Sport: na siłowni czy na świeżym powietrzu?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2018

Kup ten numer
Tagi: profilaktyka

Autorzy badania postanowili sprawdzić, jak na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa uprawianie sportu w zamkniętym pomieszczeniu, na świeżym powietrzu w mieście i na łonie natury poza miastem.

W eksperymencie wzięło udział 3060 uczestników w wieku 15-74 lat:

  • 52% badanych ćwiczyło zimą
  • 48% badanych ćwiczyło wiosną

W ciągu ostatnich 12 miesięcy

Bibliografia

  1. Health and Well-Being 2016, Volume 6, Issue 3, Pages 324– 346. doi: 10.1111/aphw.12031
  2. goo.gl/KkynZD
  3. http://sojp.wios.warszawa.pl/?page=pm
  • 55% badanych nie uprawiało sportu na świeżym powietrzu
  • 44% badanych rzadko uprawiało sport na świeżym powietrzu

W ciągu ostatnich 4 tygodni

  • 53% badanych podejmowało umiarkowaną aktywność fizyczną
  • 31% badanych podejmowało intensywną aktywność fizyczną

W trakcie badania monitorowano samopoczucie psychiczne badanych ogólny stan ich zdrowia jakość snu. Zadanie uczestników polegało na podejmowaniu przez co najmniej 20 minut dziennie intensywnej aktywności fizycznej (nordic walking, fitness, jogging).

Wyniki badania Największą poprawę samopoczucia odnotowano wśród ochotników z grupy ćwiczącej poza miastem, na łonie natury Ogólny stan zdrowia poprawił się w grupach ćwiczących na zewnątrz, nie odnotowano jednak ewidentnej różnicy między "miejskimi" i "pozamiejskimi"uczestnikami badania Jakość snu była najlepsza wśród ochotników uprawiających sport na łonie natury, poza miastem.

Wnioski z badania Najwięcej korzystnych zmian w zakresie badanych parametrów zaobserwowano u ochotników ćwiczących na łonie natury. Można zatem przyjąć, że podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu poza obszarami miejskimi wpływa korzystnie na nasze samopoczucie psychiczne, zdrowie i sen1,2. Naukowcy podkreślają jednak, że możemy też bez obaw ćwiczyć na otwartej przestrzeni w mieście3, jeśli stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 nie przekracza 35 μg/m3, a pyłów PM10 - 50 μg/m3.

Prawdziwy wróg: zapylone powietrze

Cytat za Państwowym Inspektoratem Ochrony Środowiska w Warszawie:

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących związkami organicznymi i nieorganicznymi. (…) Może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany3. Na pył PM10 składają się cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które są wchłaniane w górnych drogach oddechowych i oskrzelach, co stanowi przyczynę kaszlu, trudności z oddychaniem i zadyszki, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego, a także powoduje zaostrzenie objawów chorób alergicznych. Jeśli przenikają do krwiobiegu, wpływają na przebieg chorób serca oraz zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o negatywnym wpływie pyłu PM10 na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).
Polskie normy dla pyłów PM10: poziom dopuszczalny: 50 μg/m3 (dobowy) - stężenie pyłów sięgające tej granicy wskazuje, że jakość powietrza nie jest dobra, niemniej przebywanie na świeżym powietrzu nie spowoduje poważnych skutków dla zdrowia; poziom informowania: 200 μg/m3 (dobowy) - oznacza złą jakość powietrza, norma została przekroczona czterokrotnie; trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu;poziom alarmowy: 300 μg/m3 (dobowy) - informuje o bardzo złej jakości powietrza; norma jest przekroczona sześciokrotnie; najlepiej zostać w domu.
Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne), które są wchłaniane w górnych i dolnych drogach oddechowych, ale mogą również przenikać do krwi. Podobnie jak pyły PM10 powodują kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5 wynosi 25 μg/m3, a norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5 - 10 μg/m3.

Zgodnie z zaleceniem WHO normy średniego dobowego stężenia pyłu PM10 nie mogą być przekroczone więcej niż 35 razy w ciągu roku. Niestety w Polsce zdarza się to o wiele częściej.

Julia Cember

Tagi: profilaktyka

Zobacz też:

Zobacz także

Toksyczny łosoś

Toksyczny łosoś

Pełnego zdrowych, pożytecznych tłuszczów łososia uważa się za zdrową superrybę. Jednakże Cate Montana jest innego zdania. W ramach nowego "akwabiznesu" w supermarketach dostępne są bowiem głównie ryby hodowlane.

Wycięcie tarczycy: suplementy i dieta

Wycięcie tarczycy: suplementy i dieta

Bez tarczycy można żyć - pod warunkiem, że codziennie przyjmuje się suplementy jej hormonów i, o czym mało kto wie, stosuje odpowiednią dietę.

Przekąski w podróży

Przekąski w podróży

Spożywanie posiłków w drodze nie musi być nudne i zapychające.

Naturalne napoje izotoniczne

Naturalne napoje izotoniczne

To naturalne, że w czasie wakacji odczuwamy dużo większą ochotę na produkty odświeżające, nawilżające, takie jak soki, koktajle, sałatki, surówki, owoce, lody czy zimne napoje.

P jak przemiana metalu

P jak przemiana metalu

Według tradycyjnej medycyny chińskiej w naszym organizmie płuca fei oraz jelito grube da chang stanowią parę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store