Nasiona roślin strączkowych zmniejszają poziom cholesterolu

Dodano: 14 kwiecień 2014

Każdy, kto się martwi o swój poziom cholesterolu, ponieważ lekarze są skłonni przepisać mu statyny, aby go zmniejszyć, powinien sięgnąć po nasiona roślin strączkowych.

Naukowcy stwierdzili, że wystarczy jeść codziennie jedną porcję fasoli, soczewicy, ciecierzycy lub innych roślin strączkowych, by utrzymać poziom cholesterolu w ryzach.

Według specjalistów ze szpitala Św. Michała w Toronto nasiona roślin strączkowych znacznie redukują poziom tak zwanego złego cholesterolu, zatem zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia.

Jedna porcja - zawierająca 130 g bądź trzy czwarte filiżanki - spożywana codziennie zmniejsza poziom cholesterolu o około 5%, co z kolei przekłada się na 5-6% redukcję ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, które są jedną z głównych przyczyn zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Kierujący badaniami dr John Sievenpiper wskazuje, że obecnie typowa dieta Amerykanina zawiera mniej niż połowę dziennej porcji nasion roślin strączkowych, które są podstawą wielu diet na całym świecie.

Nasiona roślin strączkowych charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, co oznacza, że są trawione powoli i nie podnoszą poziomu cukru we krwi, a poza tym są niedrogie.

Źródło: Canadian Medical Association Journal, 2014; doi: 10.1503/cmaj.131727

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store