Niedawno The New York Times ujawnił, że przemysł cukrowy w latach 60. opłacał naukowców, by ci swoimi publikacjami zataili związek między spożyciem cukru a chorobami serca. Przekupieni badacze całą winę za zdrowotne kłopoty Amerykanów przerzucili na tłuszcze nasycone, wpływając na losy wielu milionów ludzi. W Magazynie O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wielokrotnie pisaliśmy o tym jak bardzo cukier szkodzi. Tym razem jednak skupiamy się na tym jak przetrwać menopauzę ograniczając hormonalną terapię zastępczą (HTZ) do niezbędnego minimum. Choć i w tym przypadku są dowody, że wiele badań naukowych na temat jej nieszkodliwości zostało zmanipulowanych, to jednak zdarzają się przypadki, że bez niej ani rusz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z podejmowanego ryzyka.
Z kolei w raporcie specjalnym piszemy o tym jak wspomagać oczy, by utrzymać dobry i ostry wzrok jak najdłużej. Niemal 100 lat temu pewien amerykański okulista doszedł do wniosku, że oczy - podobnie jak mięśnie i mózg - trzeba ćwiczyć. Opracował też zestaw ćwiczeń, który z pewnymi modyfikacjami stosują wszystkie szkoły usprawniania widzenia. Dzięki gimnastyce oczu oraz przeciwutleniaczom można poprawić wzrok nawet o 20%.
Polecam też tekst Dagmary Moszyńskiej pt. „Komórki macierzyste w rekonstrukcji piersi”. Praca prof. Wojciecha Polkowskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK w Lublinie niesie nadzieję na bezpieczne odbudowanie piersi dla kobiet po mastektomii.
Przed nami sezon przeziębień, więc w magazynie nie mogło zabraknąć rad jak podnieść odporność i bronić się przed infekcjami. Dużo miejsca temu zagadnieniu poświęca nasz Stary Doktor. Piszemy też o dobrodziejstwach jakie niesie apiterapia, czyli leczenie miodem.
Ponadto „rozbieramy na części” temat wszczepienia endoprotezy kolana. Choć słusznie uważana jest za istny cud współczesnej medycyny i stanowi ostateczne wyjście dla osób, u których ból i ograniczony zakres ruchów uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. To jednak wbrew oficjalnym statystykom po jej wszczepieniu nie zawsze jest tak pięknie, jak miało być. W magazynie znajdziecie też dwie poruszające historie. Alaxandry Andrews walczącej na co dzień z zabójczą mukowiscydozą oraz Marii Dierżek, która zwycięsko wyszła ze starcia z rakiem jajnika. Miłej lektury!