Zawiera mnóstwo białka, zdrowe tłuszcze i bezcenny błonnik. Wystarczy pół filiżanki, by organizm dostał najlepsze paliwo

Poproś kogokolwiek, by wymie­nił produkt spożywczy zawie­rający najwięcej zwalczających choroby przeciwutleniaczy, a prawdopodobnie usłyszysz: „borówki” albo „żurawina”. Niewiele osób świadomych jest faktu, że czerwona fasola zawiera w rzeczywistości więcej prze­ciwutleniaczy niż te jagodowe skarbnice wartości odżywczych. A to dopiero początek jej zalet!

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Co czyni fasolę tak wyjątkową?

Niektóre produkty spożywcze są bogate w białko, podczas gdy inne dostarczają zdrowych tłuszczów nienasyconych, witamin i składni­ków mineralnych lub błonnika. Fasola (należąca do klasy warzyw znanych jako strączkowe) łączy w sobie wszystko, co wyżej wymieniłam – jest najlepszym „produktem kombinowanym”, zapewniającym maksymalną war­tość odżywczą, m.in. ok. 15 g białka i ok. 13 g błonnika w filiżance gotowanego produktu. Typową por­cją jest pół filiżanki gotowanej fasoli.

W przełomowym badaniu, obej­mującym blisko 800 osób (w wieku 70 lat i starszych) z Japonii, Szwecji, Grecji i Australii, ryzyko śmierci w okresie siedmioletnim spadało o 7-8% przy każdych spożywanych dziennie 20 g fasoli (ok. ¼ fili­żanki gotowanego produktu).

Szczegól­nie ważne jest spożywanie fasoli w miarę starzenia się. Gdy przybywa nam lat, nasz metabolizm zwal­nia i zwykle jemy mniej – chociaż potrzebujemy więcej witamin, składników mineralnych i innych dostarczanych z pożywieniem związków chemicznych, by wspie­rać słabnący układ odpornościowy, więcej błonnika, by trawienie funkcjonowało bez przeszkód, i więcej białka, by zrekompenso­wać związaną z wiekiem utratę tkanki mięśniowej. Fasola dostarcza wszystkich tych korzyści, a przy tym jest niedroga i łatwa do spo­życia dla osób mających trudno­ści z żuciem lub przełykaniem.

różne rodzaje fasoli
Na całym świecie uprawia się ponad 100 odmian fasoli, z których wszystkie oferują podobne korzyści odżywcze

Na co pomaga fasola?

Dla osób, które starają się popra­wić swój jadłospis, warzywo to jest doskonałym – choć niedostatecz­nie wykorzystywanym – źródłem pożywienia. Od dawna znana jest wśród dietetyków ze swej wyjąt­kowo wysokiej wartości odżyw­czej, a obecnie staje się obiektem rosnącej liczby badań naukowych.

Ważne badania, przeprowa­dzone w ostatnim czasie, poka­zują, że fasola pomaga zwalczać:

 • Raka Fitozwiązki zawarte w niej mogą zmieniać biochemię, zapo­biegając złośliwieniu komórek.
 • Cukrzycę Węglowodany złożone, zawarte w fasoli, są trawione powoli, co pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi.
 • Choroby serca Zdrowe tłuszcze nienasycone w fasoli pomagają spowol­nić produkcję zatykającego tętnice cholesterolu.
 • Otyłość Białko i błonnik w niej zaspokajają ape­tyt szybciej i na dłużej, zmniejszając ogólne spożycie kalorii.

Najczęściej wybierane rodzaje fasoli

Na całym świecie uprawia się ponad 100 odmian fasoli, z których wszystkie oferują podobne korzyści odżywcze. Jednakże niektóre z nich wyróżniają się szczególnie:

