Ile płynów powinniśmy pić w ciągu dnia?

Koncepcja, że powinniśmy wypijać 2 l wody dziennie, to duże uproszczenie. Jak sprawdzić, ile wody naprawdę potrzebuje Twój organizm?

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

To mit, że aby zachować dobre zdrowie, musisz pić 2 l wody, czyli ok. 8 szklanek każdego dnia. Złą wiadomością jest to, że prawdopodobnie potrzebujesz znacznie więcej, ale dobrą, że konsu­mujesz większe ilości płynów, niż zdajesz sobie sprawę.

W istocie średnio musimy spożywać ok. 6 l pły­nów dziennie, ale nie muszą one pochodzić tylko z wody pitnej. Każdy napój, który pijemy, wlicza się w całość, podobnie jak żywność, którą spożywamy – zwłaszcza owoce i warzywa – oraz wilgoć w naszym otoczeniu, która stanowi kolejne źródło płynów.

Ile płynów powinno się pić dziennie?

Optymalne spożycie zależy od:

  • naszego wieku,
  • wagi,
  • lokalizacji,
  • poziomu aktywności
  • płci.

Jest ono bardzo zróżnicowane na całym świecie, gdyż niektórzy ludzie piją tylko 1 l dziennie, jak mówią naukowcy z University of Wisconsin-Madison. Jednak koncepcja, że musimy spożywać 2 l pły­nów każdego dnia, jest mitem, którego nie uzasad­nia nauka. Po pierwsze, większość ludzi nie bierze pod uwagę wypijanej herbaty i kawy ani wody, która znajduje się w jedzeniu, a tymczasem oba te źródła wliczają się do całkowitego spożycia.

Aby poznać nasze prawdziwe spożycie pły­nów, naukowcy monitorowali 5 604 osoby w wieku od 8 dni do 96 lat mieszkające w 23 krajach. Po­zwoliło to ocenić poziom „obrotu wodą”, czyli ilość wody zużywanej przez organizm każdego dnia.

dziewczynka pije wodę z kranu
Naukowcy twierdzą, że świadome picie więcej tyl­ko po to, by podążać za mitem, to tak, jak byśmy od­dychali bardziej, ponieważ tlen jest dla nas dobry.

Ilości, które spożywali uczestnicy, różniły się ogromnie i zależały od wieku, płci, tempe­ratury zewnętrznej i aktywności fizycznej. Sprawa jest skomplikowana, a samo mówienie lu­dziom, aby wypijali 8 szklanek wody dziennie, to spo­re uproszczenie, które może zakłócać wyrafinowany mechanizm zarządzania wodą przez organizm. Ciało wraz z moczem oddaje wodę, której nie potrzebuje, a z kolei, gdy ma jej zbyt mało, odczuwamy pragnienie.

Naukowcy twierdzą, że świadome picie więcej tyl­ko po to, by podążać za mitem, to tak, jak byśmy od­dychali bardziej, ponieważ tlen jest dla nas dobry. W rzeczywistości picie zbyt dużej ilości wody bywa niebezpieczne, może bowiem wywołać hiponatre­mię, czyli stan zagrażający życiu, w którym nerki zaczynają rozcieńczać zawartość sodu we krwi.

herbata ziołowa
Średnio musimy spożywać ok. 6 l pły­nów dziennie, ale nie muszą one pochodzić tylko z wody pitnej. Każdy napój, który pijemy, wlicza się w całość, podobnie jak żywność, którą spożywamy – zwłaszcza owoce i warzywa – oraz wilgoć w naszym otoczeniu, która stanowi kolejne źródło płynów.

Pij wodę niezależnie od pory roku!

Nawet w chłodniejsze dni, kiedy nie odczuwamy takiej potrzeby, picie wody jest niezbędne. Nawet niewielki niedobór wody może prowadzić do uczucia zmęczenia, spadku koncentracji i podwyższonego ryzyka infekcji. Jesienią i zimą organizm również traci wodę, choć może się to wydawać mniej oczywiste - przecież mniej się pocimy. Jednak oddychanie w suchym, ogrzewanym pomieszczeniu oraz częstsze infekcje wirusowe mogą powodować większą utratę płynów. Dlatego ważne jest, aby dbać o nawodnienie przez cały rok.

Dziennie zapotrzebowanie na płyny u mężczyzn i kobiet

Mężczyzna

Wiek: 20 lat
Waga: 70 kg
Lokalizacja: poziom morza/średnia temperatura powietrza 10°C
Aktywność: przeciętna
Potrzebna ilość płynów: 3,2 l dziennie
DODAJ
1 l za każde podwojenie dziennej aktywności
DODAJ
dodatkowe płyny w przypadku przybierania na wadze, 0,7 l na 50 kg
Osoba o masie 51 kg potrzebuje ok. 2,5 l dziennie, podczas gdy człowiek ważący 95 kg potrzebuje 5 l

Kobieta

Wiek: 20 lat
Waga: 60 kg
Lokalizacja: poziom morza/średnia temperatura powietrza 10°C
Aktywność: przeciętna
Potrzebna ilość płynów: 2,7 l dziennie
DODAJ
1/3 płynów na każde 50% wzrostu wilgotności

Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 8/2023
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny