Kwas hialuronowy: strażnik wody

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer

Kwas hialuronowy kojarzy się z wygładzaniem zmarszczek, ale to tylko jedno z jego wielu zastosowań. Pełni on również o wiele ważniejsze funkcje, bezpośrednio powiązane z naszym zdrowiem.

Czym jest kwas hialuronowy? Związkiem chemicznym naturalnie wydzielanym przez nasze ciało, zaliczanym do polisacharydów, czyli cukrów złożonych, które są w organizmach żywych wykorzystywane jako materiał budulcowy bądź zapasowy. Co ważne, ma on niezwykłe właściwości. Cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać ok. 250 cząsteczek wody, która dzięki temu pozostaje w organizmie. Kwas hialuronowy występuje głównie w tkance łącznej, ciałku szklistym oka, maziówce, czyli wewnętrznej warstwie torebki stawowej, oraz w pępowinie.

W organizmie zdrowego człowieka znajduje się tylko ok. 15 g tego kwasu, ale bez niego ciało nie może dobrze funkcjonować, jest bowiem odpowiedzialny za odpowiedni poziom nawilżenia skóry. W formie uwodnionej odgrywa w skórze rolę sita, które kontroluje przepływ wody i ogranicza przenikanie patogenów1,2.

Kwas hialuronowy może być wielkocząsteczkowy, drobnocząsteczkowy i małocząsteczkowy. Wsmarowany w skórę kwas drobnocząsteczkowy i małocząsteczkowy przenika głębiej, do warstw żywych komórek naskórka, wielkie cząstki pozostają na skórze, chroniąc ją od zewnątrz. Mniejsze cząsteczki skuteczniej przyspieszają gojenie się ran niż większe.

Im organizm jest starszy, tym mniej kwasu hialuronowego wytwarza. Dlatego skóra wiotczeje, stawy stają się mniej elastyczne i szybciej obumierają wszystkie komórki

Na szczęście przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny oferuje suplementy i kosmetyki, które te problemy rozwiązują. Zawrotna kariera kwasu hialuronowego w kosmetologii nie wydaje się zaskakująca. Skoro ma on zdolność łączenia włókien kolagenowych i zatrzymywania wody w skórze, dzięki czemu jest ona elastyczna i sprężysta, czyli wygląda świeżo i młodo, wydaje się logiczne, że stał się składnikiem wielu kremów i maseczek.

Kwas hialuronowy pełni również znacznie ważniejsze funkcje niż ochrona przed powstawaniem zmarszczek. Jest między innymi głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, przyspieszającym gojenie się ran - jego właściwości lecznicze zostały wielokrotnie potwierdzone naukowo3. Z kolei obecność kwasu hialuronowego w mazi stawowej przyczynia się do prawidłowego działania stawów. Gdy zwyrodnienia stawów są zbyt zaawansowane, by kurację ograniczyć do stosowania suplementów, można kwas hialuronowy wstrzyknąć bezpośrednio w chore miejsce4. Co ważne, nie uczula on ani nie wywołuje skutków ubocznych. Wytworzony w laboratorium specyfik jest tak podobny do wytwarzanego przez ludzki organizm, że nawet przed zabiegiem chirurgicznym polegającym na jego wstrzyknięciu, nie wymaga się wykonania próby uczuleniowej.

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie również w ginekologii, ponieważ przyspiesza gojenie się ran po cesarskim cięciu oraz nacięciu krocza podczas porodu

Pomaga także kobietom w okresie menopauzalnym, które cierpią na atrofię urogenitalną, powiązaną również ze zmniejszeniem wilgotności śluzówki pochwy. Okuliści zalecają krople z kwasem hialuronowym w leczeniu zespołu suchego oka. Łagodzi on bowiem podrażnienia spojówek, likwiduje nieprzyjemne uczucie suchości i pomaga leczyć mikrouszkodzenia rogówki4. Działanie kwasu hialuronowego docenili również piosenkarze i śpiewacy operowi, ponieważ kuracje wykorzystujące tę substancję poprawiają stan nadwyrężonych strun głosowych. Pochodne kwasu hialuronowego używane są też w przypadku perforacji błony bębenkowej jako matryca, na bazie której odbudowuje się uszkodzoną błonę4.

Kwas hialuronowy można przyjmować w postaci suplementów diety, a także wsmarowywać go i wstrzykiwać w ciało zarówno dla zdrowia, jak i lepszego wyglądu

Oczywiście jego poziom w organizmie można regulować odpowiednią dietą. Wytwarzanie kwasu hialuronowego stymulują m.in. fitoestrogeny, których idealnym źródłem jest soja, a także flawonoidy obecne w takich warzywach i owocach jak brokuły, cebula, papryka, pomidory, truskawki. Niezbędny do syntezy kwasu hialuronowego jest również magnez, który można pozyskać m.in. z czekolady, najlepiej gorzkiej, otrębów i ryb5.

Agnieszka Podolecka

 

Bibliografia

  1. Mamcarz B., Prandecka D., Medycyna estetyczna w praktyce, tom 1., Medical Education, Warszawa 2010
  2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zastosowanie-kwasu-hialuronowego-w-ginekologii-opis-przypadku-wypelnienia-warg-sromowych
  3. Makuszewska M. i in., Zastosowania technik inżynierii tkankowej w leczeniu perforacji błon bębenkowych; Otorynolaryngologia 2015, 14(1), s 1-9
  4. Gumułka W., Rewerski W. Encyklopedia Zdrowia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992
  5. Ławnicka I., https://portal.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-mozna-podniesc-poziom-kwasu-hialuronowego-w-organizmie

Zobacz także

Prostata - jak monitorować przerost stercza?

Prostata - jak monitorować przerost stercza?

Łagodny przerost prostaty, czyli BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia), to choroba, która dotyka co piątego czterdziestolatka. Problem narasta wraz z wiekiem - na objawy przerostu prostaty uskarża się aż 50-60% sześćdziesięciolatków. U niektórych mężczyzn BPH przebiega bezobjawowo do późnej starości, u innych daje się boleśnie we znaki tuż po czterdziestce. Jedną z przyczyn łagodnego przerostu prostaty są związane z wchodzeniem w andropauzę zaburzenia hormonalne.

Czy pies może być weganinem?

Czy pies może być weganinem?

Wegetarianie, a zwłaszcza weganie, wzbudzają sporo emocji. Dla zatwardziałych mięsożerców sam pomysł, by wyrzec się produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jest dziwactwem trudnym do zaakceptowania. A kiedy ktoś próbuje przestawić na dietę bezmięsną swojego psa, emocje sięgają zenitu.

Suplementy w ciąży: po co i w jakich ilościach

Suplementy w ciąży: po co i w jakich ilościach

Ciąża to okres szczególnego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Co i dlaczego może Ci przepisać lekarz?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Chiński masaż tuina

Chiński masaż tuina

Ta metoda to nieoceniona "apteczka" na wszelkie dolegliwości dziecięce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

16 lipiec 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store