Sokoterapia: smaczne lekarstwo

Już od 90 lat pojawiają się dowody na prozdrowotne właściwości świeżych soków wyciśniętych z warzyw i owoców.

W stwierdzeniu "jesteś tym, co jesz" kryje się wiele prawdy. Jeśli wysokoprzetworzone, ciężkostrawne produkty zastąpisz naturalnymi, pełnowartościowymi, możesz zwalczyć różnorodne problemy zdrowotne: od zmęczenia i stresu, przez choroby cywilizacyjne, po nowotwory.

I właśnie na tym opiera się sokoterapia. Jej zwolennicy przekonują, że owoce i warzywa w płynnej postaci to skondensowane źródło składników odżywczych, które pozwalają utrzymać równowagę organizmu, a nawet mogą zwiększyć skuteczność konwencjonalnych metod leczenia.

Stan skupienia ma znaczenie

Oczywiście warzywa i owoce, zwłaszcza te pochodzące z ekologicznych upraw, powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Dlaczego jednak warto przetwarzać je i spożywać w płynnej postaci?

Okazuje się, że organizmowi łatwiej wchłonąć składniki odżywcze pochodzące z soku niż ze świeżej rośliny. W jednym z badań u pacjentek z rakiem piersi, które sięgały po świeżo wyciśnięte soki z warzyw, wykazano trzykrotnie większą ilość karotenoidów niż wśród ochotniczek jedzących świeże lub ugotowane warzywa1. Zdaniem jego autorów najprawdopodobniej najważniejszą rolę w przyswajaniu składników odżywczych odgrywają mniejszy rozmiar cząsteczek i brak nierozpuszczalnych frakcji błonnika, czyli włókna pokarmowego.

Jednocześnie w sokach zawarte są pełnowartościowe składniki: łatwo przyswajalne tłuszcze, cukry, białka, witaminy, biopierwiastki i enzymy sterujące reakcjami biochemicznymi w organizmie. Co więcej, już 3-4 szklanki świeżego soku odpowiadają ok. 2 kg surowych produktów pod względem zawartości tych substancji.

Nie należy również bać się negatywnego wpływu takich napojów na wagę ciała czy stan zdrowia zębów. W jednym z badań naukowcy stwierdzili wprost, że są to podejrzenia nieuzasadnione, a świeże soki z warzyw i owoców są równie skuteczne w profilaktyce raka i chorób serca, co surowe produkty2.

Płynne lekarstwo

Wszystkie te prozdrowotne właściwości wykorzystują zwolennicy sokoterapii. Wychodzą oni z założenia, że odpowiednio duża podaż takich napojów to prawdziwa witaminowa i odżywcza bomba dla organizmu, która przywraca mu równowagę, ułatwia usunięcie toksyn i wspiera aktywność układu immunologicznego. Dzięki temu może zatrzymać, a nawet cofnąć procesy chorobowe.

Oczywiście wszystko zależy od właściwości surowca, z którego przyrządzamy sok. Przykładowo ten wyciśnięty z buraka wpływa na układ krążenia, z kapusty - zmniejsza wrzody, z winogron - zwalcza zaparcia, z żurawiny - łagodzi infekcje. Pomidorowy działa przeciwzapalnie, a z selera usprawnia trawienie i pomaga uzupełnić niedobór magnezu. Z kolei Max Gerson, autor przeciwnowotworowej terapii opartej w dużej mierze na sokach, zalecał sok marchewkowy, jabłkowo-marchewkowy, pomarańczowy (lub grejpfrutowy u diabetyków - ze względu na niższą zawartość cukru) oraz zielony (z sałaty rzymskiej i czerwonej, endywii, eskarioli, buraków, czerwonej kapusty, rukwi wodnej, zielonej papryki i jabłka)3.

Lepiej zapobiegać...

Każdy sok wyciśnięty ze świeżych warzyw lub owoców jest cennym źródłem antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki uczestniczące w rozwoju większości chorób cywilizacyjnych. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odkryli jednak, że mętne soki jabłkowe wykazują nawet pięciokrotnie silniejsze właściwości przeciwrodnikowe niż te klarowane, a ponadto zawierają 4 razy więcej flawonoidów i innych związków z grupy fenoli4. Zdaniem badaczy dzięki temu mogą zapobiegać nowotworom, opóźniać procesy starzenia i podnosić ogólną odporność organizmu. Wykazano także, że u osób z chorobą Alzheimera sok jabłkowy może zwalczać zły nastrój towarzyszący jej rozwojowi.

Z kolei regularne picie jakichkolwiek soków warzywnych lub owocowych 3 razy w tygodniu obniża ryzyko pojawienia się tej choroby5. Zgodnie z innymi analizami do najcenniejszych soków można zaliczyć marchwiowy, który obniża ryzyko zawału i chorób serca. U pacjentów, którzy przez 3 miesiące pili go w ilości 0,5 l dziennie, doszło do obniżenia cholesterolu i stresu oksydacyjnego6. Dodatkowo podnosi on poziom karotenoidów we krwi oraz zawiera wspomagające wzrok luteinę i zeaksantynę. Z kolei sok pomarańczowy może być szczególnie korzystny u dzieci. Zdaniem badaczy dzięki dużej zawartości flawonoidów (głównie hesperydyny) obniża on u nich ryzyko rozwoju białaczki, a być może również raka piersi, wątroby i okrężnicy7.

Eksperci od sokoterapii podkreślają, że wystarczy 500-700 ml soków dziennie, by uzyskać profilaktyczny efekt i utrzymać zdrowie. Ważne jednak, by były świeżo wyciśnięte z roślin ekologicznych, pochodzących od zaufanych dostawców.

 Chcesz sam przygotowywać soki w domu? Przejdź tutaj >>

Bibliografia

  1. Cancer Epidemiolo Biomarkers Prev 1999; 8: 227-231
  2. Int J Food Sci Nutr 2006; 57: 249-272
  3. Ch. Gerson, B. Bishop, Terapia doktora Gersona. Leczenie raka i innych chorób przewlekłych, Vichara 2008, s. 150-151
  4. Nutrtion 2010; 9: 3
  5. Am J Med 2006; 119: 751-759; Am J Alzheimers Dis Other Demen 2010; 25: 367-371
  6. Biochem Soc Trans 1996; 24 (3): 790-795
  7. Nutr Cancer 2013; 65: 943-953

Zobacz także

Medycyna ortomolekularna kontra alergie

Medycyna ortomolekularna kontra alergie

Dla wielu alergików ciepłe miesiące to pora zaostrzonych objawów, które potrafią zepsuć dobry humor. Na szczęście można sobie z nimi poradzić dzięki medycynie ortomolekularnej.

Prostata - jak monitorować przerost stercza?

Prostata - jak monitorować przerost stercza?

Łagodny przerost prostaty, czyli BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia), to choroba, która dotyka co piątego czterdziestolatka. Problem narasta wraz z wiekiem - na objawy przerostu prostaty uskarża się aż 50-60% sześćdziesięciolatków. U niektórych mężczyzn BPH przebiega bezobjawowo do późnej starości, u innych daje się boleśnie we znaki tuż po czterdziestce. Jedną z przyczyn łagodnego przerostu prostaty są związane z wchodzeniem w andropauzę zaburzenia hormonalne.

Czy pies może być weganinem?

Czy pies może być weganinem?

Wegetarianie, a zwłaszcza weganie, wzbudzają sporo emocji. Dla zatwardziałych mięsożerców sam pomysł, by wyrzec się produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jest dziwactwem trudnym do zaakceptowania. A kiedy ktoś próbuje przestawić na dietę bezmięsną swojego psa, emocje sięgają zenitu.

Suplementy w ciąży: po co i w jakich ilościach

Suplementy w ciąży: po co i w jakich ilościach

Ciąża to okres szczególnego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Co i dlaczego może Ci przepisać lekarz?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

18 lipiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store