Ikona wagi

Kalkulator NMC - jak obliczyć należną masę ciała?

Ikona pytania
Kalkulator należnej masy ciała to prosty licznik, który oszacuje jaka jest Twoja idealna masa ciała. Aby obliczyć należną masę ciała możemy skorzystać z kilku wzorów. Najczęściej wykorzystuje się wzór Broca (jest najprostszy), ale także wzór Pottona i Lorenza.
Wystarczy, że podasz nam podstawowe dane na temat swojej płci, wieku i wzrostu, a my obliczymy jaka masa ciała jest dla Ciebie idealna.
mężczyzna
kobieta
Wzrost w centymetrach
Wszystkie pola muszą być poprawnie uzupełnione
Twoja należna masa ciała to:
Arrow image
Oblicz NMC ponownie

Co to jest należna masa ciała?

Należna masa ciała (nmc) to inaczej idealna lub pożądana masa ciała, taka, która chroni zarówno przed niedożywieniem, jak i nadwagą i otyłością. Jest to optymalna masa ciała, która pozwala na zachowanie zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie. Aby oszacować czy występuje nadwaga, otyłość lub wychudzenie należy porównać aktualną masę ciała do wyliczonej należnej. Jeśli masz prawidłową masę ciała, to istnieje zaledwie niewielkie ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 czy niektóre nowotwory.

Od czego zacząć? Wskaźnik BMI a należna masa ciała

Aby oszacować czy Twoja masa ciała jest w normie możesz skorzystać z kalkulatora BMI (Body mass index).
Wskaźnik BMI to iloraz masy ciała do wzrostu. Można go wyliczyć w bardzo prosty sposób, podając tylko aktualną wagę i wzrost.


BMI
 jest uniwersalny, niezależnie od płci, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Body mass index z założenia określa, czy masa ciała mieści się w granicach nowmy oraz ocenia ryzyko chorób takich jak otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu II, niedożywienie i niektóre typy nowotworów.

Prawidłowa wartość BMI mieści się w przedziale 18,5 - 24,99. Są to optymalne wartości dla zdrowia osób dorosłych, niezależnie od płci. Aby mieć prawidłową masę ciała, należy stosować się do zasad racjonalnego żywienia (jedz dużo surowych warzyw, pij odpowiednią ilość wody, unikaj nadmiaru mięsa i produktów wysokoprzetworzonych) oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Jeśli wynik wskaźnika BMI jest nieprawidłowy (BMI wskazuje na wychudzenie lub nadwagę czy otyłość), to możesz skorzystać z kalkulatora należnej masy ciała, który określi jaka jest Twoja idealna masa ciała.

Wszelkie nieprawidłowości powinny być skonsultowane ze specjalistą, który zweryfikuje wartość badania oraz poszerzy diagnostykę nadwagi lub niedożywienia. Dietetyk ustali indywidualną dietę zawierającą odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych, witamin i minerałów.

Warto wiedzieć, że BMI jest wskaźnikiem jedynie poglądowym i nie zawsze uzyskany wynik jest wiarygodny. BMI nie sprawdza się u wszystkich osób i w niektórych przypadkach obliczona wartość może być zakłamana.

Wskaźnik BMI nie powinien być stosowany u sportowców, osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci, a także u niektórych chorych (z obrzękami, wodobrzuszem), gdyż interpretacja wyników w tych grupach będzie zafałszowana. Dzieje się tak, ponieważ wskaźnik BMI nie uwzględnia, składu ciała (zawartości tkanki tłuszczowej, mięśni i wody), stanu fizjologicznego, jakim jest ciąża, a także szybkiego procesu wzrastania u dzieci.

Jak obliczyć należną (idealną) masę ciała?

Poniżej przedstawiamy najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane wzory do obliczenia należnej masy ciała.

Wzór Broca
Wzór Broca to najprostszy i najszybszy sposób na obliczenie optymalnej masy ciała.
nmc [kg] = wzrost[cm] – 100
Aktualnie stosuje się modyfikację wzoru Broca zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w przedziale wiekowym 18-60 lat.
- dla kobiet wynik pomniejszamy o 10 %
- dla mężczyzn wynik pomniejszamy o 5 %
Czyli:
Wzór Broca dla kobiet
nmc [kg] = (wzrost[cm] – 100) – 10 %
Wzór Broca dla mężczyzn
nmc [kg] = (wzrost[cm] – 100) – 5 %
Wzór Pottona
Wzór Pottona dla kobiet
nmc [kg] = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100)/10
Wzór Pottona dla mężczyzn
nmc [kg] = wzrost [cm] – 100 – (wzrost [cm] – 100)/20
Wzór Lorenza
nmc [kg] = (wzrost [cm] – [(wzrost [cm] – 150)/4] – 100)

NMC – czy u każdego warto obliczać idealną masę ciała?

Z wykorzystaniem obliczeń na idealną masę ciała jest podobnie jak ze wskaźnikiem BMI – nie u każdego znajdą one zastosowanie.
Kalkulator online obliczający należną masę ciała sprawdzi się najlepiej u osób o przeciętnej budowie ciała, gdyż zarówno u osób o wysokiej masie mięśniowej, jak i u szczupłych lekkoatletów ten wynik będzie zafałszowany.

Obliczenia idealnej masy ciała oraz wskaźnika BMI u osób uprawiających sport mogą sugerować nadwagę lub nawet otyłość, podczas gdy w rzeczywistości sportowiec ten jest dobrze zbudowany i ma wysoką zawartość tkanki mięśniowej. Podobne zakłamanie może dotyczyć rosłych, szczupłych lekkoatletów, u których obliczenia mogą wskazywać na niedowagę lub nawet wychudzenie.

Należna masa ciała– opinie

Kalkulatory online, zarówno na idealna masę ciała, jak i kalkulator BMI są pomocnym narzędziem do szybkiego i łatwego oszacowania czy masa ciała jest prawidłowa. Jednak warto pamiętać, aby obliczenia te traktować poglądowo i indywidualnie, mając na uwadze budowę ciała. Pomocna jest wizyta u dietetyka, który wykona analizę składu ciała pokazującą szczegółową zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej (tłuszcz całkowity i wewnątrznarządowy), a także stan nawodnienia i wiek metaboliczny osoby badanej.

Bibliografia
1. Szymocha M. i wsp. Epidemia otyłości w XXI wieku. Zdr Publ 2009; 119 (2):207-212
2. Schlegel-Zawadzka M. Nutrition therapy of patients as therapeutical management process. Medicina Internacia Revuo, 2015; 4:198-207

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...