Czy psy powinny nosić ubrania?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health styczeń - luty 2019

Kup ten numer

Człowiek, gdy wpadł już na pomysł, by nosić piękne szaty i dekorować włosy, zaczął obdarzać ozdobami również swoich czworonożnych przyjaciół. Były to głównie misternej roboty smycze i obroże, czasem najeżone kolcami i ćwiekami, co stanowiło dodatkową ochronę dla zwierzęcia.

Na dworach królewskich, cesarskich czy szlacheckich psie obroże były nierzadko wysadzane drogimi kamieniami, a nawet zdarzało się, jak na dworze francuskim w XV w., że fundowano psom kosztowne płaszcze. Ta fanaberia dotyczyła jednak wąskiej grupy bogaczy i nikt raczej nie wątpił, że odzież jest potrzebna przede wszystkim człowiekowi - wśród zwierząt tylko Homo sapiens ma zdolność do odczuwa wstydu z powodu nagości, a w dodatku skromne owłosienie nie chroni ludzi przed chłodem.

Akceptację dla strojenia zwierząt w masowej skali przyniósł wiek dwudziesty. Nastała moda na kupowanie ubranek dla swoich pupili, podsycana do dzisiaj przez marketingowców. Coraz większą popularnością cieszą się wszelkie targi i pokazy odzieży dla psów. Prym wiodą tu Stany Zjednoczone, ale Japonia nie pozostaje w tyle. Europa jeszcze się opiera temu powszechnemu szaleństwu, niemniej na każdej większej wystawie psów można znaleźć stoisko oferujące dla nich pelerynki, sweterki i sukienki.

Choć trudno w to uwierzyć, rośnie również zapotrzebowanie na muchy, krawaty, garnitury i suknie ślubne, w które stroi się zwierzęta podczas organizowanych dla nich wystawnych ceremonii. Rekordowy koszt ślubu psów wyniósł 250 tys. dolarów, a bawiło się na nim 250 osób i 50 zwierząt. Ten aspekt szaleństwa nie dotyczy zwykłych hodowców, tylko zwariowanych miłośników piesełów, którzy są tak zakochani w swoich pupilach, że zwykłe określenie pies wydaje się im zbyt zwyczajne i oklepane. Niewtajemniczonym wyjaśniam, że Pieseł to bohater internetowych memów obrazkowych, na których widnieje pies rasy shiba inu otoczony napisami przedstawiającymi jego wewnętrzne monologi, niewątpliwie świadczące o inteligencji zwierzęcia.

Zwykli miłośnicy psów przyznają, że sweterek czy pelerynka na chłodne dni dla przedstawicieli delikatnych ras, zwłaszcza psów krótkowłosych czy zgoła bezwłosych, jest niezłym rozwiązaniem i pozwala zwierzęciu cieszyć się dłuższymi spacerami podczas mrozów. Podobnemu celowi mają służyć buty chroniące w zimie wrażliwe poduszki łap przed działaniem soli. Problem w tym, że psa najpierw musimy nauczyć chodzić w takich butach. Do płaszczyka czy swetra też trzeba zwierzę przyzwyczaić - na początku będzie protestować, tak jak szczeniak, któremu pierwszy raz zakładamy obrożę.

Bardzo przydatnym strojem, który łatwiej uszyć na zamówienie, niż kupić, jest ortalionowy, nieprzemakalny kombinezon chroniący łapy i brzuch przed zabłoceniem podczas jesiennej czy wiosennej pluchy. Rzecz bezcenna zwłaszcza dla właścicieli psów krótkołapych bądź porośniętych obfitym włosem.

Poza ubraniami ochronnymi i eleganckimi kostiumami rynek psiej mody oferuje coraz bardziej wymyślne, bogato zdobione, obroże i smycze, a także misterne spinki i kokardki do włosów, umożliwiające np. yorkom dokładniejsze przyjrzenie się światu. Trudno powiedzieć, czy zwierzęta te przebieranki lubią, czy tylko znoszą je ze względu na swoich opiekunów.

Warto przypomnieć sobie lekturę z dzieciństwa, książkę Jana Grabowskiego pt. "Puc, Bursztyn i goście". Jeden z jej bohaterów, piesek Mikado, troskliwie pielęgnowany przez swoją panią, z którą mieszka w dużym mieście, woli mimo wszystko życie w wiejskim gospodarstwie, czyli bez wygód i ułatwień, ale za to bliżej natury. Nie zmienia to jednak faktu, że o tej porze roku naszych podopiecznych warto zaopatrzyć w ubranka, które chronią psie łapy przed kontaktem z obecną na ulicach solą, a wrażliwe na chłód podbrzusza - przed mrozem. Gustowny kombinezon, płaszczyk czy pelerynka na pewno spełnią swoje zadanie.

Anna Redlicka

Zobacz także

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Poduszka ciążowa: rogal czy pałka?

Jesteś w ciąży i coraz trudniej Ci przespać całą noc? A może szukasz idealnego prezentu dla koleżanki przy nadziei? Poduszki ciążowe to coś więcej niż luksus.

Chiński masaż tuina

Chiński masaż tuina

Ta metoda to nieoceniona "apteczka" na wszelkie dolegliwości dziecięce.

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Metoda Montessori - daj dziecku skrzydła

Czy istnieje sposób nauczania idealny dla każdego dziecka? Być może odpowiedzią na to pytanie jest metoda opracowana przez włoską pediatrę Marię Montessori.

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Złoty wiek - jak odwrócić proces starzenia?

Nowe odkrycia naukowe sugerują, że da się przeprogramować komórki w celu odwrócenia procesów starzenia. Jak jednak dowiedziała się Cate Montana, również wiele naturalnych substancji może cofnąć tykający zegar.

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Za empatię odpowiadają neurony lustrzane?

Ludzka empatia nie jest jedynie wynikiem socjalizacji. To neurony lustrzane w mózgu sprawiają, że potrafimy rozumieć cudze zachowania i współodczuwać ich emocje. Te komórki reagują identycznie, kiedy sami doświadczamy określonych doznań i gdy obserwujemy je u innych.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store