Qigong - komu jest polecany?

Ćwiczenia qigong są wsparciem naturalnych sił obronnych organizmu, poprawiają metabolizm, ułatwiają usuwanie toksyn.

16 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest Qigong?

Technika ćwiczeń qigong narodziła się na Dalekim Wschodzie, w starożytnych Chinach. Przez wieki pod tą nazwą kryło się kilka stylów ćwiczeń. Qigong jakie znamy dziś ukształtowało się ostatecznie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Ćwiczenia qigong są silnie zakorzenione w tradycyjnej medycynie chińskiej, według której istnieje życiodajna energia qi, która wypełnia świat i każdą żywą istotę.

Energia ta krąży w ciele człowieka specjalnymi kanałami, zwanymi meridianami, oraz przenika pomiędzy światem zewnętrznym a naszym wnętrzem. Jeśli jej przepływ zostanie zablokowany, równowaga w organizmie ulega zachwianiu i skutkiem tego pojawiają się choroby, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Receptą na zdrowie jest zatem przywrócenie swobodnego przepływu energii qi, a jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest praktykowanie qigong, które uczy trudnej sztuki wzbudzania i panowania nad qi siłą umysłu, oraz przy pomocy odpowiednich ruchów ciała. Styl ćwiczeń qigong, określany jest również jako styl lecącego lub tańczącego żurawia. Nazwa ta nawiązuje do płynności i lekkości ruchów ćwiczącego, które podobne są do ruchów skrzydeł żurawi podczas lotu i ruchów nóg tych ptaków podczas tańców godowych. Ponadto, w symbolice chińskiej żuraw jest uosobieniem długowieczności.

Na czym polega qigong?

Qigong polega na wykonywaniu określonych sekwencji ruchu (ćwiczenia dynamiczne) lub przyjmowaniu pozycji ciała (ćwiczenia statyczne), które ułatwiają przepływ energii qi przez organizm i odblokowują meridiany. Nie ma w qigong ruchów szybkich i chaotycznych, a wszystkie zmiany w ułożeniu ciała wykonywane są spokojnie, płynnie i z dużą dokładnością. Niezwykle ważnym elementem ćwiczeń jest także głębokie i rytmiczne oddychanie. Qigong wymaga koncentracji, dlatego może być również elementem codziennej medytacji.

Zalety qigong

Specjaliści tradycyjnej medycyny chińskiej wierzą, że dzięki qigong możliwe jest odzyskanie równowagi fizycznej i duchowej, która jest gwarantem naszego zdrowia, oraz dobrego samopoczucia. Olbrzymią zaletą ćwiczeń qigong jest to, że mogą z ich dobrodziejstw korzystać osoby w każdym wieku i cierpiące na praktycznie każdą chorobę, nawet pacjenci ograniczeni ruchowo.

Celem qigong jest wsparcie naturalnych sił obronnych organizmu w chorobie i profilaktyka zdrowia. Regularne ćwiczenia podnoszą odporność, poprawiają metabolizm i ułatwiają usuwanie toksycznych związków z naszego organizmu. Dzięki ćwiczeniom qigong możemy uspokoić się, wyciszyć i skupić na ruchu. W miarę trwania ćwiczeń wzrasta w organizmie ilość serotoniny zwanej hormonem szczęścia, która uwalniana jest, między innymi, wskutek wysiłku fizycznego, nawet tego umiarkowanego.

Obniża się jednocześnie poziom hormonów stresu, uspokajają galopujące myśli i poprawia samopoczucie psychiczne. Głęboki i spokojny oddech towarzyszący ćwiczeniom qigong sprawia, że do organizmu trafia więcej tlenu, a dobrze dotlenione tkanki i narządy mogą funkcjonować lepiej i wydajniej. Dlatego warto ćwiczyć przy otwartym oknie lub w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, a najlepszą opcją są ćwiczenia na świeżym powietrzu, gdzie dodatkowo nasze zmysły koją odgłosy przyrody i otaczająca zieleń.

Regularnie wykonywane ćwiczenia qigong pozwalają na zachowanie sprawności fizycznej na długie lata, usprawniają krążenie krwi i zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym w narządzie ruchu. Pomagają również rozruszać ciało po okresie unieruchomienia chorobą, odzyskać kondycję i utrzymać odpowiednią masę ciała. Poranne qigong dodaje energii na cały dzień, a wieczorne pomaga uspokoić skołatane całym dniem nerwy i ułatwia zasypianie. Dobrze dotleniony dzięki ćwiczeniom organizm szybciej się regeneruje, co odczujemy szczególnie o poranku, gdy z większą ochotą zaczniemy nowy dzień.

Dla kogo jest qigong?

Oddając się w ręce trenera specjalisty otrzymujemy bowiem indywidualny zestaw ćwiczeń, dostosowany do naszych możliwości fizycznych, chorób i innych ograniczeń. Ćwiczyć mogą nawet osoby przykute do łóżka.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny