Sokoterapia: smaczne lekarstwo

Już od 90 lat pojawiają się dowody na prozdrowotne właściwości świeżych soków wyciśniętych z warzyw i owoców.

W stwierdzeniu "jesteś tym, co jesz" kryje się wiele prawdy. Jeśli wysokoprzetworzone, ciężkostrawne produkty zastąpisz naturalnymi, pełnowartościowymi, możesz zwalczyć różnorodne problemy zdrowotne: od zmęczenia i stresu, przez choroby cywilizacyjne, po nowotwory.

I właśnie na tym opiera się sokoterapia. Jej zwolennicy przekonują, że owoce i warzywa w płynnej postaci to skondensowane źródło składników odżywczych, które pozwalają utrzymać równowagę organizmu, a nawet mogą zwiększyć skuteczność konwencjonalnych metod leczenia.

Stan skupienia ma znaczenie

Oczywiście warzywa i owoce, zwłaszcza te pochodzące z ekologicznych upraw, powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Dlaczego jednak warto przetwarzać je i spożywać w płynnej postaci?

Okazuje się, że organizmowi łatwiej wchłonąć składniki odżywcze pochodzące z soku niż ze świeżej rośliny. W jednym z badań u pacjentek z rakiem piersi, które sięgały po świeżo wyciśnięte soki z warzyw, wykazano trzykrotnie większą ilość karotenoidów niż wśród ochotniczek jedzących świeże lub ugotowane warzywa1. Zdaniem jego autorów najprawdopodobniej najważniejszą rolę w przyswajaniu składników odżywczych odgrywają mniejszy rozmiar cząsteczek i brak nierozpuszczalnych frakcji błonnika, czyli włókna pokarmowego.

Jednocześnie w sokach zawarte są pełnowartościowe składniki: łatwo przyswajalne tłuszcze, cukry, białka, witaminy, biopierwiastki i enzymy sterujące reakcjami biochemicznymi w organizmie. Co więcej, już 3-4 szklanki świeżego soku odpowiadają ok. 2 kg surowych produktów pod względem zawartości tych substancji.

Nie należy również bać się negatywnego wpływu takich napojów na wagę ciała czy stan zdrowia zębów. W jednym z badań naukowcy stwierdzili wprost, że są to podejrzenia nieuzasadnione, a świeże soki z warzyw i owoców są równie skuteczne w profilaktyce raka i chorób serca, co surowe produkty2.

Płynne lekarstwo

Wszystkie te prozdrowotne właściwości wykorzystują zwolennicy sokoterapii. Wychodzą oni z założenia, że odpowiednio duża podaż takich napojów to prawdziwa witaminowa i odżywcza bomba dla organizmu, która przywraca mu równowagę, ułatwia usunięcie toksyn i wspiera aktywność układu immunologicznego. Dzięki temu może zatrzymać, a nawet cofnąć procesy chorobowe.

Oczywiście wszystko zależy od właściwości surowca, z którego przyrządzamy sok. Przykładowo ten wyciśnięty z buraka wpływa na układ krążenia, z kapusty - zmniejsza wrzody, z winogron - zwalcza zaparcia, z żurawiny - łagodzi infekcje. Pomidorowy działa przeciwzapalnie, a z selera usprawnia trawienie i pomaga uzupełnić niedobór magnezu. Z kolei Max Gerson, autor przeciwnowotworowej terapii opartej w dużej mierze na sokach, zalecał sok marchewkowy, jabłkowo-marchewkowy, pomarańczowy (lub grejpfrutowy u diabetyków - ze względu na niższą zawartość cukru) oraz zielony (z sałaty rzymskiej i czerwonej, endywii, eskarioli, buraków, czerwonej kapusty, rukwi wodnej, zielonej papryki i jabłka)3.

Lepiej zapobiegać...

