Marihuana dla psa?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer

Nie trzeba długo szperać w internecie, by znaleźć śmieszne filmiki z psami będącymi pod wpływem marihuany. Zwierzęta zachowują się dziwnie, mają wielkie, szkliste oczy o rozszerzonych źrenicach i poruszają się chwiejnym krokiem, co jest szeroko komentowane jako objaw cudownej nieważkości z pogranicza nirwany.

Nic bardziej błędnego. Zwierzęta znajdujące się pod wpływem THC (tetrahydrokannabinol - organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach) odczuwają duży dyskomfort, wymiotują i mają znacznie obniżoną temperaturę ciała, więc odwrotnie niż ludzie nie odczuwają przyjemności. Ten trudny dla nich stan utrzymuje się nawet kilkanaście godzin. Czy to oznacza, że leki na bazie marihuany nie mogą być stosowane w terapii naszych czworonożnych przyjaciół?

Wielu weterynarzy po stwierdzeniu u psa padaczki bądź nasilonych bólów stawowych wykorzystuje w terapii kannabioidy. Stosuje się zarówno tabletki, jak i olejki, ale pod warunkiem, że zawierają one CBD (kannabidiol - związek chemiczny obecny w konopiach, nie wykazuje działania psychotropowego), a nie THC. Psy, podobnie jak ludzie, wytwarzają endogenne kannabioidy, mają więc receptory reagujące na ich obecność, co umożliwia skuteczne leczenie.

Problem polega na tym, że działanie weterynarza jest często czysto intuicyjne, ponieważ z powodu braku uregulowań prawnych oraz środków na kosztowne badania nie ma analiz naukowych, które pozwoliłyby choćby zoptymalizować dawki lecznicze. Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii prowadzi badania ankietowe wśród właścicieli psów stosujących leki i suplementy na bazie kannabioidów. Według zebranych danych skuteczność tego rodzaju preparatów w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych o rozmaitym podłożu, stanów lękowych, nowotworów, padaczki, astmy, a także nietolerancji pokarmowych powiązanych z wymiotami i utratą masy ciała jest duża, a nawet bardzo duża.

O ile wybór oficjalnie uznanych leków weterynaryjnych z kannabioidami jest w Polsce dość skromny, o tyle przez internet bez problemu można kupić rozmaite tabletki, olejki czy przysmaki, doprawiane nimi bez należytej staranności i jakiejkolwiek kontroli. Zdesperowani właściciele, chcąc ulżyć swoim ciężko chorym podopiecznym, sięgają po nie wtedy, gdy oficjalna medycyna weterynaryjna wydaje się bezradna. Stowarzyszenia lekarzy weterynarii wraz z naukowcami zajmującymi się tym tematem postulują potrzebę wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących rynku leków i paraleków na bazie marihuany, jako że dostrzegają oni zarówno ogromny potencjał terapeutyczny tych specyfików, jak i zagrożenia związane ze stosowaniem ich bez żadnej wiedzy i kontroli lekarskiej.

Podsumujmy: miłośnicy psów w USA, skąd pochodzi najwięcej danych dotyczących stosowania leków i suplementów na bazie kannabioidów, oceniają skuteczność tych preparatów bardzo wysoko. Dotyczy to nie tylko pomocy udzielanej doraźnie w przypadku wystąpienia bólu, lecz również terapii długofalowych. W Polsce lekarze i miłośnicy psów niechętnie mówią o terapii pochodnymi marihuany, być może właśnie ze względu na brak uregulowań prawnych.

Anna Redlicka

Zobacz także

Dieta uchroni Cię przed zapaleniem zatok

Dieta uchroni Cię przed zapaleniem zatok

Z infekcjami zatok spotykam się w gabinecie bardzo często. Sama zmagałam się z przewlekłym stanem zapalnym przez wiele lat, rozpaczliwie szukając rozwiązania.

Wesołych ketogenicznych Świąt - przepisy

Wesołych ketogenicznych Świąt - przepisy

Dr Joseph Mercola radzi, jak przygotować przepyszną ucztę świąteczną według zasad leczniczej diety zawierającej dużo tłuszczów, mało węglowodanów i umiarkowaną ilość białka.

Kiszonki: samo zdrowie!

Kiszonki: samo zdrowie!

Są źródłem probiotyków, witamin i mikroelementów, a przy tym możesz jeść je do woli, ponieważ zawierają wyjątkowo mało kalorii. Najwyższy czas zaopatrzyć domową spiżarnię w kiszone warzywa własnej roboty!

Tradycyjna medycyna chińska i warzywa

Tradycyjna medycyna chińska i warzywa

Według tradycyjnej medycyny chińskiej warzywa wykazują silne właściwości lecznicze, a ich oddziaływanie na organizm w dużym stopniu zależy od sposobu przygotowania potraw. Czy dotyczy to również plonów z naszych ogródków?

Leksykon holistyczny: Przemiana wody na straży nerek

Leksykon holistyczny: Przemiana wody na straży nerek

Według tradycyjnej medycyny chińskiej nerki i pęcherz moczowy należą do przemiany wody i wraz ze smakiem słonym odpowiadają w organizmie za prawidłową gospodarkę wodną.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Nowości

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

19 maj 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store