Promienie słoneczne są głównym źródłem witaminy D. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że ich niewystarczająca ilość jest jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju otępienia starczego, a także może powodować poważne zmiany w mózgu.
Wśród osób starszych, u których obserwuje się niedobory witaminy D, trzy razy szybciej dochodzi do zaburzeń zdolności poznawczych niż u ich rówieśników z prawidłowym poziomem tego składnika.
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że po 60. roku życia warto rozważyć przyjmowanie suplementów z witaminą D i częściej przebywać w nasłonecznionym otoczeniu.
W ciągu 5 lat badacze analizowali poziom witaminy D wśród 382 zróżnicowanych rasowo kobiet i mężczyzn powyżej 75. roku życia. Wszyscy uczestnicy cierpieli na niedobór witaminy D (poniżej 12 ng/mL we krwi) lub mieli jej niewystarczającą ilość (między 12 a 20 ng/mL we krwi).
Badania wykazały, że u osób cierpiących na niedobór witaminy D trzy razy szybciej dochodziło do zmian związanych z demencją starczą w porównaniu do pozostałych uczestników. Okazało się, że utrata funkcji poznawczych zaczęła być zauważalna w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia badania.
above from suishu ikeda on Vimeo.