Andropauza i osteoporoza

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2019

Kup ten numer

Zbyt mała ekspozycja na słońce może stać się przyczyną wczesnej osteoporozy. Dotyczy to zarówno mężczyzn czynnych zawodowo, przebywających przez większą część dnia w biurach, jak i emerytów, jeśli ograniczają oni swoją aktywność poza domem.

Osteoporoza mężczyzn była przez dekady marginalizowana jako nieistotny problem. Tymczasem aż jedna trzecia przypadków złamania kości udowej wskutek osteoporozy dotyczy właśnie panów. Jak twierdzą naukowcy z Miguel Servet University Hospital i University of Zaragoza (Hiszpania), najwięcej zachorowań notuje się w przedziale wiekowym 70-80 lat. Z reguły mężczyzna dowiaduje się o chorobie przypadkiem, kiedy ze złamaniem kości trafia do szpitala. Pierwotną przyczyną osteoporozy u mężczyzn i kobiet są zaburzenia hormonalne, ale do jej rozwoju przyczyniają się również niedobory witaminy D i wapnia, terapia hormonalna nowotworów oraz skutki uboczne stosowania niektórych leków na choroby przewlekłe. Jednak u panów w metabolizmie kości ma znaczenie zwłaszcza testosteron i powstający z niego estrogen.

Spożywanie alkoholu i brak aktywności fizycznej zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy w podeszłym wieku

Kości mężczyzn mają większą gęstość niż kobiece, są też dłuższe i grubsze, a w konsekwencji - mniej podatne na złamania. Znajdują się w nich bowiem receptory dla hormonów androgenowych, które silnie pobudzają osteoblasty (komórki tworzące kość).

Testosteron jest u mężczyzn niezbędny do wzrostu kości i odpowiada za ich rozwój (u kobiet tę funkcję pełnią estrogeny). Obniżający się poziom hormonów androgenowych, głównie testosteronu, sprawia więc, że kości stają się coraz słabsze. Jest to jednak proces o wiele powolniejszy niż u kobiet. Osteoporoza rozwija się również wskutek upośledzenia działania aromatazy, enzymu konwertującego testosteron do estrogenów. Dochodzi bowiem do zachwiania równowagi pomiędzy ilością testosteronu i wytwarzanego z niego estradiolu. Towarzysząca andropauzie sarkopenia również osłabia kości, ponieważ pozbawia je ochrony mechanicznej przed uszkodzeniami, jaką stanowią dobrze rozbudowane mięśnie.

Osteoporozę u mężczyzn wykrywa się tak samo jak u kobiet, wykonując badanie gęstości kości. Zaleca się, aby poddać się mu po przekroczeniu 70. roku życia, jednak ze względu na często występującą tzw. wczesną osteoporozę warto to badanie przeprowadzić nawet w młodszym wieku i potem systematycznie je powtarzać. Dodatkowo trzeba wykonać podstawowe badania krwi, oznaczenie poziomu wapnia i witaminy D, a także markerów osteoporozy, czyli osteokalcyny, C-końcowego telopeptydu kolagenu typu I (ICTP) i fosfatazy alkalicznej.

Źródła wapnia w diecie

  • mleko i produkty mleczne: sery białe i żółte, twarożek, jogurt, kefir, maślanka
  • ryby świeże i wędzone, konserwy rybne - zwłaszcza te ryby, które można jeść z ośćmi (sardynki, szprotki)
  • woda mineralna o wysokiej mineralizacji (150-500 mg wapnia na litr)
  • warzywa: natka pietruszki, szpinak, szczaw, brokuły, fasola, groch, soja, jarmuż, dynia, kapusta, buraki, kalarepa, rzepa
  • owoce: kiwi, figi, morele, rodzynki, jeżyny, czarne porzeczki
  • orzechy laskowe, włoskie i arachidowe, migdały
  • mak, nasiona słonecznika, sezam, amarantus
  • płatki owsiane, otręby pszenne

Jak leczy się męską osteoporozę? Należy zdrowo się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną (przynajmniej pół godziny dziennie) i przyjmować suplementy diety zawierające wapń, witaminę D i witaminę K, niezbędną w procesach odbudowy struktury kości. Zaleca się, aby panowie pomiędzy 50. a 70. rokiem życia przyjmowali 1000 mg wapnia dziennie, a po siedemdziesiątce - 1200 mg. Witaminę D po 65. roku życia należy przyjmować w dawce 800-2000 U.I., w zależności od zaleceń lekarza. Jeśli stosowanie suplementów nie daje spodziewanych rezultatów, może on zaproponować jedną z dostępnych terapii farmakologicznych: leki anaboliczne, leczenie hormonalne testosteronem lub z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych.

 

Kamila Makowska-Serkis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3557324/

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Suplementy diety - czy są bezpieczne, jakie formy wybierać?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Niestety nie wszystkie charakteryzują się taką samą jakością.

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Żywność bez cukru, bez laktozy, naturalna - ujawniamy kłamstwa

Reporterka śledcza Vani Hari ujawnia kłamstwa, jakie skrywa przemysł produktów z etykietami "wolne od ..." i "naturalny smak".

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Chińskie terapie na polskim talerzu: smaki lata

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Aspartam - szkodzi, czy jest bezpieczny?

Kontrowersje wokół aspartamu, sztucznego środka słodzącego, nie milkną od ponad czterech dekad. Badania wskazujące na jego szkodliwość są odrzucane przez instytucje zdrowotne jako nieprzekonujące. Jednocześnie mamy coraz więcej danych, z których wynika, że aspartamu lepiej unikać. Ostatnio pojawiły się informacje dotyczące wpływu sztucznych słodzików, w tym aspartamu, na rozwój otyłości i cukrzycy. Czy jest się czego bać?

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Zdrowa przekąska, która dodaje energii

Co jeść, żeby mieć więcej energii? Po pracy padam i ciągle jestem śpiąca. Są gorsze i lepsze momenty, ale generalnie brakuje mi chęci do czegokolwiek. M.P.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

16 październik 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store