Olej lniany - właściwości i zastosowanie

Olej lniany, pozyskiwany z nasion lnu, jest cenionym składnikiem diety ze względu na swoje liczne właściwości odżywcze i lecznicze. Bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały, olej lniany ma szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Właściwości lecznicze oleju lnianego

Olej lniany jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla zdrowia serca. Pomagają one w redukcji poziomu złego cholesterolu LDL i podnoszą poziom dobrego cholesterolu HDL, co może przeciwdziałać chorobom serca. Olej lniany jest również bogaty w lignany, naturalne związki roślinne, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w odniesieniu do raka piersi i prostaty.

Właściwości odżywcze oleju lnianego

Olej lniany jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie jest przez niego produkowany. Olej lniany zawiera również witaminy, takie jak witamina E, która jest silnym przeciwutleniaczem, oraz minerały, takie jak magnez i potas.

Na co pomaga olej lniany?

Badania naukowe sugerują, że olej lniany może przynieść korzyści w leczeniu wielu dolegliwości. Oto niektóre z nich:

 • Kwas alfa-linolenowy, który jest obecny w oleju lnianym, może pomóc w redukcji ryzyka chorób serca i udaru mózgu poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i poprawę zdrowia naczyń krwionośnych.
 • Olej lniany może pomóc w leczeniu różnych problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca i róża.
 • Olej lniany jest bogatym źródłem błonnika, który poprawia funkcjonowanie jelit i zapobiega zaparciom.
 • Badania sugerują, że olej lniany może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 poprzez poprawę wrażliwości na insulinę.
 • Jako bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3, olej lniany może zapobiegać zespołowi suchego oka.
 • Poprawa wydajności fizycznej i regeneracji po treningu: Badania sugerują, że suplementacja białka, w tym białka pochodzącego z oleju lnianego, może poprawić wydajność fizyczną i przyspieszyć regenerację po treningu.

Pamiętaj, że choć olej lniany ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, nie powinien być stosowany jako zamiennik dla tradycyjnej medycyny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii suplementacyjnej.

Olej lniany świetnie sprawdzi się jako zdrowy dodatek do sałatek - możesz nim zastąpić oliwę z oliwek.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany można spożywać na różne sposoby. Można go dodawać do sałatek, smoothie czy jogurtów. Ważne jest jednak, aby nie podgrzewać oleju lnianego, ponieważ wysoka temperatura niszczy cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Zaleca się spożywanie 1-2 łyżek oleju lnianego dziennie.

Kiedy pić olej lniany - rano czy wieczorem?

Olej lniany można spożywać zarówno rano, jak i wieczorem. Niektóre osoby preferują spożywanie go rano na czczo, aby poprawić trawienie i przyspieszyć metabolizm. Inni natomiast wolą spożywać go wieczorem, aby skorzystać z jego właściwości relaksujących i poprawiających jakość snu. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i celów.

Jak stosować olej lniany na włosy?

Olej lniany jest również doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów. Można go stosować do olejowania włosów. Wystarczy nałożyć olej na włosy, dla lepszego efektu nałożyć czepek i turban, poczekać 20-30 minut, a następnie umyć włosy szamponem. Olej lniany nawilża włosy, dodaje im blasku i pomaga w walce z łupieżem. Można go również dodawać do szamponów lub odżywek do włosów.

Olej lniany jest szczególnie polecany dla włosów o wysokiej porowatości, które mają otwarte łuski, co sprawia, że łatwo chłoną wilgoć, ale równie łatwo ją tracą. Olej lniany, dzięki swoim właściwościom nawilżającym, jest w stanie zatrzymać wilgoć wewnątrz włosa, co pomaga utrzymać włosy nawilżone i zdrowe. Olej lniany jest również bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc wzmocnić włosy i poprawić ich elastyczność, co jest szczególnie korzystne dla włosów o wysokiej porowatości, które są często słabe i łamliwe.

Mimo to olej lniany może być stosowany również na włosy o średniej i niskiej porowatości. W tych przypadkach olej lniany może pomóc w nawilżeniu włosów i poprawie ich ogólnego wyglądu i kondycji. Pamiętaj jednak, że włosy o niskiej porowatości mogą mieć trudności z absorpcją olejów, więc zawsze zaczynaj od małej ilości oleju i obserwuj, jak Twoje włosy na niego reagują.

 

Domowa maseczka na włosy z olejem lnianym

Olej lniany to doskonały składnik do domowej maseczki na włosy. By wzmocnić jego działanie, warto dodać miód i aloes - składniki znane ze swoich odżywczych i nawilżających właściwości. Miód jest naturalnym humektantem, co oznacza, że przyciąga i zatrzymuje wilgoć we włosach. Ma również właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy. Aloes jest bogaty w witaminy i minerały, które są korzystne dla zdrowia włosów. Sok z aloesu ma również właściwości nawilżające i łagodzące, które mogą poprawić kondycję suchych i uszkodzonych włosów.

Składniki:

 • 2 łyżki oleju lnianego
 • 1 łyżka miodu
 • 2 łyżki soku z aloesu

W małej miseczce wymieszaj olej lniany, miód i sok z aloesu, aż składniki dobrze się połączą. Nałóż maseczkę na suche włosy, zaczynając od skóry głowy i rozprowadzając na całej długości włosów. Po nałożeniu maseczki, owiń włosy ręcznikiem lub załóż czepek na włosy, aby utrzymać ciepło i umożliwić składnikom głębsze przenikanie. Pozostaw maseczkę na włosach przez co najmniej 30 minut. Jeśli masz czas, możesz pozostawić ją na dłużej - nawet przez całą noc. Po upływie tego czasu, umyj włosy szamponem i nałóż odżywkę jak zwykle. Stosuj tę maseczkę raz w tygodniu, aby zobaczyć poprawę kondycji włosów. Pamiętaj, że regularność jest kluczem do sukcesu w pielęgnacji włosów!

 

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152533/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973479/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369670/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6142015/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4112001/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3393527/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7548049/ 
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny