Coraz więcej jest dowodów na to, że Alzheimer to w rzeczywistości cukrzyca mózgu. A zatem zapobiec jej można, ograniczając jego podaż w diecie. W tym wydaniu piszemy też o tym, jak paląc e-papierosy łatwo wpaść z deszczu pod rynnę.
Tym razem temat numeru dotyczy skóry. Choć to nasz największy narząd, zwykle poświęcamy mu niewiele uwagi. Tymczasem to wysokiej jakości bariera ochronna, wyspecjalizowana fabryka, agencja wywiadowcza, amortyzator i termostat w jednym. Choćby z tego powodu nie należy lekceważyć sygnałów, jakie nam wysyła... Wobec nieskuteczności farmaceutyków nowych generacji medycyna kolejny raz zwraca się do starych leków.
Tym razem do łask powraca lit. Ten metal dawniej używany w psychiatrii, dziś okazuje się być odpowiedzią na walkę z fibromialgią, a nawet alkoholizmem. Jeśli ktoś z Was ma kłopoty z pęcherzykiem żółciowym, zapraszam do lektury tekstu pt. „A więc, sądzisz, że potrzebujesz... cholecystektomii”. W oparciu o badania naukowe i przeglądy publikacji naukowych prześledziliśmy losy pacjentów, którzy zdecydowali się na usunięcie pęcherzyka lub wręcz przeciwnie - postanowili go zatrzymać. W majowym numerze staramy się również odpowiedzieć na pytania, które tłuszcze są najzdrowsze i do czego ich używać. Wbrew pozorom to wcale nie jest tak proste, jak się wydaje.
Zapraszamy do lektury,
Marta Borek-Białecka