Pielęgnacja sierści psa

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health wrzesień - październik 2018

Kup ten numer

Decyzja o zakupie Ariel była kompromisem. Ciężko wypracowanym, małżeńskim kompromisem. Pomiędzy pragnieniem posiadania prawdziwie męskiego, groźnego psa, wyrażonym przez męża, i potrzebą pochwalenia się ślicznym puchaczem, artykułowaną przez żonę.

Długowłosy owczarek niemiecki wydawał się strzałem w dziesiątkę, więc wczesną jesienią przybyła do domu puchata kuleczka. Kuleczka szybko rosła i mężniała, porastając coraz obfitszym włosem. On w każdej wolnej chwili wychodził z suką na spacery i szkolenia. Ona ją rozpieszczała i kochała nad życie. Pielęgnacja należała do niej, ale było to raczej pieszczotliwe gładzenie futra grzebieniem niż dogłębne czesanie. Wiosną włos Ariel był już skołtuniony, przypominał zbity, ciężki filc. Źródło sporego dyskomfortu dla psa, zwłaszcza że zaczęły się upały. Nie umieli sobie poradzić z kołtunem. Żona chwyciła za grzebień, ale pies nie zamierzał się godzić na dodatkową torturę. Tragedia.

   Pies: porady. Czytelnicy pytają

Profesjonalny salon urody dla psów wydawał się jedynym ratunkiem. Poszli więc do pierwszego z brzegu. Tam zapewniono ich, że trafili najlepiej, jak można. Ariel szybko pozbyła się kołtuna, ogolono ją bowiem na łyso. Do samej skóry.

Szczęście rodzinne trwało krótko. Ariel wyraźnie źle się czuła. Nie chciała wychodzić na słońce, stanowczo odmawiając spacerów w ciągu dnia. Zaniepokojeni małżonkowie postanowili pójść z nią do weterynarza. Nie dotarli tam jednak, bo już po drodze rozpętała się prawdziwa awantura. Wywołała ją sąsiadka, wielka miłośniczka i znawczyni psów. Mąż i żona stali jak para uczniaków pod tablicą. Sąsiadka, litując się nad Ariel, podawała w wątpliwość ich inteligencję i ich zdolność do logicznego myślenia. To od niej dowiedzieli się, że psy nie mają gruczołów potowych, więc wykazują nikłą zdolność do chłodzenia się podczas upałów. Grube futro, z pozoru grzejące, stanowi dla nich warstwę termoizolacyjną i chroni przed promieniami UV. Sąsiadka nieco złagodniała, gdy usłyszała, kto im doradził ogolenie Ariel. Swoją furię skierowała wtedy na groomera i jego rzekomy profesjonalizm.

"Macie nauczkę, nie każdy, kto się podaje za fachowca, jest nim naprawdę. Trzeba było popytać wśród właścicieli psów, oni by wam doradzili, gdzie psem zajmą się solidnie". Odchodząc, zostawiła im namiar na dobry zakład fryzjerski dla psów. "Będzie wam potrzebny", zapewniła. "Niedługo zobaczycie, co na Ariel urośnie po tej fuszerce, to dopiero będzie dramat".

Słowa sąsiadki spełniły się co do joty. Ariel zaczęła porastać watą, mięciutką, kołtuniącą się i zbijającą watą. On milczał potępiająco, wszak długowłosy owczarek był jej pomysłem. Ona biegała do psiego fryzjera częściej niż do własnego salonu. Mniej więcej po roku zabiegów udało się doprowadzić włos Ariel do jako takiego wyglądu, choć ciągle nie odzyskał dawnej, nieco szorstkiej, struktury. Pies długowłosy jest bardzo efektowny, ale wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przynajmniej raz w tygodniu należy go nie tylko szczotkować, ale też porządnie, do skóry, wyczesywać grzebieniem. Trzeba pupila również regularnie kąpać, bo w odróżnieniu od człowieka nie nosi on sweterków ani kurteczek - spaliny i brud osiadają na sierści. Jeśli pies nie jest wystawiany, kąpiele robi się mu raz na trzy miesiące.

Profesjonalny groomer pomoże dobrać szampony i odżywki odpowiednie do rodzaju włosa. Pomoże skrócić włos tak, aby nie zepsuć jego struktury. Jeśli nie mamy czasu na regularną pielęgnację, wykona za nas tę robotę, ale trzeba go będzie odwiedzać często, co kosztuje. Innym rozwiązaniem jest decyzja o zakupie psa o krótkim włosie. Jego też trzeba czesać i kąpać, ale zajmuje to znacznie mniej czasu i nie wymaga tyle siły i wprawy. Krótkowłosy, błyszczący i umięśniony pies również wygląda pięknie i nadzwyczaj elegancko.

Anna Redlicka

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

23 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store