Natto jest dobre dla każdego!

Od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkie suplementy i diety mające korzystny wpływ na zdrowie - szczególnie te oparte na naturalnych składnikach i takich sposobach ich przetwarzania. Dlatego chcemy przedstawić przedsiębiorcę, który wytwarza zaliczane do żywności funkcjonalnej i uznawane za najzdrowszy produkt świata natto. To mieszkaniec Zielonej Góry – Marek Kołodziejski.

20 wrzesień 2023
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Czym jest natto?

To dość specyficzny produkt, który jeszcze dekadę temu był nieznany w naszym kręgu kulturowym. Wywodzi się z japońskiej tradycji żywieniowej. Można powiedzieć, że to rodzaj kiszonki – bowiem powstaje z niemodyfikowanej genetycznie soi, poddanej naturalnemu procesowi fermentacji za pomocą bakterii Bacillus Subtilis Natto.

Natto to produkt otrzymywany z niemodyfikowanej genetycznie soi z plantacji ekologicznej, poddany  naturalnemu procesowi fermentacji za pomocą bakterii Bacillus Subtilis Natto.

Co wyróżnia natto na tle innych produktów zaliczanych do żywności funkcjonalnej?

Nieporównywalne bogactwo składników mineralnych i witamin niezbędnych dla zdrowia! Żadna substancja na świecie nie ma ich aż tyle. W natto znajdziemy potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, fosfor, witaminy z grupy B, PP, E, K, A, C. Szczególnie ważna jest witamina K2 MK7 odpowiedzialna m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, zmniejszająca ryzyko zawałów. Ma to ogromny wpływ także na układ kostny. Nieocenione są zawarte w natto bakterie prebiotyczne, pomagające w procesach trawiennych.

Podczas procesu fermentacji soi powstaje też nattokinaza – enzym o wyjątkowych właściwościach. Wykazuje działanie przeciwnadciśnieniowe, przeciwmiażdżycowe, obniżające poziom lipidów przeciwzakrzepowe i neuroprotekcyjne. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, zapobiega m.in. powstawaniu zakrzepów, obniża poziom cholesterolu i tym samym obniża ciśnienie krwi. Wykazuje też potencjał zapobiegania chorobie Alzheimera.

Natto zawiera pirolochinolinochinon PQQ. To silny antyoksydant, który wspiera wzrost i tworzenie nowych mitochondriów przyczyniających się do dostarczania organizmowi energii. Dodatkowo PQQ ma działanie neuroprotekcyjne, poprawia pamięć i koncentrację oraz chroni układ sercowo-naczyniowy przed skutkami stresu oksydacyjnego.

Jednak to nie wszystko! Zawarta w natto spermidyna wpływa korzystnie na zdrowie poprzez stymulowanie procesu autofagii w organizmie, co przyczynia się do zachowania młodości i zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, cukrzycy, schorzeniom serca oraz nowotworom. Ponadto spermidyna ma silne właściwości antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne.

Komu szczególnie poleca Pan natto?

Dzieciom, bo ma olbrzymi wpływ na budowanie kości. Młodzieży, bo chroni przed cukrzycą typu 2, zmniejszając insulinooporność. Osobom w sile wieku, bo nie dopuszcza do miażdżycy i osteoporozy. Paniom powyżej 40. r.ż., bo zawiera izoflawony sojowe, w tym fitoestrogeny chroniące przed skutkami menopauzy i poprawiające jędrność oraz nawilżenie skóry. Seniorom, bo usuwa blaszkę miażdżycową, rozrzedza krew, rozpuszcza skrzepy. Natto jest dobre dla każdego i nie ma żadnych skutków ubocznych!

Quote icon
Natto jest dobre dla każdego i nie ma żadnych skutków ubocznych!

Czy Pan także włączył natto do swojej diety?

Oczywiście, jem je w naturalnej postaci od 8 lat. I mogę potwierdzić na własnym przykładzie jego zbawienny wpływ  na zdrowie. Uważam, że właśnie dzięki natto poziom ciśnienia mam teraz taki, jaki miałem na studiach, a wykonane ostatnio badania medyczne wskazują, że nie mam miażdżycy.

I nie bierze Pan już leków?

Żadnych! Oczywiście zadbałem też o to, by moja dieta obfitowała w warzywa, owoce i ryby, stosuję różne zioła do przyprawiania potraw i napojów. Jestem aktywny fizycznie, jeżdżę na rowerze i pracuję w ogrodzie, ale leków już nie przyjmuję.

Jak to się stało, że znalazł Pan produkt zdrowotny, o którym niewielu wiedziało 10 lat temu?

