Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

Latem nietrudno złapać opaleniznę. Czym kierować się podczas wyboru kremu przeciwsłonecznego, by mieć pewność, że nie zaszkodzi on naszemu dziecku?

Zdania na temat opalania w czasie ciąży są podzielone. Z jednej strony wiadomo, że słońce może mieć negatywny wpływ na skórę, z drugiej - ciąża trwa 9 miesięcy, tak więc prędzej czy później każda z nas będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Kiedy dni stawały się coraz dłuższe i cieplejsze, poruszyłam kwestię opalania podczas wizyty u ginekologa. Lekarz powiedział, że nie widzi przeciwwskazań, ale uprzedza, że na moim ciele mogą pojawić się ciemniejsze plamy, które niekoniecznie ustąpią po porodzie. Ale panie, które zdecydują się na opalanie w czasie ciąży, powinny zadbać o ochronę nie tylko ze względu na możliwe przebarwienia - promieniowanie słoneczne prawdopodobnie niszczy kwas foliowy (witamina B9), który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka1. Niestety, nie wszystkie preparaty, które znajdziemy na sklepowych półkach, sprawdzą się w ochronie skóry ciężarnej.

Uwaga na kremy z dodatkami chemicznymi

Preparaty przeciwsłoneczne oparte na węglu, np. oksybenzon (benzofenon-3), oktinoksat, salicylan oktylu czy awobenzon to środki chemiczne, które przemieniają promieniowanie UV w ciepło oddawane następnie przez skórę. Są popularne, ale prawdopodobnie przenikają przez w głąb i trafiają do młodego organizmu, gdzie mogą wywołać wiele chorób, w tym cukrzycę, nadciśnienie i chorobę wieńcową, mają też sprzyjać niskiej masie urodzeniowej. Badania na myszach wykazały szkodliwy wpływ benzofenonu-3 na wątrobę, nerki i układ rozrodczy tych zwierząt2. Niedawno opublikowany artykuł naukowy zwraca uwagę, że oksybenzon może sprzyjać rozwojowi choroby Hirschsprunga, czyli wrodzonemuuszkodzeniu jelita grubego. W jego przebiegu dochodzi do paraliżu komórek nerwowych, co utrudnia przesuwanie treści i może powodować powstawanie przetok. Na szczęście obecnie chorobę Hirschsprunga można już leczyć chirurgicznie, nie mniej lepiej zapobiegać takim problemom3.

Filtry mineralne dobre dla mamy i dziecka

Alternatywę dla chemicznej ochrony przeciwsłonecznej stanowią produkty oparte na tlenku cynku i dwutlenku tytanu, czyli tzw. filtry mineralne. To obecnie jedyne składniki zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków, której opinia ma wpływ na decyzje organizacji na całym świecie. W odróżnieniu od preparatów chemicznych, filtry mineralne odbijają promieniowanie UV, a do tego nie wnikają głęboko w skórę, nie powinny więc szkodzić płodowi.

A samoopalacze?

Zawierają dihydroksyaceton (DHA), który wnika tylko w pierwszą warstwę naskórka i nie uszkadza rozwijającego się płodu. Substancja ta stymuluje wydzielanie melaniny, brązowego barwnika skóry odpowiedzialnego za opaleniznę. Ale chociaż zgodnie ze stanowiskiem specjalistów samoopalacz nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży, może wywoływać odczyny alergiczne. I nie ma tutaj znaczenia, że wcześniej smarowałaś się tym konkretnym produktem - zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży mogą sprzyjać uczuleniom. Zanim więc zdecydujesz się na użycie samoopalacza, posmaruj nim mały obszar skóry np. na wierzchu dłoni, by mieć pewność, że nie pojawi się ewentualna reakcja alergiczna4.

Czy warto unikać słońca?

Dzięki niemu możemy wytwarzać witaminę D, niezbędną w wielu procesach zachodzących w organizmie5. Udowodniono, że dzieci, które w czasie ciąży nie dostały jej zbyt wiele (np. ponieważ do zapłodnienia doszło w miesiącach zimowych), wykazują problemy w nauce i większe ryzyko rozwoju problemów mentalnych6. A zatem nie należy unikać słońca latem, ale z głową korzystać z jego dobrodziejstw.

Julia Ogorzałek

Bibliografia

  1. D. Borradale, E. Isenring, E. Hacker, M.G. Kimlin. Exposure to solar ultraviolet radiation is associated with a decreased folate status in women of childbearing age. Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology, 2014; 131: 90 DOI: 10.1016/j.jphotobiol.2014.01.002
  2. https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/#.Wui51hZx2cw
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30831214
  4. https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/is-it-safe-to-use-fake-tan-duringpregnancy/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23305099
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27651381
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

18 listopad 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store