Kwas hialuronowy: strażnik wody

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer

Kwas hialuronowy kojarzy się z wygładzaniem zmarszczek, ale to tylko jedno z jego wielu zastosowań. Pełni on również o wiele ważniejsze funkcje, bezpośrednio powiązane z naszym zdrowiem.

Czym jest kwas hialuronowy? Związkiem chemicznym naturalnie wydzielanym przez nasze ciało, zaliczanym do polisacharydów, czyli cukrów złożonych, które są w organizmach żywych wykorzystywane jako materiał budulcowy bądź zapasowy. Co ważne, ma on niezwykłe właściwości. Cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać ok. 250 cząsteczek wody, która dzięki temu pozostaje w organizmie. Kwas hialuronowy występuje głównie w tkance łącznej, ciałku szklistym oka, maziówce, czyli wewnętrznej warstwie torebki stawowej, oraz w pępowinie.

W organizmie zdrowego człowieka znajduje się tylko ok. 15 g tego kwasu, ale bez niego ciało nie może dobrze funkcjonować, jest bowiem odpowiedzialny za odpowiedni poziom nawilżenia skóry. W formie uwodnionej odgrywa w skórze rolę sita, które kontroluje przepływ wody i ogranicza przenikanie patogenów1,2.

Kwas hialuronowy może być wielkocząsteczkowy, drobnocząsteczkowy i małocząsteczkowy. Wsmarowany w skórę kwas drobnocząsteczkowy i małocząsteczkowy przenika głębiej, do warstw żywych komórek naskórka, wielkie cząstki pozostają na skórze, chroniąc ją od zewnątrz. Mniejsze cząsteczki skuteczniej przyspieszają gojenie się ran niż większe.

Im organizm jest starszy, tym mniej kwasu hialuronowego wytwarza. Dlatego skóra wiotczeje, stawy stają się mniej elastyczne i szybciej obumierają wszystkie komórki

Na szczęście przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny oferuje suplementy i kosmetyki, które te problemy rozwiązują. Zawrotna kariera kwasu hialuronowego w kosmetologii nie wydaje się zaskakująca. Skoro ma on zdolność łączenia włókien kolagenowych i zatrzymywania wody w skórze, dzięki czemu jest ona elastyczna i sprężysta, czyli wygląda świeżo i młodo, wydaje się logiczne, że stał się składnikiem wielu kremów i maseczek.

Kwas hialuronowy pełni również znacznie ważniejsze funkcje niż ochrona przed powstawaniem zmarszczek. Jest między innymi głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, przyspieszającym gojenie się ran - jego właściwości lecznicze zostały wielokrotnie potwierdzone naukowo3. Z kolei obecność kwasu hialuronowego w mazi stawowej przyczynia się do prawidłowego działania stawów. Gdy zwyrodnienia stawów są zbyt zaawansowane, by kurację ograniczyć do stosowania suplementów, można kwas hialuronowy wstrzyknąć bezpośrednio w chore miejsce4. Co ważne, nie uczula on ani nie wywołuje skutków ubocznych. Wytworzony w laboratorium specyfik jest tak podobny do wytwarzanego przez ludzki organizm, że nawet przed zabiegiem chirurgicznym polegającym na jego wstrzyknięciu, nie wymaga się wykonania próby uczuleniowej.

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie również w ginekologii, ponieważ przyspiesza gojenie się ran po cesarskim cięciu oraz nacięciu krocza podczas porodu

Pomaga także kobietom w okresie menopauzalnym, które cierpią na atrofię urogenitalną, powiązaną również ze zmniejszeniem wilgotności śluzówki pochwy. Okuliści zalecają krople z kwasem hialuronowym w leczeniu zespołu suchego oka. Łagodzi on bowiem podrażnienia spojówek, likwiduje nieprzyjemne uczucie suchości i pomaga leczyć mikrouszkodzenia rogówki4. Działanie kwasu hialuronowego docenili również piosenkarze i śpiewacy operowi, ponieważ kuracje wykorzystujące tę substancję poprawiają stan nadwyrężonych strun głosowych. Pochodne kwasu hialuronowego używane są też w przypadku perforacji błony bębenkowej jako matryca, na bazie której odbudowuje się uszkodzoną błonę4.

Kwas hialuronowy można przyjmować w postaci suplementów diety, a także wsmarowywać go i wstrzykiwać w ciało zarówno dla zdrowia, jak i lepszego wyglądu

Oczywiście jego poziom w organizmie można regulować odpowiednią dietą. Wytwarzanie kwasu hialuronowego stymulują m.in. fitoestrogeny, których idealnym źródłem jest soja, a także flawonoidy obecne w takich warzywach i owocach jak brokuły, cebula, papryka, pomidory, truskawki. Niezbędny do syntezy kwasu hialuronowego jest również magnez, który można pozyskać m.in. z czekolady, najlepiej gorzkiej, otrębów i ryb5.

Agnieszka Podolecka

 

Bibliografia

  1. Mamcarz B., Prandecka D., Medycyna estetyczna w praktyce, tom 1., Medical Education, Warszawa 2010
  2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zastosowanie-kwasu-hialuronowego-w-ginekologii-opis-przypadku-wypelnienia-warg-sromowych
  3. Makuszewska M. i in., Zastosowania technik inżynierii tkankowej w leczeniu perforacji błon bębenkowych; Otorynolaryngologia 2015, 14(1), s 1-9
  4. Gumułka W., Rewerski W. Encyklopedia Zdrowia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992
  5. Ławnicka I., https://portal.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-mozna-podniesc-poziom-kwasu-hialuronowego-w-organizmie

Zobacz także

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Nowe odkrycia naukowe sugerują, że da się przeprogramować komórki w celu odwrócenia procesów starzenia. Jak jednak dowiedziała się Cate Montana, również wiele naturalnych substancji może cofnąć tykający zegar.

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Ludzka empatia nie jest jedynie wynikiem socjalizacji. To neurony lustrzane w mózgu sprawiają, że potrafimy rozumieć cudze zachowania i współodczuwać ich emocje. Te komórki reagują identycznie, kiedy sami doświadczamy określonych doznań i gdy obserwujemy je u innych.

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Ta mało znana cząsteczka - jeden z najpotężniejszych przeciwutleniaczy - rewolucjonizuje opiekę zdrowotną i perspektywy długowieczności. Szczegółowo przedstawia ją Cate Montana.

6 zdrowych postanowień

6 zdrowych postanowień

Jeśli chcesz zadbać o siebie, wcale nie musisz wprowadzać wielkich zmian. Wystarczy, że będziesz przestrzegać tych prostych, a zarazem skutecznych postanowień noworocznych, by cieszyć się lepszym zdrowiem w tym roku oraz w dalszej przyszłości.

Słońce jak lekarz

Słońce jak lekarz

Wiele systemów medycyny tradycyjnej posługuje się pojęciem energii życiowej, której równowaga i swobodny przepływ zapewniają nam zdrowie. Nasi przodkowie utożsamiali tę energię ze światłem, dlatego witali każdy dzień, stojąc przez kilka minut w promieniach wschodzącego słońca. Dlaczego powinniśmy pójść w ich ślady?

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store