarzem. Hormonu DHEA nie można np. łączyć z terapią uzupełniającą niedobór estrogenów i testosteronu6.

Kwas alfa-liponowy jest aż 400 razy silniejszym antyoksydantem od witaminy E. Wymiata wolne rodniki, które niszczą najważniejsze białka skóry: kolagen i elastynę. Hamuje również sieciowanie, czyli powstawanie mostków chemicznych między białkami lub innymi dużymi cząsteczkami. Mechanizm ten przyczynia się do procesu starzenia, powodując twardnienie tętnic, utratę jędrności skóry oraz usztywnienie stawów.

Ponadto reguluje metabolizm komórek, przedłużając ich życie. W jednym małym badaniu uczestnikom aplikowano silnie działający kwas liponowy. Zmniejszył on drobne i umiarkowane zmarszczki nawet o 50%, a drobne linie niemal znikły. W innym badaniu wykazano, że związek ten znacznie poprawił wygląd niektórych rodzajów blizn. Dermatolodzy zalecają dawkowanie po 50 mg do śniadania i kolacji7.

Retinol, czyli czysta witamina A, jest niezastąpiony, gdy idzie o zachowanie młodości skóry. Dlaczego? Bo stymuluje proces odnawiania komórek, wygładza, ujędrnia (pobudza biosyntezę kolagenu i elastyny, głównych składników podtrzymujących włókna tkanki łącznej) i oczyszcza (poprawia ukrwienie oraz eliminuje wolne rodniki). Warunkuje też prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, normalizuje proces dojrzewania komórek naskórka i przyspiesza proces rogowacenia. W efekcie w naskórku dochodzi do spłycenia warstwy zrogowaciałej i pogrubienia warstw żywych.

Normalnie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu zawartego w pożywieniu, jednak z upływem lat oraz pod wpływem promieniowania UV proces ten słabnie8. Retinol może być światłoczuły, więc najlepiej stosować go na noc, bezpośrednio przed snem. Najczęściej dodawany jest do kremów, ale witaminę A możesz sobie również dostarczyć, jedząc kurki.

Fot. Archiwum

Siarka jest istotna dla organizmu jako składnik keratyny i kolagenu. Zapobiega rogowaceniu naskórka. Ma też działanie lecznicze. Pomaga zwalczyć trądzik, łojotok i świąd. W raporcie z 2012 r. przedstawionym na łamach Journal of Medicinal Chemistry stwierdzono, że sulfonamidy były bardziej skuteczne w zapobieganiu wzrostowi grzybów Malassezia globosa odpowiedzialnych za powstawanie łojotoków i łupieżu niż powszechnie stosowane leki przeciwgrzybicze występujące w szamponach przeciwłupieżowych.

Znajdziesz ją we wszystkich produktach zawierających białko (mięsach, jajach, serach, mleku czy rybach), ale też w selerze, czosnku, truskawkach, pomidorach, rzodkiewce, szczypiorku, porze czy kapuście. Dla skóry zbawienne działanie mają kąpiele siarkowe oraz picie wyciągów z nasturcji, czarnej rzepy i rzodkwi9.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek naskórka. W efekcie regeneruje się, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia, natomiast fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu. Skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku.

Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta bezpośrednio do specjalnych probówek. Następnie umieszcza się je w specjalnej maszynie i wiruje z odpowiednią prędkością. W ten sposób płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych jej składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu. Tak powstałą mieszankę wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry10.

Zobacz też:

Zobacz także

Witamina D lubi towarzystwo

Witamina D lubi towarzystwo

Najpierw odkryto związek między aktywnością witamin D3 i K2. Badając wpływ słonecznej witaminy na profilaktykę osteoporozy - jej najważniejszą właściwość - naukowcy zauważyli, że samodzielnie nie jest ona w stanie odpowiednio regulować gospodarki wapniowej.

Nietolerancja laktozy. Poznaj objawy

Nietolerancja laktozy. Poznaj objawy

Uważana za powszechną, często mylona z alergią na mleko, obwiniana o wykluczenie nabiału z diety... Wokół tej dolegliwości narosło sporo mitów. Spróbujemy się z nimi rozprawić.

Kiedy włosy wypadają...

Kiedy włosy wypadają...

Kiedy włosów zaczyna ubywać, konieczne jest rozpoznanie przyczyny problemu. Niekiedy by go rozwiązać, wystarczy zmienić szampon. Czasem jednak nadmierna utrata włosów świadczy o zaburzeniach hormonalnych lub chorobie...

Wszystkie sekrety aloesu

Wszystkie sekrety aloesu

Odkryli go Egipcjanie, którzy balsamowali nim ciała. Grecy i Rzymianie przypisywali mu właściwości hamujące wypadanie włosów, a Indianie wierzyli w odmładzającą moc jego miąższu. Dziś aloes stosowany jest przede wszystkim w dermatologii, a badania naukowe potwierdzają jego skuteczność.

Jak drzewa wpływają na nasze zdrowie?

Jak drzewa wpływają na nasze zdrowie?

Badania dowodzą, że czas spędzony w lesie może znacząco obniżyć poziom hormonu stresu - kortyzolu - i wzmocnić system odpornościowy.