Działanie uspokajające, przeciwdepresyjne i ułatwiające zasypianie wykazuje wiele ziół, m.in.: kwiat rumianku, owoc kozieradki, kwiat nawłoci, kwiat dziewanny, ziele dziurawca i macierzanki, korzeń arcydzięgla, kwiat lawendy, szyszki chmielu oraz korzeń kozłka lekarskiego, nazywany potocznie walerianą. Te zioła możecie łączyć bez obawy, że spowodują one skutki uboczne.
Przeciwdepresyjna mieszanka wg. Stefanii Korżawskiej
- owoc głogu - 50 g
- liść melisy 50 g
- ziela dziurawca 50 g
- kwiatu nawłoci 50 g
- kwiat rumianku 50 g
Ta herbatka sprawdzi się w stanach wyczerpania fizycznego i nerwowego, by rozgonić ciemne myśli.
Sposób przygotowania: 1 łyżkę ziół zalewa się 1 szklanką wrzącej wody Stosować 3 razy dziennie po szklance przez okres 6 tygodni.
Herbatka Marii Konopnickiej
- kwiat dziewanny - 100 g liści lub 50 g korzenia
Herbatkę "By pokochać życie" podobno miała w zwyczaju pić sama Maria Konopnicka, które życie było trudne i bardzo stresujące.
Sposób przygotowania: 3 łyżki mieszanki zalewa się 3 szklankami wrzącej wody. Parzyć kwadrans pod przykryciem. Przelać do termosu i popijać ciepłą herbatkę w ciągu dnia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje blisko 350 mln ludzi. Prognozuje się, że za kilka lat stanie się ona najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, zaraz po chorobach układu krążenia.
Piwo chmielowe z arcydzięglem i ogórecznikiem przy ciężkich dniach
- 2 łyżki korzenia arcydzięgla
- 2 łyżki ziela ogórecznika
- 1 pokruszona laska cynamonu
- 1/2 łyżeczki kardamonu
- 2 łyżki miodu
Sposób przygotowania: wlać do garnka 0,5 l dobrego piwa chmielowego i dodać do niego zioła wraz z przyprawami. Podgrzewać przez 5 minut i przecedzić. Dodać 2 łyżki miodu, doprowadzić do wrzenia. Pić ciepłe jako pomoc w napięciu i w stresie oraz jako środek wzmacniający system odpornościowy.
Herbatka z macierzanki i kozieradki
- ziele macierzanki 50 g
- nasiona kozieradki 50 g
Sposób przygotowania: zioła zmieszać, odmierzyć 2 łyżki i zalać w garnku 2 szklankami z zimnej wody. Zagotować i zostawić do naciągnięcia przez 20 minut. Pić ciepłe jako środek na wzmocnienie organizmu, wyciszenie oraz przejrzyste myśli
Herbatka na wzmocnienie nerwów
- ziele macierzanki 50 g
- ziele szałwii 50 g
- ziele ruty ptasiej 50 g
- ziele melisy 50 g
- ziele krwawnika 35 g
- ziele wrotyczu 35 g
- ziele kozłka lekarskiego 20 g
Sposób przygotowania: składniki wymieszać, 1 łyżkę mieszanki zalać 250 ml wrzątku, parzyć 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Przyjmować w ciągu dnia 25-30 ml naparu co 2 godziny.
Mieszanka uspokajająca i przeciwzapalna
- koszyczek rumianku 50 g
- korzeń kozłka lekarskiego 50 g
- ziele mięty pieprzowej 25 g
Sposób przygotowania: zioła wymieszać i przyrządzić odwar z 1 łyżki ziół na 250 ml wody. Parzyć 30 minut pod przykryciem. Przyjmować 3 razy dziennie po szklance.
Szyszki chmielu, kwiat lawendy oraz korzeń kozłka lekarskiego ułatwiają zasypianie i przeciwdziałają nocnemu wybudzaniu się. Zmniejszają napięcie i lęk. Warto je stosować regularnie przy problemach z bezsennością i nerwowością. Nie powodują przy tym nadmiernej senności, otumanienia oraz nie wpływają negatywnie na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Kobietom w ciąży nie poleca się stosowania preparatów na bazie chmielu ze względu na ich dział anie estrogenne.
Szczególnie pomocne w zwalczaniu skutków długotrwałego stresu, będącego wynikiem intensywnej aktywności fizycznej i umysłowej, są również jagody goji. Poprawiają one samopoczucie oraz redukują stany zapalne występujące w organizmie. W ich składzie można znaleźć m.in. karotenoidy, witaminy, minerały i polisacharydy. Gdy walczysz ze skutkami długotrwałego stresu, z powodu intensywnej aktywności fizycznej i umysłowej, sięgnij po jagody goji. Są one wyjątkowo skutecznym środkiem regenerującym. Poprawiają samopoczucie oraz redukują stany zapalne w organizmie. Zalecane są w szczególności sportowcom oraz osobom prowadzącym intensywny tryb życia. Jagody goji najlepiej spożywać jako dodatek do porannego musli.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje blisko 350 mln ludzi. Prognozuje się, że za kilka lat stanie się ona najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, zaraz po chorobach układu krążenia.
Artykuł ukazał się pod nazwą "Stres a stan zapalny" w wydaniu papierowym Holistycznie o Stanach Zapalnych.