Marihuana dla psa?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer

Nie trzeba długo szperać w internecie, by znaleźć śmieszne filmiki z psami będącymi pod wpływem marihuany. Zwierzęta zachowują się dziwnie, mają wielkie, szkliste oczy o rozszerzonych źrenicach i poruszają się chwiejnym krokiem, co jest szeroko komentowane jako objaw cudownej nieważkości z pogranicza nirwany.

Nic bardziej błędnego. Zwierzęta znajdujące się pod wpływem THC (tetrahydrokannabinol - organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach) odczuwają duży dyskomfort, wymiotują i mają znacznie obniżoną temperaturę ciała, więc odwrotnie niż ludzie nie odczuwają przyjemności. Ten trudny dla nich stan utrzymuje się nawet kilkanaście godzin. Czy to oznacza, że leki na bazie marihuany nie mogą być stosowane w terapii naszych czworonożnych przyjaciół?

Wielu weterynarzy po stwierdzeniu u psa padaczki bądź nasilonych bólów stawowych wykorzystuje w terapii kannabioidy. Stosuje się zarówno tabletki, jak i olejki, ale pod warunkiem, że zawierają one CBD (kannabidiol - związek chemiczny obecny w konopiach, nie wykazuje działania psychotropowego), a nie THC. Psy, podobnie jak ludzie, wytwarzają endogenne kannabioidy, mają więc receptory reagujące na ich obecność, co umożliwia skuteczne leczenie.

Problem polega na tym, że działanie weterynarza jest często czysto intuicyjne, ponieważ z powodu braku uregulowań prawnych oraz środków na kosztowne badania nie ma analiz naukowych, które pozwoliłyby choćby zoptymalizować dawki lecznicze. Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii prowadzi badania ankietowe wśród właścicieli psów stosujących leki i suplementy na bazie kannabioidów. Według zebranych danych skuteczność tego rodzaju preparatów w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych o rozmaitym podłożu, stanów lękowych, nowotworów, padaczki, astmy, a także nietolerancji pokarmowych powiązanych z wymiotami i utratą masy ciała jest duża, a nawet bardzo duża.

O ile wybór oficjalnie uznanych leków weterynaryjnych z kannabioidami jest w Polsce dość skromny, o tyle przez internet bez problemu można kupić rozmaite tabletki, olejki czy przysmaki, doprawiane nimi bez należytej staranności i jakiejkolwiek kontroli. Zdesperowani właściciele, chcąc ulżyć swoim ciężko chorym podopiecznym, sięgają po nie wtedy, gdy oficjalna medycyna weterynaryjna wydaje się bezradna. Stowarzyszenia lekarzy weterynarii wraz z naukowcami zajmującymi się tym tematem postulują potrzebę wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących rynku leków i paraleków na bazie marihuany, jako że dostrzegają oni zarówno ogromny potencjał terapeutyczny tych specyfików, jak i zagrożenia związane ze stosowaniem ich bez żadnej wiedzy i kontroli lekarskiej.

Podsumujmy: miłośnicy psów w USA, skąd pochodzi najwięcej danych dotyczących stosowania leków i suplementów na bazie kannabioidów, oceniają skuteczność tych preparatów bardzo wysoko. Dotyczy to nie tylko pomocy udzielanej doraźnie w przypadku wystąpienia bólu, lecz również terapii długofalowych. W Polsce lekarze i miłośnicy psów niechętnie mówią o terapii pochodnymi marihuany, być może właśnie ze względu na brak uregulowań prawnych.

Anna Redlicka

Holistic Health listopad - grudzień 2018
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Anemia w ciąży - przyczyny, dieta

Anemia w ciąży - przyczyny, dieta

Ogólne osłabienie, częste bóle głowy, bladość i trudności z koncentracją to objawy mogące wskazywać na anemię. Powoduje ją najczęściej niedobór żelaza. Ale zdarzają się wyjątki. U Magdy jej przyczyną okazała się nadczynność przytarczyc, której skutkiem jest wysoki poziom wapnia we krwi, utrudniający przyswajanie żelaza.

Rozwój dziecka - jak zapewnić dziecku rozwój intelektualny?

Rozwój dziecka - jak zapewnić dziecku rozwój intelektualny?

Aby zadbać o dobre wyniki w nauce ucznia, trzeba dać mu podwaliny pod opanowanie zdolności skupiania uwagi i odpowiednio doładować jego neurony

Czy woda może być niezdrowa?

Czy woda może być niezdrowa?

Przez tysiące lat nękały nas różne choroby wywołane bakteriami. Ludzkość nie umiała bronić się przed nimi, bo drobnoustrojów nie widać gołym okiem. Gdy ktoś zjadł stare mięso, to zachorował on, cała rodzina albo goście weselni, którym taki posiłek zaserwował. Gorzej było, gdy chorobotwórcze bakterie znalazły się w studni miejskiej albo w rzece, będącej źródłem wody pitnej dla dużych populacji - wtedy choroby dopadały setki albo tysiące ludzi.

Rozwój dziecka - co robić, aby dziecko było zdrowe?

Rozwój dziecka - co robić, aby dziecko było zdrowe?

By zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny, należy pamiętać o podstawowych zasadach żywienia i stylu życia oraz zapomnieć o kilku grzechach codzienności

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Ta mało znana cząsteczka - jeden z najpotężniejszych przeciwutleniaczy - rewolucjonizuje opiekę zdrowotną i perspektywy długowieczności. Szczegółowo przedstawia ją Cate Montana.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store