Każdy sok wyciśnięty ze świeżych warzyw lub owoców jest cennym źródłem antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki uczestniczące w rozwoju większości chorób cywilizacyjnych. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odkryli jednak, że mętne soki jabłkowe wykazują nawet pięciokrotnie silniejsze właściwości przeciwrodnikowe niż te klarowane, a ponadto zawierają 4 razy więcej flawonoidów i innych związków z grupy fenoli4. Zdaniem badaczy dzięki temu mogą zapobiegać nowotworom, opóźniać procesy starzenia i podnosić ogólną odporność organizmu. Wykazano także, że u osób z chorobą Alzheimera sok jabłkowy może zwalczać zły nastrój towarzyszący jej rozwojowi.

Z kolei regularne picie jakichkolwiek soków warzywnych lub owocowych 3 razy w tygodniu obniża ryzyko pojawienia się tej choroby5. Zgodnie z innymi analizami do najcenniejszych soków można zaliczyć marchwiowy, który obniża ryzyko zawału i chorób serca. U pacjentów, którzy przez 3 miesiące pili go w ilości 0,5 l dziennie, doszło do obniżenia cholesterolu i stresu oksydacyjnego6. Dodatkowo podnosi on poziom karotenoidów we krwi oraz zawiera wspomagające wzrok luteinę i zeaksantynę. Z kolei sok pomarańczowy może być szczególnie korzystny u dzieci. Zdaniem badaczy dzięki dużej zawartości flawonoidów (głównie hesperydyny) obniża on u nich ryzyko rozwoju białaczki, a być może również raka piersi, wątroby i okrężnicy7.

Eksperci od sokoterapii podkreślają, że wystarczy 500-700 ml soków dziennie, by uzyskać profilaktyczny efekt i utrzymać zdrowie. Ważne jednak, by były świeżo wyciśnięte z roślin ekologicznych, pochodzących od zaufanych dostawców.

 Chcesz sam przygotowywać soki w domu? Przejdź tutaj >>

Bibliografia

  1. Cancer Epidemiolo Biomarkers Prev 1999; 8: 227-231
  2. Int J Food Sci Nutr 2006; 57: 249-272
  3. Ch. Gerson, B. Bishop, Terapia doktora Gersona. Leczenie raka i innych chorób przewlekłych, Vichara 2008, s. 150-151
  4. Nutrtion 2010; 9: 3
  5. Am J Med 2006; 119: 751-759; Am J Alzheimers Dis Other Demen 2010; 25: 367-371
  6. Biochem Soc Trans 1996; 24 (3): 790-795
  7. Nutr Cancer 2013; 65: 943-953

Zobacz też:

Zobacz także

Kiszonki: samo zdrowie!

Kiszonki: samo zdrowie!

Są źródłem probiotyków, witamin i mikroelementów, a przy tym możesz jeść je do woli, ponieważ zawierają wyjątkowo mało kalorii. Najwyższy czas zaopatrzyć domową spiżarnię w kiszone warzywa własnej roboty!

Toksyczny łosoś

Toksyczny łosoś

Pełnego zdrowych, pożytecznych tłuszczów łososia uważa się za zdrową superrybę. Jednakże Cate Montana jest innego zdania. W ramach nowego "akwabiznesu" w supermarketach dostępne są bowiem głównie ryby hodowlane.

Wycięcie tarczycy: suplementy i dieta

Wycięcie tarczycy: suplementy i dieta

Bez tarczycy można żyć - pod warunkiem, że codziennie przyjmuje się suplementy jej hormonów i, o czym mało kto wie, stosuje odpowiednią dietę.

Przekąski w podróży

Przekąski w podróży

Spożywanie posiłków w drodze nie musi być nudne i zapychające.

Naturalne napoje izotoniczne

Naturalne napoje izotoniczne

To naturalne, że w czasie wakacji odczuwamy dużo większą ochotę na produkty odświeżające, nawilżające, takie jak soki, koktajle, sałatki, surówki, owoce, lody czy zimne napoje.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Nowości

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

14 luty 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store