
kwiecień 2018
- Kup ten numer
Wydanie papierowe - Kup ten numer
Wydanie elektroniczne - Przejrzyj ten numer
Redaktor Naczelny poleca
Wszechobecny stres jest zmorą naszych czasów. Choć w określonych sytuacjach jest niezbędny, to jednak gdy podlegamy mu przez długi okres, czyni spustoszenie w naszych organizmach. Dzieje się tak za sprawą m.in. kortyzolu, który nie tylko powoduje otyłość brzuszną, ale również może odpowiadać za migreny, rozwój cukrzycy, tężyczki, zaostrzenie astmy, a nawet zawał! Jak się przed nim bronić, piszemy w Temacie Numeru.
Z kolei Raport Specjalny poświęciliśmy zdrowotnym korzyściom z odchudzania. Czy wiecie, że po liposukcji tłuszcz wraca w ciągu roku? A gdy stosuje się okresowe posty, nie? Nie dość na tym, taka formuła pozwala odmłodzić komórki.
W kwietniowym wydaniu O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przeczytacie też o tym jak ekstrakt z magnolii potrafi niszczyć komórki nowotworowe. Poza tym polecam tekst pt. „Hashimoto po Czarnobylu?”, który przedstawia możliwe reperkusje katastrofy elektrowni jądrowej i podjętych po niej działań profilaktycznych dla tarczyc obecnych 40-latków.
Jeśli lubicie historie z życia wzięte, w tym numerze mamy aż dwie. Pierwsza przedstawia historię Angeli, która pokonała wieloletnie problemy z kolanem i teraz nie tylko porusza się bez kul, ale też bierze udział w triatlonach. Druga to opowieść o diagnozie rodem z dra House’a: 12-letni Olek trafia z podejrzeniem ataku wyrostka do szpitala, jak się jednak okazuje, zaatakowało go coś zupełnie innego...
Miłej lektury!
Marta Borek-Białecka
Poznaj swoje prawa!

Błąd w sztuce lekarskiej
Każdy z nas słyszał to określenie, każdy też może przytoczyć jego przykłady. Dlatego zaskoczeniem może być informacja, że termin ten nie jest zdefiniowany ustawowo. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?
Wymowne grafiki

Zdrowie narodów
Najnowsze badania dowodzą, że nowotwór to choroba bogatej cywilizacji Zachodu.
News focus

Czyste szaleństwo
Istnieją lekarstwa na każdą chorobę psychiczną czy umysłową: od schizofrenii, przez depresję i stany lękowe, aż po hiperaktywność. Problem w tym, że choć sprzedaje się ich coraz więcej, leki te nie działają.
Raport specjalny

Mikroskopijne rozwiązania
Naukowcy zidentyfikowali w jelicie człowieka świat maleńkich drobnoustrojów, które - jak się wydaje - mają wiele wspólnego z naszą masą ciała.

Zdrowie na wadze
Okresowy post może przynieść lepsze rezultaty niż niejedna dieta czy liposukcja.

Kolorowe odchudzanie
Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń: większość substancji okrzykniętych spalaczami tłuszczu nie działa. Zobacz zatem, które z nich mogą rzeczywiście Ci pomóc zrzucić zbędne kilogramy.
Zdrowy styl życia

Potęga granatu
Ten pyszny i zdrowy deser zawróci w głowie każdemu

Potęga delikatności
Według Cate Montany niewielkie ruchy wykonywane podczas sesji z wykorzystaniem techniki Bowena mogą przyczynić się do ogromnej poprawy stanu pacjentów w przypadku wielu rodzajów chorób.

Borelioza - uważaj na koinfekcje!
Przewlekłe, nierozpoznane zakażenie krętkami Borrelia samo w sobie oznacza długotrwałą walkę o powrót do zdrowia, a kiedy towarzyszą mu inne choroby, leczenie jest jeszcze trudniejsze.

Zrozumieć alzheimera
Utrata zdolności poznawczych to jeden z najczarniejszych scenariuszy jesieni życia. Póki co nasza wiedza na temat przyczyn i sposobów leczenia tej przypadłości jest ograniczona, ale naukowcy nie ustają w badaniach, które mają to zmienić. Przedstawiamy kilka spośród licznych doniesień ostatnich lat, które przybliżają nas do lepszego zrozumienia tej choroby.

Recepta na piękno
Nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniego nawilżenia - to najważniejszy element codziennej pielęgnacji twarzy.

Trening dla każdego
Jakie ćwiczenia są najlepsze: krótkie i intensywne czy długotrwałe i równomierne? Odpowiedzi szuka Chatlotte Watts.
Temat numeru

Nie daj się przytłoczyć
Jeżeli z trudem udaje Ci się sprostać wymaganiom współczesnego życia, to zamiast sięgać po diazepam, wypróbuj tych 6 skutecznych sposobów na pokonanie stresu.

Gdy kortyzol przejmuje kontrolę
Przewlekły stres jest czynnikiem ryzyka rozwoju nawet 90% różnorodnych chorób.

Praca i dom: razem czy osobno?
Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym i osobistym to jedno z najtrudniejszych, a zarazem najważniejszych wyzwań naszych czasów. Różne teorie wskazują przy tym odmienne sposoby zarządzania czasem, by uniknąć stresu i wypalenia.
Profilaktyka i leczenie

Medycyna naturalna na miarę XXI wieku
Metody leczenia trudno gojących się ran, które do tej pory uznawano za niekonwencjonalne, dziś coraz częściej stają się normami postępowania.

Jeśli nie wyrostek, to co?
Ból brzucha po prawej stronie, wymioty i gorączka mogą oznaczać atak... bakterii lub pasożytów!

Z dziurą w sercu
Brak przegrody między komorami serca nie musi oznaczać wyroku śmierci. Operacje pozwalają pacjentom z tetralogią Fallota na coraz dłuższe i lepsze życie.

Innowacyjna rehabilitacja po udarze
Wirtualna rzeczywistość i terapie komplementarne to obiecujące metody, które mogą przyspieszyć rekonwalescencję i pomóc w odzyskaniu sprawności psychoruchowej.

Skok na głęboką wodę
Jako dziecko Angela MacRitchie uczyła się baletu i gimnastyki artystycznej. Jednak gdy miała 19 lat, doznała tajemniczego urazu kolana, który uniemożliwił jej dalsze treningi.

Spadek po Czarnobylu?
Czy choroby tarczycy mogą być skutkiem ubocznym skażenia, do jakiego doszło 32 lata temu?

Roślinny pogromca raka
Coraz więcej dowodów potwierdza, że kora magnolii skutecznie zwalcza raka. Przypadkowo odkrył to dr Harald Gaier, gdy prowadził leczenie podtrzymujące pacjentów z guzami nowotworowymi.
Natura vs medycyna

Akupunktura kontra tabletki na bezsenność
Czy pigułki nasenne warto zamienić na igły, żeby porządnie się wyspać? Sprawę bada Joanna Evans.
Jak sobie radzić z

Bólem kręgosłupa
Ból dolnego, lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa znany jest większości ludzi, przy czym szacuje się, że nawet 80% populacji doświadczy go co najmniej raz w życiu.

Przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to zespół charakteryzujący się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Nasz zielnik

Cykoria podróżnik
Jedna z najpowszechniejszych roślin od wieków ceniona jest jako lekko przeczyszczający i hepatoochronny składnik mieszanek ziołowych.