Aromaterapia - zastosowanie i właściwości lecznicze olejków eterycznych

Aromaterapia wykorzystuje lecznicze właściwości naturalnych, skoncentrowanych olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin.

24 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Surowcem do produkcji olejków mogą być kwiaty, liście, łodygi, korzenie, kora, nasiona lub drewno. W terapii wykorzystuje się jednoskładnikowe olejki eteryczne lub ich mieszanki.

Z reguły aromaterapię stosuje się jako uzupełnienie leczenia prowadzonego przez lekarza naturopatę. Jej działanie polega na tym, że lotne związki aromatyczne, które wdychamy, pobudzając receptory węchowe, oddziałują na całe nasze ciało i uruchamiają naturalne mechanizmy obronne oraz naprawcze organizmu.

Jak stosować aromaterapię?

Olejki eteryczne można stosować na dwa sposoby: wdychać, wąchać lub używać do inhalacji - wtedy dostają się do naszego organizmu przez układ oddechowy. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się specjalne kominy aromaterapeutyczne, które poprzez podgrzewanie przyspieszają parowanie olejków. Można je również wkraplać do nawilżaczy powietrza.

Olejki aromaterapeutyczne można dodawać do kąpieli, a odpowiednio rozcieńczone również wcierać w skórę lub przykładać w formie kompresów, dzięki czemu cenne substancje przenikają bezpośrednio przez skórę. Olejki wykorzystuje się również podczas masażu, dodając ich niewielkie ilości do preparatów stosowanych jako poślizg dla dłoni masażysty. Mogą nam również towarzyszyć rozpylane w powietrzu w salach, w których ćwiczy się jogę lub w gabinetach ajurwedyjskich lekarzy.

Olejki aromaterapeutyczne można stosować także pod postacią kadzideł, które po zapaleniu wydzielają nie tylko miłą woń, ale w ten sposób uwalniają również cenne składniki do powietrza. Aromaterapii nie powinno stosować się u małych dzieci, także kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność w stosowaniu olejków aromaterapeutycznych i skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie należy ich także aplikować w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę, ponieważ mogą ją silnie podrażnić.

Aromaterapia - na co pomaga?

Najczęściej aromaterapię stosuje się w łagodzeniu stresu i napięcia nerwowego oraz w celu odprężenia. Niektóre olejki ułatwiają także zasypianie osobom cierpiącym na bezsenność. Odpowiednio dobrana kompozycja zapachowa może także działać pobudzająco, zwiększać koncentrację i dodawać energii.

Olejki eteryczne działają również przeciwbólowo i polecane są jako alternatywa dla środków farmaceutycznych stosowanych w łagodzeniu bólów menstruacyjnych, bólów głowy, w tym także w migrenach i przy bólach mięśniowych. Również trudny do zniesienia ból zęba, będący następstwem próchnicy, można złagodzić poprzez przykładanie wacika nasączonego odpowiednim olejkiem i w ten sposób doczekać do wizyty u stomatologa.

Ponadto olejki działają antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo i łagodzą objawy chorób układu oddechowego. Olejki eteryczne dodaje się także do kosmetyków ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne, nawilżające i antyseptyczne. W naturalnych kosmetykach z powodzeniem zastępują chemiczne substancje stosowane w chorobach skóry.

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny