Nowy numer „Fizjoterapeuty" w dużej mierze poświęcamy kwestiom związanym z ciążą i tematyką pediatryczną. Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności i poszukuje pomocy także u fizjoterapeutów i terapeutów manualnych. Możliwości, jakie oferują, są duże, ale aby z nich skorzystać, należy doskonale orientować się nie tylko w anatomii, lecz także fizjologii rozrodu oraz czynnikach, które mogą je zaburzać. Nie da się też pominąć zagadnień związanych z endokrynologią, które są bardzo złożone. Publikujemy tekst, który przybliża tę tematykę w kontekście pracy terapeutycznej.
Także kwestie emocjonalne odgrywają ważną rolę w planowaniu ciąży i jej przebiegu. Tekst o „wstrząsie w macicy" prezentuje nowe podejście do traumy i jej wpływu na możliwość posiadania dziecka. Autor łączy tu podejście psychologiczne z różnymi koncepcjami osteopatycznymi, w tym z osteopatią biodynamiczną.
Polecamy też tekst o plagiocefalii znakomitego osteopaty pediatrycznego, René Zweedijka. Przedstawił on koncepcję sensytyzacji jako kluczowego mechanizmu prowadzącego do plagiocefalii deformacyjnej. Obszerny artykuł podejmuje tematykę skolioz. Podłoża skoliozy zostały opisane w odniesieniu do pięciu modeli osteopatycznych, co pozwala jednocześnie zastanowić się w usystematyzowany sposób nad tworzeniem planu terapeutycznego. Sporo miejsca poświęciliśmy też aktywności sportowej dzieci i młodzieży z chorobami stawu biodrowego. Fizjoterapeuta musi umieć rozpoznać najważniejsze z nich, znać związane z nimi zagrożenia, sposoby leczenia oraz wiedzieć, jakie formy aktywności są wskazane, a jakie mogą przyczynić się do nieodwracalnych zmian.
W 3. numerze „Fizjoterapeuty" znajdziecie też interesujące teksty o układzie glimfatycznym, technice Alexandra czy zastosowaniu krioterapii i tlenoterapii hiperbarycznej w regulacji stanu zapalnego. Wszystkie wymienione treści są dostępne na: ulubionykiosk.pl.
Miłej lektury!
Agnieszka Roszkowska