Kiedy przekroczyłem 50. r.ż., zrobiłem wszystkie badania i wyniki były, delikatnie mówiąc, nie najlepsze. Leki, które wykupiłem w aptece, wypełniły mi całą torbę, a lekarz powiedział, że muszę je brać przez całe życie! Postanowiłem spróbować zastąpić je jakąś dietą. Szukałem w Internecie, ale każda miała jakieś wady. Przypadkiem trafiłem na wykład o witaminie K2 MK7 i jej wpływie na miażdżycę, cukrzycę i obniżenie cholesterolu. Pomyślałem, że to coś dla mnie. Problem był tylko taki, że występuje ona tylko w japońskim natto, którego w Polsce nie było.

Wówczas wpadłem na pomysł, aby samemu je wytworzyć. Miałem duże doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, do opanowania pozostały mi zatem technologia wytwarzania, kontakt z japońskimi dostawcami bakterii i pokonanie wymogów dotyczących wytwórców żywności. Zajęło mi to nieco czasu, ale udało się. Jako producent żywności ekologicznej spełniam wszystkie wymagania, a nasze natto ma odpowiednie certyfikaty. Bez nich ani w Polsce, ani w krajach unijnych sprzedaż nie byłaby możliwa.

Pod względem właściwości zdrowotnych NATTO bije na głowę inne produkty sojowe i plasuje się na szczycie żywności funkcjonalnej, poddanej fermentacji. Ten jeszcze mało w Polsce znany japoński produkt wspiera ogólne zdrowie organizmu. 

Dzisiaj jest Pan jedynym producentem ekologicznego natto w Polsce. Sprowadza Pan soję ekologiczną?

Tak, bo to musi być soja, która nie jest genetycznie modyfikowana. Sprowadzamy ją więc z plantacji ekologicznej (ma certyfikaty nonGMO, BIO i EKO) i produkujemy z niej natto według oryginalnej procedury, zachowując wszelkie wymagane standardy.

Jak wygląda proces produkcji natto? Czy przypomina fermentację naszych warzyw?

Proces produkcji natto jest bardziej skomplikowany. Zaczyna się od moczenia soi, które trwa prawie dobę, potem się ją gotuje. Gdy soja zmięknie, trzeba posiać bakterie ze specjalnie wyselekcjonowanych szczepów. Gdy proces fermentacji się zakończy, nadchodzi czas na dojrzewanie, dopiero potem następuje pakowanie do kilkudziesięciu tysięcy pojemników i wysyłka do odbiorców w Polsce, Niemczech i Anglii.

Żeby finalny produkt spełniał normy, potrzebne są: właściwa soja, dobry szczep bakterii, odpowiednia temperatura, wilgotność i mnóstwo innych rzeczy. Nad wszystkim czuwa komputerowy system kontroli. Uruchomienie produkcji na większą skalę zajęło mi rok, był to czas prób i błędów, bo nie mogłem znaleźć żadnych japońskich publikacji na ten temat. Finalnie powstał produkt, który smakuje również Japończykom, w dodatku ma 2 razy więcej witaminy K2 MK7 niż japońskie natto.

Gdzie można kupić Pańskie natto?

W sklepach ze zdrową żywnością lub pod adresem natto.pl. Można je kupić w naturalnej postaci, w tabletkach lub kapsułkach. Dzięki pomocy pracowników Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu udało się przygotować tabletki suszonego natto bez żadnych substancji pomocniczych. Wykorzystany w tym celu wyjątkowy proces suszenia został opatentowany. To głównie za ten produkt otrzymałem nagrodę dla najlepszej mikrofirmy innowacyjnej w województwie lubuskim.

Kim są Pańscy klienci?

To konsumenci zdrowej żywności, wegetarianie, weganie, osoby poszukujące skutecznej diety i wszyscy, którzy chcą dbać o swoje zdrowie. Naszymi odbiorcami są również lekarze leczący osteoporozę. Ze znanych osób naszym natto zachwycił się m.in. Robert Makłowicz.

Nie jest Pan biologiem, chemikiem ani lekarzem. Skąd taka wiedza o tym produkcie?

Zgadza się. Jestem po prostu pasjonatem zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Czytam bardzo dużo różnych opracowań naukowych. Moim autorytetem jest m.in. Henryk Różański, doktor nauk biologicznych, autor wielu publikacji. Poza tym produkując natto, musiałem poszerzyć wiedzę na jego temat. Zainteresowanych zachęcam do zajrzenia na moją stronę internetową (natto.pl), gdzie można znaleźć więcej informacji na temat substancji zawartych w tym produkcie. Zachęcam do spróbowania natto – ma naprawdę wyjątkowe właściwości zdrowotne. Badania naukowe w Japonii udowodniły, że ludzie, którzy jedli świeże natto, rzadziej cierpieli na choroby naczyniowo-sercowe i dłużej żyli.

Na stronie The National Center for Biotechnology Information (w skrócie NCBI, które jest częścią National Library of Medicine NLM link: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=natto+properties) znajduje się ponad 21 tys. badań i opracowań naukowych potwierdzających działanie substancji zawartych w NATTO. 

natto.pl

Telefon +48 601 161 199
info@natto.pl
ul. Ludowa 5C,
65-742 Zielona Góra

Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej