Marihuana dla psa?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health listopad - grudzień 2018

Kup ten numer

Nie trzeba długo szperać w internecie, by znaleźć śmieszne filmiki z psami będącymi pod wpływem marihuany. Zwierzęta zachowują się dziwnie, mają wielkie, szkliste oczy o rozszerzonych źrenicach i poruszają się chwiejnym krokiem, co jest szeroko komentowane jako objaw cudownej nieważkości z pogranicza nirwany.

Nic bardziej błędnego. Zwierzęta znajdujące się pod wpływem THC (tetrahydrokannabinol - organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach) odczuwają duży dyskomfort, wymiotują i mają znacznie obniżoną temperaturę ciała, więc odwrotnie niż ludzie nie odczuwają przyjemności. Ten trudny dla nich stan utrzymuje się nawet kilkanaście godzin. Czy to oznacza, że leki na bazie marihuany nie mogą być stosowane w terapii naszych czworonożnych przyjaciół?

Wielu weterynarzy po stwierdzeniu u psa padaczki bądź nasilonych bólów stawowych wykorzystuje w terapii kannabioidy. Stosuje się zarówno tabletki, jak i olejki, ale pod warunkiem, że zawierają one CBD (kannabidiol - związek chemiczny obecny w konopiach, nie wykazuje działania psychotropowego), a nie THC. Psy, podobnie jak ludzie, wytwarzają endogenne kannabioidy, mają więc receptory reagujące na ich obecność, co umożliwia skuteczne leczenie.

Problem polega na tym, że działanie weterynarza jest często czysto intuicyjne, ponieważ z powodu braku uregulowań prawnych oraz środków na kosztowne badania nie ma analiz naukowych, które pozwoliłyby choćby zoptymalizować dawki lecznicze. Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii prowadzi badania ankietowe wśród właścicieli psów stosujących leki i suplementy na bazie kannabioidów. Według zebranych danych skuteczność tego rodzaju preparatów w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych o rozmaitym podłożu, stanów lękowych, nowotworów, padaczki, astmy, a także nietolerancji pokarmowych powiązanych z wymiotami i utratą masy ciała jest duża, a nawet bardzo duża.

O ile wybór oficjalnie uznanych leków weterynaryjnych z kannabioidami jest w Polsce dość skromny, o tyle przez internet bez problemu można kupić rozmaite tabletki, olejki czy przysmaki, doprawiane nimi bez należytej staranności i jakiejkolwiek kontroli. Zdesperowani właściciele, chcąc ulżyć swoim ciężko chorym podopiecznym, sięgają po nie wtedy, gdy oficjalna medycyna weterynaryjna wydaje się bezradna. Stowarzyszenia lekarzy weterynarii wraz z naukowcami zajmującymi się tym tematem postulują potrzebę wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących rynku leków i paraleków na bazie marihuany, jako że dostrzegają oni zarówno ogromny potencjał terapeutyczny tych specyfików, jak i zagrożenia związane ze stosowaniem ich bez żadnej wiedzy i kontroli lekarskiej.

Podsumujmy: miłośnicy psów w USA, skąd pochodzi najwięcej danych dotyczących stosowania leków i suplementów na bazie kannabioidów, oceniają skuteczność tych preparatów bardzo wysoko. Dotyczy to nie tylko pomocy udzielanej doraźnie w przypadku wystąpienia bólu, lecz również terapii długofalowych. W Polsce lekarze i miłośnicy psów niechętnie mówią o terapii pochodnymi marihuany, być może właśnie ze względu na brak uregulowań prawnych.

Anna Redlicka

Zobacz także

Medycyna ortomolekularna kontra alergie

Medycyna ortomolekularna kontra alergie

Dla wielu alergików ciepłe miesiące to pora zaostrzonych objawów, które potrafią zepsuć dobry humor. Na szczęście można sobie z nimi poradzić dzięki medycynie ortomolekularnej.

Prostata - jak monitorować przerost stercza?

Prostata - jak monitorować przerost stercza?

Łagodny przerost prostaty, czyli BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia), to choroba, która dotyka co piątego czterdziestolatka. Problem narasta wraz z wiekiem - na objawy przerostu prostaty uskarża się aż 50-60% sześćdziesięciolatków. U niektórych mężczyzn BPH przebiega bezobjawowo do późnej starości, u innych daje się boleśnie we znaki tuż po czterdziestce. Jedną z przyczyn łagodnego przerostu prostaty są związane z wchodzeniem w andropauzę zaburzenia hormonalne.

Czy pies może być weganinem?

Czy pies może być weganinem?

Wegetarianie, a zwłaszcza weganie, wzbudzają sporo emocji. Dla zatwardziałych mięsożerców sam pomysł, by wyrzec się produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jest dziwactwem trudnym do zaakceptowania. A kiedy ktoś próbuje przestawić na dietę bezmięsną swojego psa, emocje sięgają zenitu.

Suplementy w ciąży: po co i w jakich ilościach

Suplementy w ciąży: po co i w jakich ilościach

Ciąża to okres szczególnego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Co i dlaczego może Ci przepisać lekarz?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

18 lipiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store