- Henna to roślinny barwnik pozyskiwany z liści krzewu hennowego, które po rozdrobnieniu, ugotowaniu i wysuszeniu wykorzystuje się w naturalnym farbowaniu włosów.
- Zawsze wybieraj hennę najwyższej jakości, np. Indus Valley, która posiada certyfikat ECOCERT i ma w 100 proc. naturalny skład (henna + zioła pochodzące z ekologicznych upraw w Dolinie Indusu).
- Przed zastosowaniem henny dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Pozwoli Ci to odpowiednio przygotować pastę koloryzującą.
- Do pielęgnacji włosów farbowanych henną stosuj dobrej jakości szampon bez SLS, np. szampon w kostce Anthyllis.
Henna do włosów to barwnik rośliny pozyskiwany z Lawsonia inermis. Jest to małe drzewo lub krzew (2-6 m) rosnący w Afryce, Azji, Australii i Indiach. Jej składnikiem aktywnym jest lawson i to właśnie on łączy się z keratyną (białkiem włosa), nadając pasmom odpowiedni kolor. A więc reakcja ta nie jest szkodliwa dla włosa i skóry.
Zanim to jednak nastąpi, liście krzewu hennowego muszą przejść odpowiedni proces. Są rozdrabniane, gotowane i suszone, a efektem tego jest proszek, który dziś jest dostępny w sklepach na wyciągnięcie ręki.
Cała sztuka polega jednak na tym, by wybrać produkt jak najbardziej naturalny, który będzie bezpieczny i jednocześnie dobrze pokryje kolorem nasze pasma. Stąd najlepiej jest wybierać hennę certyfikowaną, ekologiczną, np. Indus Valley. Wchodzące w jej skład zioła (m.in. krzew hennowy, indygowiec, strączyniec) są uprawiane w czystym, nieskażonym środowisku Doliny Indusu. Nie ma tam natomiast amoniaku i nadtlenków.
Czysta henna barwi na pomarańczowo, czerwono lub kasztanowo w zależności od wyjściowego koloru włosów. Dodatek innych ziół sprawia jednak, że wśród produktów Indus Valley można wybierać z szerokiej gamy odcieni. Henna Indus Valley dobrze kryje włosy kolorem i jest przy tym łagodna dla skóry głowy. Nie zagraża też środowisku, bo jest biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska naturalnego.
Uwaga na sztuczną hennę
W hennach, jakie kupić można w tradycyjnych drogeriach, może być obecny PPD (p-Fenylenodiamina). Jest to chemiczny związek organiczny z grupy diaminobenzenów. Jest bardzo trwałym i intensywnym barwnikiem, do tego proces barwienia zachodzi bardzo szybko, ale ma bardzo silne właściwości uczulające: może powodować zaczerwienienie, wypryski, świąd, pęcherze czy nadmierną utratę włosów.
Henna barwi i odżywia
Dobrej jakości henna, czyli w 100 proc. naturalna, nie uszkadza struktury włosa. Równomiernie pokrywa je kolorem, ale ich nie rozjaśnia (nie wnika do łuski włosa, a otacza ją cienką warstwą). Dodatkowo odżywia włosy, sprawiając, że nasza fryzura zyskuje na objętości, a pasma nabierają blasku i stają się gładkie. Farbowanie henną wystarcza na ok. 3 miesięcy. Można ją nakładać na całe włosy lub, jeśli sięgamy po ten sam kolor co wcześniej, tylko na odrosty.
Jak używać henny?
Henna jest produktem naturalnym, ale może wywołać uczulenie (choć na pewno dzieje się to rzadziej niż w przypadku PPD). Dlatego też przed pierwszym użyciem dobrze jest wykonać test wrażliwości skóry na ziołowe składniki farby (przy okazji sprawdzimy, jaki efekt koloryzacji uzyskamy).
By przygotować farbę:
- dokładnie wymieszaj odpowiednią ilość henny z ciepłą wodą (ale nie wrzątkiem!), aby uzyskać konsystencję gęstej pasty (nie mogą się w niej znaleźć żadne grudki). Dodaj jogurt naturalny lub żel z siemienia lnianego (powstaje podczas jego gotowania), aby nadać włosom dodatkową miękkość, oraz kilka kropel soku z cytryny, który wspomoże proces farbowania.
- umyj włosy szamponem bez SLS (możesz dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej, która otworzy łuski włosów, co spowoduje lepsze wchłanianie się barwnika).
- na mokre włosy nałóż pastę równomiernie przy pomocy pędzelka (rób to powoli: pasmo po paśmie)
- od razu dokładnie umyj wszystkie miejsca na skórze, w których znalazła się henna (uszy, czoło, szyję)
- po 30-45 minutach spłucz dokładnie letnią wodą. Nie używaj szamponu.
Pamiętaj, że po rozrobieniu henna utlenia się w ciągu godziny i po tym czasie traci swoje właściwości. Wyjątkiem jest henna indygo, którą można po otwarciu przechowywać wyłącznie jako proszek, bo gotowa pasta nie nadaje się do ponownego użycia ze względu na bardzo szybkie utlenianie.
Jak pielęgnować włosy farbowane henną?
Zdarza się, że po zastosowaniu henny włosy są przesuszone. Stąd też ich pielęgnowanie po takim zabiegu powinno być mocno ukierunkowane na nawilżenie pasm.
Stosuj do tego naturalne maseczki, np.:
- z jajka i olejku rycynowego – raz w miesiącu nałóż na włosy żółtko jaja kurzego wymieszane z kilkoma kroplami olejku rycynowego (możesz go zastąpić oliwą z oliwek lub olejkiem arganowym),
- z awokado i cytryny – zblenduj awokado i dodaj łyżkę soku z cytryny oraz łyżkę oliwy z oliwek. Nałóż na włosy i zmyj po 0,5 h,
- z oleju kokosowego – dodaj do niego oliwę z oliwek, miód i łyżkę octu jabłkowego. Wymieszaj, nałóż na włosy i zmyj ciepłą wodą z dodatkiem szamponu.
Zwróć też uwagę na szampon, który używasz. Powinien być pozbawiony SLS i silikonów. My polecamy szampon w kostce Anthyllis:
- nawilżający z ekstraktem z granatu i aloesem,
- odżywczy z olejem jojoba i olejem arganowym,
- do włosów kręconych z oliwą z oliwek i awokodo,
- zwiększający objętość, z ekstraktem z imbiru i spiruliny.
Każdy z nich zamknięty jest w tekturowym opakowaniu, co wpisuje się w ideę zero waste. Jest nie tylko ekologiczny i wegański, ale też bardzo wydajny (jeden szampon w kostce to jak dwie butelki szamponu po 250 ml).
W przypadku pielęgnacji włosów nigdy nie decyduj się na kompromisy. Źle dobrane farby czy kosmetyki naładowane chemicznymi składnikami o wysokim potencjale uczulającym to prosta droga do przesuszonych, łamliwych i niezdrowo wyglądających włosów. A wyjście z takich problemów wcale nie jest proste.
Od razu więc zadbaj o najwyższą jakość kosmetyków. Wybieraj produkty w 100 proc. naturalne, pochodzące z zaufanych źródeł.