Witamina D i cień

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer

Witamina D wzmacnia układ immunologiczny, jest niezbędna dla kości, wpływa na przebieg procesów metabolicznych i zapobiega nowotworom. Zdaniem naukowców z University of Queensland nie musimy przebywać w pełnym słońcu, by korzystać z dobroczynnego oddziaływania UVB.

Witamina D powstaje w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe typu B (UVB), które - w odróżnieniu od promieniowania UVA - dociera do skóry również wtedy, gdy znajdujemy się w miejscu ocienionym. Potwierdzają to wyniki eksperymentu przeprowadzonego w miesiącach jesienno-zimowych na półkuli południowej, w strefie podzwrotnikowej. Ochotników podzielonych na grupy poproszono, by unikali słońca.

Okazało się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym - przebywanie w cieniu nie zakłóciło wytwarzania witaminy D w skórze:

  • najefektywniej proces ten zachodził w cieniu drzewa (55% skuteczności w porównaniu z przebywaniem w pełnym słońcu) i parasola (52%)
  • najmniej witaminy D powstawało u osób przebywających w cieniu, na werandzie znajdującej się od strony północnej (11%) i w samochodzie z podniesionymi szybami (0%)

Przebywanie w cieniu to istotny element profilaktyki raka skóry. Brak bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UVA zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, ale nie hamuje całkowicie procesów związanych z powstawaniem witaminy D. Aby one zachodziły, nie możemy być jednak oddzieleni od promieni słonecznych szybą, gdyż nie przepuszcza ona promieni UVB, które są niezbędne do wytwarzania przez organizm witaminy D.

Witamina D i słońce - kiedy można się bezpiecznie opalać?

Bezpieczne opalanie gwarantuje nam przestrzeganie tzw. prawa cienia: długość cienia jest zależna od pozycji słońca na niebie gdy długość cienia odpowiada wzrostowi człowieka, słońce znajduje się 45 stopni powyżej linii horyzontu intensywność promieniowania UV jest odwrotna do długości cienia im cień dłuższy, tym słabsze promieniowanie ultrafioletowe im cień krótszy, tym większe prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego5 To prawo nawiązuje do wiedzy, jaką wynosimy ze szkoły: najkrótszy cień odnotowuje się w godzinach południowych. Rano i wieczorem długość cienia jest większa niż wysokość człowieka. Dlatego też zaleca się opalanie jedynie rano lub późnym popołudniem.

Julia Cember

Bibliografia

  1. The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology: Volume 96, Issue 5, September 2005, Pages 431-436, https://doi.org/10.1016/j.jsbmb.2005.04.039
  2. South Med J. 1998 Jul;91(7):619-23.

Zobacz także

Czy depresja to stan zapalny?

Czy depresja to stan zapalny?

Cytokinowa teoria depresji zakłada, że cierpiący na nią ludzie nie odczuwają dolegliwości ze względu na zaburzenia psychiczne - to fizyczna zła kondycja powoduje u nich przewlekły stan zapalny, wywołujący obniżenie nastroju i inne objawy.

Chroniczne zmęczenie: 5 faktów

Chroniczne zmęczenie: 5 faktów

Myślisz, że o zespole przewlekłego zmęczenia wiesz już wszystko? Oto 5 mało znanych faktów o CFS.

Naturalne sposoby na złogi w pęcherzyku żółciowym

Naturalne sposoby na złogi w pęcherzyku żółciowym

Pęcherzyk żółciowy to narząd o gruszkowatym kształcie, mieszczący się przy wątrobie. Gromadzi się w nim wytwarzana przez nią żółć. Gdy jemy posiłek, wydziela ją do jelita, dzięki czemu możemy strawić zawarte w nim tłuszcze.

Hiperbaryczna terapia tlenowa - naturalna metoda odzyskiwania zdrowia

Hiperbaryczna terapia tlenowa - naturalna metoda odzyskiwania zdrowia

Oddychając czystym tlenem w podwyższonym ciśnieniu korzystamy z naturalnej, nieinwazyjnej i w pełni bezpiecznej terapii, która pomaga w leczeniu wielu poważnych chorób, urazów oraz pomaga w profilaktyce zdrowia.

Zen coaching: droga do wewnętrznej równowagi

Zen coaching: droga do wewnętrznej równowagi

Termin coaching jest znany każdemu człowiekowi biznesu i kojarzy się z zajęciami motywacyjnymi mającymi na celu zwiększenie wydajności pracy i kreatywności w zarabianiu pieniędzy. Zen słusznie przywodzi na myśl buddyzm i spokój. Co łączy zachodni świat korporacji i walki o prestiż oraz władzę ze wschodnią filozofią, której założeniem jest odrzucenie rywalizacji i unikanie stresu wynikającego z dążenia do gromadzenia dóbr materialnych?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Nowości

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

19 marzec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store