Szkiełka i oka w ziołolecznictwie

Z doktor Julitą Nowakowską, kierownikiem Pracowni Obrazowania Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, autorką wielu publikacji naukowych, specjalistą mikroskopii elektronowej i nauczycielem akademickim, rozmawia Marta Skolmowska, właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach.

07 marzec 2024
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Pani doktor, czy wieloletnia współpraca naszej firmy z Uniwersytetem Warszawskim, przyczynia się Pani zdaniem do odkrycia innowacyjnych środków terapeutycznych, które mogą w przyszłości posłużyć do opracowania nowych leków?

Od wielu lat na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzone są badania różnych produktów sprowadzanych przez Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach.

Jako naukowiec, który od lat uczestniczy i nadzoruje te badania, widzę, że w roślinach amazońskich jest duży potencjał terapeutyczny. Miałam okazję badać wiele różnych ziół z terenów Peru, które pozyskuje Centrum Ziołolecznictwa i okazuje się, że wiele z nich wykazuje silne właściwości lecznicze.

Nie mówię tu tylko o powszechnie znanej vilcacorze, ale o takich roślinach jak jergon sacha, abuta, zarzaparilla, czarna maca czy fioletowa kukurydza. Należy zaznaczyć, że zioła peruwiańskie stosowane są przez Indian od tysiącleci, a wiedza o ich leczniczych właściwościach przekazywana jest od pokoleń. My, Europejczycy, dopiero poznajemy właściwości tych roślin, a badania potwierdzają tylko to, co ludzie z tamtych terenów wiedzą od dawna.

Sztandarowa nasza roślina Uncaria tomentosa, czyli powszechnie znana vilcacora, cieszy się ogromnym zainteresowaniem naukowców na świecie. Czy na podstawie ostatnich badań nadal Panią zadziwia?

Vilcacora jest jednym z najintensywniej badanych przez naukowców ziół peruwiańskich. Co roku pojawia się kilkadziesiąt publikacji potwierdzających jej niezwykłą aktywność biologiczną.

Ostatnie badania sugerują, że vilcacora może wspomagać leczenie otyłości związanej z cukrzycą typu 2, jak również potwierdzają, że wspomaga leczenie wrzodów żołądka i zapobiega ich ponownemu tworzeniu. Co ciekawe, badania naukowe potwierdziły też fakt, że ekstrakt z vilcacory może łagodzić objawy półpaśca.

Tak wyjątkowy i bogaty skład chemiczny, jakim charakteryzują się wyciągi z Uncaria tomentosa, sprawia, że jest ona rośliną unikalną o ogromnym potencjale leczniczym. Mogę też uchylić nieco rąbka tajemnicy, że obecnie nasz zespół intensywnie pracuje nad nowym połączeniem vilcacory z innymi ziołami i mamy już podstawę sądzić, że będzie to mieszanka o wyjątkowej skuteczności. Jednak co do szczegółów to jeszcze tajemnica.

Ostatnie badania wykazały bardzo pozytywne efekty terapeutyczne przy chorobach prostaty i układu krążenia po podaniu produktu Kolba Violeta. Słyszałam, że była Pani zaskoczona efektami jego działania.

Tak, rzeczywiście byłam zaskoczona efektywnością działania tego ekstraktu, który otrzymałam od Centrum Ziołolecznictwa. Na wstępie należy zaznaczyć, że wspomniana Kolba Violeta to nic innego jak odmiana kukurydzy w kolorze fioletowym, uprawiana głównie w Peru i sąsiednich krajach Ameryki Południowej. Nie podejrzewałam, że ekstrakt z fioletowej kukurydzy aż tak mnie zaskoczy. Już wstępne nasze badania wykazały, że produkt ten ma właściwości przeciwnowotworowe w stosunku do raka prostaty.

Ponadto jego działanie nie wpływa negatywnie na zdrowe komórki. Myślę, że ekstrakt Kolba Violeta jeszcze nie raz nas zaskoczy swoimi właściwościami leczniczymi. Jesteśmy właśnie w trakcie intensywnych badań nad jego aktywnością. Chciałabym zaznaczyć, że zioła, również te pochodzące z Peru, nie tylko leczą, ale przede wszystkim mogą być stosowane jako cenne źródło witamin, minerałów, białka oraz przeciwutleniaczy.

Dzięki tym związkom przyczyniają się do zwiększenia odporności naszego organizmu, przez co chronią nas przed różnymi chorobami. W tym miejscu aż prosi się, aby wspomnieć o produkcie Maca Czarna, który poprawia pamięć i samą zdolność przyswajania wiedzy, w związku z tym może być stosowany przed maturzystów, studentów oraz osoby, które w danym momencie mają zwiększoną pracę mózgu.

Kolejną dużą zaletą jest poprawa oraz regulacja gospodarki hormonalnej. Cecha ta jest szczególnie przydatna, chociażby dla kobiet w okresie menopauzy, prócz tego dodatkowo Maca Czarna hamuje proces starzenia się skóry oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Od wielu lat ekstrakty przygotowuje dla nas japoński naukowiec.

Czy poleciłaby Pani naszą firmę jako godną zaufania?

Ależ oczywiście! Polecam produkty oferowane przez Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach, gdyż mam okazję testować laboratoryjnie ich aktywność i bezpieczeństwo. Dlatego właśnie sama ich używam zarówno w celach terapeutycznych, jak i uzupełniających codzienną dietę. Wiem, że są bezpieczne i dobrej jakości, gdyż osobiście to sprawdziłam.

Niejednokrotnie odrzucaliśmy produkty roślinne niespełniające określonych norm jeszcze na etapie wstępnych planów zakupowych firmy. To, co obecnie ma w swojej ofercie Centrum Ziołolecznictwa, pochodzi z pewnych źródeł, a dodatkowo produkty te są okresowo testowane celem zapewnienia ich stałej, wysokiej jakości.

Dziękuję za rozmowę.

Z dr Julitą Nowakowską z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiała Marta Skolmowska, właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach (od 1994 r.) Potrzebujesz odpowiedzi? Znajdziemy odpowiedź. Ty jesteś dla nas pierwszy.

Adres: www.unadegato.pl
Konsultacje:
telefon: 22 751 65 07
e-mail vilcacora@biorelax.pl

Wczytaj więcej