Olej lniany - właściwości i zastosowanie

Olej lniany, pozyskiwany z nasion lnu, jest cenionym składnikiem diety ze względu na swoje liczne właściwości odżywcze i lecznicze. Bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały, olej lniany ma szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Właściwości lecznicze oleju lnianego

Olej lniany jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla zdrowia serca. Pomagają one w redukcji poziomu złego cholesterolu LDL i podnoszą poziom dobrego cholesterolu HDL, co może przeciwdziałać chorobom serca. Olej lniany jest również bogaty w lignany, naturalne związki roślinne, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w odniesieniu do raka piersi i prostaty.

Właściwości odżywcze oleju lnianego

Olej lniany jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie jest przez niego produkowany. Olej lniany zawiera również witaminy, takie jak witamina E, która jest silnym przeciwutleniaczem, oraz minerały, takie jak magnez i potas.

Na co pomaga olej lniany?

Badania naukowe sugerują, że olej lniany może przynieść korzyści w leczeniu wielu dolegliwości. Oto niektóre z nich:

 • Kwas alfa-linolenowy, który jest obecny w oleju lnianym, może pomóc w redukcji ryzyka chorób serca i udaru mózgu poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę zdrowia naczyń krwionośnych.
 • Olej lniany może pomóc w leczeniu różnych problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca i róża.
 • Olej lniany jest bogatym źródłem błonnika, który poprawia funkcjonowanie jelit i zapobiega zaparciom.
 • Badania sugerują, że olej lniany może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 poprzez poprawę wrażliwości na insulinę.
 • Jako bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3, olej lniany może zapobiegać zespołowi suchego oka.
 • Poprawa wydajności fizycznej i regeneracji po treningu: Badania sugerują, że suplementacja białka, w tym białka pochodzącego z oleju lnianego, może poprawić wydajność fizyczną i przyspieszyć regenerację po treningu.

Pamiętaj, że choć olej lniany ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, nie powinien być stosowany jako zamiennik dla tradycyjnej medycyny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii suplementacyjnej.

Olej lniany świetnie sprawdzi się jako zdrowy dodatek do sałatek - możesz nim zastąpić oliwę z oliwek.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany można spożywać na różne sposoby. Można go dodawać do sałatek, smoothie czy jogurtów. Ważne jest jednak, aby nie podgrzewać oleju lnianego, ponieważ wysoka temperatura niszczy cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Zaleca się spożywanie 1-2 łyżek oleju lnianego dziennie.

Kiedy pić olej lniany - rano czy wieczorem?

Olej lniany można spożywać zarówno rano, jak i wieczorem. Niektóre osoby preferują spożywanie go rano na czczo, aby poprawić trawienie i przyspieszyć metabolizm. Inni natomiast wolą spożywać go wieczorem, aby skorzystać z jego właściwości relaksujących i poprawiających jakość snu. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i celów.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Olej lniany jest również doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów. Można go stosować do olejowania włosów. Wystarczy nałożyć olej na włosy, dla lepszego efektu nałożyć czepek i turban, poczekać 20-30 minut, a następnie umyć włosy szamponem. Olej lniany nawilża włosy, dodaje im blasku i pomaga w walce z łupieżem. Można go również dodawać do szamponów lub odżywek do włosów.

Olej lniany jest szczególnie polecany dla włosów o wysokiej porowatości, które mają otwarte łuski, co sprawia, że łatwo chłoną wilgoć, ale równie łatwo ją tracą. Olej lniany, dzięki swoim właściwościom nawilżającym, jest w stanie zatrzymać wilgoć wewnątrz włosa, co pomaga utrzymać włosy nawilżone i zdrowe. Olej lniany jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc wzmocnić włosy i poprawić ich elastyczność, co jest szczególnie korzystne dla włosów o wysokiej porowatości, które są często słabe i łamliwe.

Mimo to olej lniany może być stosowany również na włosy o średniej i niskiej porowatości. W tych przypadkach olej lniany może pomóc w nawilżeniu włosów i poprawie ich ogólnego wyglądu i kondycji. Pamiętaj jednak, że włosy o niskiej porowatości mogą mieć trudności z absorpcją olejów, więc zawsze zaczynaj od małej ilości oleju i obserwuj, jak Twoje włosy na niego reagują.

 

Domowa maseczka na włosy z olejem lnianym

Olej lniany to doskonały składnik do domowej maseczki na włosy. By wzmocnić jego działanie, warto dodać miód i aloes - składniki znane ze swoich odżywczych i nawilżających właściwości. Miód jest naturalnym humektantem, co oznacza, że przyciąga i zatrzymuje wilgoć we włosach. Ma również właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy. Aloes jest bogaty w witaminy i minerały, które są korzystne dla zdrowia włosów. Sok z aloesu ma również właściwości nawilżające i łagodzące, które mogą poprawić kondycję suchych i uszkodzonych włosów.

Składniki:

 • 2 łyżki oleju lnianego
 • 1 łyżka miodu
 • 2 łyżki soku z aloesu

W małej miseczce wymieszaj olej lniany, miód i sok z aloesu, aż składniki dobrze się połączą. Nałóż maseczkę na suche włosy, zaczynając od skóry głowy i rozprowadzając na całej długości włosów. Po nałożeniu maseczki, owiń włosy ręcznikiem lub załóż czepek na włosy, aby utrzymać ciepło i umożliwić składnikom głębsze przenikanie. Pozostaw maseczkę na włosach przez co najmniej 30 minut. Jeśli masz czas, możesz pozostawić ją na dłużej - nawet przez całą noc. Po upływie tego czasu, umyj włosy szamponem i nałóż odżywkę jak zwykle. Stosuj tę maseczkę raz w tygodniu, aby zobaczyć poprawę kondycji włosów. Pamiętaj, że regularność jest kluczem do sukcesu w pielęgnacji włosów!

 

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152533/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973479/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369670/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6142015/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4112001/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3393527/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7548049/ 
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny