Gryzak drewniany czy kauczukowy?

Jak przynieść dziecku ulgę w ząbkowaniu? Z pomocą przychodzą gryzaki. Czym różnią się modele drewniane od kauczukowych?

Około 4. miesiąca życia u niemowlaka pojawiają się pierwsze zęby1. Karmienie piersią odtąd trudno nazwać przyjemnym doznaniem, nie mniej jeśli nie ma przeciwwskazań, kobiety je kontynuują.

Wyrzynaniu zębów towarzyszy ból i swędzenie dziąseł. Dzieci płaczą, również w nocy, a rodzice chodzą po ścianach zmęczeni próbami uspokojenia dziecka. W tym momencie na scenie pojawia się gryzak.

Co prawda obecnie odradza się ich stosowanie, nie oznacza to jednak bezwzględnego zakazu. FDA zwraca uwagę na możliwość zakrztuszenia się zabawką2. Ale pilnowanie, by dziecko bawiło się gryzakiem we właściwy sposób oraz nie pozostawianie go samego z zabawką powinno zmniejszyć ryzyko zadławienia.

Gryzaki przynoszą ulgę dziecku. Poprzez żucie zabawki łagodzi ono ból dziąseł oraz stymuluje wyrzynanie zębów. Zabawa z gryzakiem odwraca też jego uwagę od swędzenia dziąseł i zapobiega skupianiu się na dyskomforcie związanym z wyrastaniem zębów. Tego typu zabawki są lepszym rozwiązaniem niż benzokaina, środek przeciwbólowy, który można znaleźć w maściach dla ząbkujących niemowląt3.

Na rynku można dostać gryzaki w 3 podstawowych wariantach zależnie od wykorzystanego w ich produkcji surowca: drewniane, kauczukowe i silikonowe. Czym się różnią od siebie?

Gryzak drewniany - postaw na naturę

Jego podstawową zaletą jest materiał - drewno samo z siebie posiada właściwości przeciwbakteryjne, wystarczy więc przemyć taki gryzak wodą z mydłem bez potrzeby wyparzania go. Niezależnie od tego, jaka panuje temperatura, drewniany gryzak zawsze przyniesie ulgę: jest chłodny w wyższych temperaturach i ciepły w niższych.

Być może jednak masz obawy co do bezpieczeństwa jego stosowania: skoro jest drewniany, czy podczas żucia może oderwać się od niego drzazga i wbić maluchowi w policzek? To mało prawdopodobne. Drewniane gryzaki są tak polerowane, by nie odstawał z nich najmniejszy nawet zadzior. Ponadto dziecko nie ma jeszcze takiej siły, by uszkodzić zabawkę, jego zęby dopiero się wyrzynają, a do tego są drobne.

Gryzak kauczukowy - kojące zimno

Tego typu gryzak może mieć niemal dowolny kształt i kolor. Zabawki kauczukowe (i podobnie do nich działające gryzaki silikonowe) mają specjalne wypustki, które masują dziąsła przynosząc ulgę w bólu. Niektóre modele są wypełnione płynem - dzięki temu po przechowaniu w lodówce i podaniu dziecku łagodzą obrzęk w jamie ustnej.

Ale nie każdy maluch chętnie weźmie do rączki zimny kauczuk. Tutaj z pomocą przychodzą modele kompozytowe wykonane w połowie z kauczuku, a w połowie z drewna. Dzięki takiemu połączeniu niemowlak może trzymać za drewnianą (ciepłą) część, a kauczukową (zimną) włożyć do ust.

Gryzaki kauczukowe i silikonowe zwykle można myć w zmywarce.

Jak widzisz, w zasadzie to od Ciebie i od dziecka zależy, który gryzak okaże się najlepszy. Pamiętaj jednak, by wybrać produkt, który zawiera atest Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka. Wtedy masz gwarancję, że produkt, którym będzie bawiła się Twoja pociecha, jest przebadany i bezpieczny - w końcu pozwalasz, by wkładała go do ust.

Julia Cember-Ogorzałek

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

17 wrzesień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store