Witamina D i cień

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Kup ten numer

Witamina D wzmacnia układ immunologiczny, jest niezbędna dla kości, wpływa na przebieg procesów metabolicznych i zapobiega nowotworom. Zdaniem naukowców z University of Queensland nie musimy przebywać w pełnym słońcu, by korzystać z dobroczynnego oddziaływania UVB.

Witamina D powstaje w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe typu B (UVB), które - w odróżnieniu od promieniowania UVA - dociera do skóry również wtedy, gdy znajdujemy się w miejscu ocienionym. Potwierdzają to wyniki eksperymentu przeprowadzonego w miesiącach jesienno-zimowych na półkuli południowej, w strefie podzwrotnikowej. Ochotników podzielonych na grupy poproszono, by unikali słońca.

Okazało się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym - przebywanie w cieniu nie zakłóciło wytwarzania witaminy D w skórze:

  • najefektywniej proces ten zachodził w cieniu drzewa (55% skuteczności w porównaniu z przebywaniem w pełnym słońcu) i parasola (52%)
  • najmniej witaminy D powstawało u osób przebywających w cieniu, na werandzie znajdującej się od strony północnej (11%) i w samochodzie z podniesionymi szybami (0%)

Przebywanie w cieniu to istotny element profilaktyki raka skóry. Brak bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UVA zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, ale nie hamuje całkowicie procesów związanych z powstawaniem witaminy D. Aby one zachodziły, nie możemy być jednak oddzieleni od promieni słonecznych szybą, gdyż nie przepuszcza ona promieni UVB, które są niezbędne do wytwarzania przez organizm witaminy D.

Witamina D i słońce - kiedy można się bezpiecznie opalać?

Bezpieczne opalanie gwarantuje nam przestrzeganie tzw. prawa cienia: długość cienia jest zależna od pozycji słońca na niebie gdy długość cienia odpowiada wzrostowi człowieka, słońce znajduje się 45 stopni powyżej linii horyzontu intensywność promieniowania UV jest odwrotna do długości cienia im cień dłuższy, tym słabsze promieniowanie ultrafioletowe im cień krótszy, tym większe prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego5 To prawo nawiązuje do wiedzy, jaką wynosimy ze szkoły: najkrótszy cień odnotowuje się w godzinach południowych. Rano i wieczorem długość cienia jest większa niż wysokość człowieka. Dlatego też zaleca się opalanie jedynie rano lub późnym popołudniem.

Julia Cember

Bibliografia

  1. The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology: Volume 96, Issue 5, September 2005, Pages 431-436, https://doi.org/10.1016/j.jsbmb.2005.04.039
  2. South Med J. 1998 Jul;91(7):619-23.
Holistic Health lipiec - sierpień 2018

Zobacz także

Chiński masaż tuina

Chiński masaż tuina

Ta metoda to nieoceniona "apteczka" na wszelkie dolegliwości dziecięce.

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Czy istnieje sposób nauczania idealny dla każdego dziecka? Być może odpowiedzią na to pytanie jest metoda opracowana przez włoską pediatrę Marię Montessori.

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Nowe odkrycia naukowe sugerują, że da się przeprogramować komórki w celu odwrócenia procesów starzenia. Jak jednak dowiedziała się Cate Montana, również wiele naturalnych substancji może cofnąć tykający zegar.

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Ludzka empatia nie jest jedynie wynikiem socjalizacji. To neurony lustrzane w mózgu sprawiają, że potrafimy rozumieć cudze zachowania i współodczuwać ich emocje. Te komórki reagują identycznie, kiedy sami doświadczamy określonych doznań i gdy obserwujemy je u innych.

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Ta mało znana cząsteczka - jeden z najpotężniejszych przeciwutleniaczy - rewolucjonizuje opiekę zdrowotną i perspektywy długowieczności. Szczegółowo przedstawia ją Cate Montana.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Monitory snu pogarszają bezsenność

Monitory snu pogarszają bezsenność

24 czerwiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store