Niezwykłe kakao ceremonialne i jego prozdrowotne właściwości

O niesamowitych prozdrowotnych właściwościach ziaren kakaowca właściwego oraz wybieraniu jego najlepszego rodzaju rozmawiamy z rodowitą Ekwadorką Marthą Coello Morales, współwłaścicielką Sopockiej Manufaktury, która pochodzi z rodziny od pokoleń związanej z uprawami tej rośliny.

07 marzec 2024
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

OCL: Czym jest kakao ceremonialne?

Martha Coello Morales: To surowe nieodtłuszczone kakao, poddawane wyłącznie delikatnej fermentacji. Dzięki temu ma ono konkretny profil aromatyczny a zawarte w nim składniki aktywne są lepiej przyswajalne. Tego rodzaju kakao ma formę pasty, która swoim wyglądem przypomina kruszącą się, matową czekoladę. Bywa też nazywane prawdziwym kakao.

OCL: Dlaczego warto spożywać takie kakao? Czy ma ono jakieś właściwości prozdrowotne?

M. Coello Morales: Czyste kakao jest niesamowicie korzystne dla zdrowia, a jego zalety są wszechstronne. Przede wszystkim, jest bogate w antyoksydanty, takie jak polifenole i flawonoidy, które pomagają w neutralizacji wolnych rodników i zapobiegają uszkodzeniom komórkowym (m.in. chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV).

To ważne dla zwalczania procesów starzenia i wspierania ogólnego zdrowia organizmu. Kakao jest również znakomitym źródłem magnezu, co jest kluczowe dla zdrowia kości, prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz ogólnego samopoczucia. Pierwiastek ten oraz wspomniane już flawonoidy wspierają także zdrowie serca i pomagają w regulacji ciśnienia krwi.

kakao ceremonialne
Flawonoidy zawarte w kakao ceremonialnym mogą poprawiać przepływ krwi w mózgu, wspierając funkcje poznawcze. Mają też właściwości przeciwzapalne, istotne dla prawidłowego działania układu sercowo-naczyniowego.

Co więcej, prawdziwe kakao zawiera teobrominę, substancję, która działa pobudzająco, ale łagodniej niż kofeina. Może ona wpływać na poprawę nastroju i uczucie szczęścia. Na koniec warto wspomnieć, że jest dobrym źródłem błonnika, co wspaniale wpływa na trawienie i ogólne zdrowie jelit.

OCL: Zastanawiam się, czy diabetycy też mogą korzystać z tych dobroczynnych właściwości ceremonialnego kakao?

M. Coello Morales: Oczywiście, jednak muszą przestrzegać zasad żywienia, które są istotne w tej chorobie. Czyste kakao może również pomagać w regulacji poziomu glukozy we krwi, co jest ważne dla osób z predyspozycjami do cukrzycy.

OCL: Jak wybrać dobrej jakości kakao?

M. Coello Morales: Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na pochodzenie i gatunek kakao. Kraj pochodzenia sam w sobie niewiele nam mówi. Na przykład, w Ekwadorze możemy znaleźć zarówno doskonałej jakości kakao gatunku Nacional Arriba, jak i bardzo marnej jakości hybrydę kakao CCN51, czyli kakao przemysłowe.

Zdecydowanie nie polecam tego drugiego nie tylko ze względu na jego słaby smak, ale również ogromne ilości sztucznych nawozów używanych do jego uprawy. Najlepiej więc kupować kakao od zaufanych dostawców, którzy oferują jego szlachetne gatunki z małych, rodzinnych farm. Takie kakao zachowuje swoje naturalne właściwości odżywcze i smakowe, co jest kluczowe dla osiągnięcia korzyści zdrowotnych.

OCL: Czy kakao w proszku dostępne w supermarketach ma również tak wspaniałe właściwości prozdrowotne, jak prawdziwe?

M. Coello Morales: Jest to zazwyczaj kakao z najtańszych ziaren uprawianych w Afryce. Ze względu na swój słaby smak, jest ono poddawane procesowi odtłuszczania i alkalizacji. Ten chemiczny proces pozbawia kakao od 60 do 90% cennych dla naszego zdrowia antyoksydantów. Dlatego zdecydowanie nie polecam tego typu produktów. To, co znajdujemy w supermarketach, jest bardzo dalekie od pełnowartościowego kakao ceremonialnego

OCL: A w jaki sposób najlepiej spożywać kakao ceremonialne, aby w pełni czerpać z właściwości zawartych w nim bioaktywnych substancji?

M. Coello Morales: Prawdziwe kakao najlepiej spożywać w formie gorącego napoju. Można je przyrządzić na bazie wody, mleka zwykłego lub roślinnego, w zależności od preferencji. Wśród rdzennej ludności Ekwadoru w amazońskich lasach deszczowych najpopularniejsza jest forma na bazie wody.

To tradycyjny sposób spożywania kakao, który podkreśla jego naturalny smak i właściwości. Na ekwadorskiej wsi bardzo popularne jest kakao z dodatkiem mleka, co nadaje napojowi bogatszy i kremowy charakter. Natomiast w Europie coraz większą popularnością cieszy się napój na bazie mlek roślinnych, takich jak sojowe, migdałowe czy owsiane.

Ta wersja jest często wybierana przez osoby poszukujące alternatyw dla mleka zwierzęcego. Poza napojami, kakao ceremonialne można dodawać do owsianki i innych potraw. Jego dodatek wzbogaca smak i zwiększa wartość odżywczą posiłków.

OCL: Już nie mogę doczekać się mojej niedzielnej filiżanki kakao!

M. Coello Morales:

Nie trzeba czekać tak długo. Prawdziwe kakao można pić nawet codziennie.

OCL: Dziękuję za rozmowę

Artykuł promocyjny

Wczytaj więcej