 • Fasola czerwona nie tylko zawiera więcej przeciwu­tleniaczy niż czarna jagoda, ale jest też dobrym źró­dłem żelaza (5,2 mg tego pierwiastka w filiżance gotowanej fasoli).
 • Fasola kidney jest rów­nież bogata w przeci­wutleniacze, a do tego jest szczególnie dobrym źródłem błonnika (13 g błonnika w fili­żance gotowanej fasoli).
 • Fasola pinto, jak udowod­niono, obniża markery chorób serca – włącznie z całkowitym cholestero­lem – przy spożyciu pół filiżanki gotowanej fasoli dziennie przez 8 tygodni, co stwierdzono w bada­niu opublikowanym w Journal of the American College of Nutrition.
 fasola adzuki
Spożywanie fasoli adzuki jest korzystne dla zdrowia ze względu na jej bogactwo w białko, błonnik, żelazo, potas i witaminy z grupy B. Dodatkowo, fasola adzuki może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, wspierać trawienie
 • Fasola półksiężyco­wata (lima) jest dobrym źródłem potasu, a także, jak wykazano, obniża poziom glukozy we krwi.
 • Fasola biała, będąca również bogatym źró­dłem potasu oraz wapnia i magnezu, powiązana została z obniżonym ryzy­kiem wysokiego ciśnienia krwi i ataków serca.
 • Fasola czarna jest kolej­nym doskonałym źródłem przeciwutleniaczy – jedna filiżanka gotowanej oferuje taki sam poziom przeci­wutleniaczy jak szklanka czerwonego wina (200 ml).
 • Cieciorka, jak udowod­niono, obniża zły chole­sterol LDL o blisko 5%.
 • Soja zawiera białko wyższej jakości – odpo­wiadające białku jaj, mięsa i mleka – i w więk­szej ilości (60% dzien­nego zapotrzebowania w jednej filiżance) niż inne odmiany fasoli.
Soja
Soja jest najbogat­szym źródłem izofla­wonów – fitozwiązków o własnościach zbliżonych do estrogenu. Chociaż wyniki badań są nie­jednoznaczne, istnieje pewna obawa, że wysokie spożycie izoflawonów może sprzyjać wzrostowi przedrakowych lub złośli­wych komórek raka piersi. Amerykańskie Towarzy­stwo Onkologiczne zaleca, by kobiety obarczone wysokim ryzykiem raka piersi lub z historią tej choroby spożywały nie więcej niż umiarkowane ilości produktów sojo­wych i unikały suple­mentów z izoflawonami.

Najlepsze sposoby włączenia roślin strączkowych do jadłospisu

Staraj się spożywać tygodniowo przynajmniej 3 filiżanki gotowanej fasoli (6 porcji). Możesz spróbować, np.:

 • cieciorki lub fasoli kidney jako dodatku do sałaty liściastej,
 • fasoli białej lub czarnej w zupach,
 • prażonej soi (orzeszków sojowych) i edamame (świe­żej soi) jako wygodnych przekąsek,
 • sałatki z 3 rodzajów fasoli, zawierającej więcej odmian ziarnistych (np. cieciorki i fasoli kidney) niż żółtej lub zielonej fasoli szparagowej.
gulasz z fasolą
Dla jeszcze większego urozmaicenia: Spróbuj fasoli adzuki w daniach z ryżem, fasoli anasazi w zupach w stylu meksykańskim oraz bobu w gulaszu.

Jak zmniejszyć ilość sodu w fasoli konserwowej?

Wysoka zawartość soli w fasoli konserwowej (dodawa­nej w celu zachowania tekstury) stanowi problem, jeśli jesteś na diecie niskosodowej. Fasola z puszki zawiera zwykle 300 mg sodu na porcję wielkości jednej filiżanki. Opłukując ją, możesz obniżyć zawartość sodu o 40% lub więcej. Dokładne opłukanie pomaga również zapo­biec powstawaniu gazów jelitowych po jej spożyciu.

różne rodzaje fasoli w słoikach
 
Podczas gotowania suchej fasoli nie trzeba jej solić. Jednakże już po ugotowaniu można dodać do niej przyprawy, włącznie z solą (w umiarkowa­nej ilości). Dla wygody można zamrozić podzieloną na porcje fasolę do późniejszego użycia. Mrożoną gotowaną fasolę coraz częściej można kupić także w supermarketach i prawie nie zawiera ona sodu.

Żadnych gazów!

Wiele osób unika strączków, ponieważ mogą one powodować powstawanie gazów jelitowych. Aby zminimalizować ich wytwarzanie, dodawaj fasolę do jadłospisu stopniowo – zacznij od ¼ filiżanki, np. dodanej do sałatki, i w ciągu kilku tygodni zwiększ spożycie do pół filiżanki, a wreszcie całej.

sucha ciecierzyca
Kupuj suchą fasolę, gdy jest świeża (w przeciwnym razie naturalna skrobia fasoli ulega degradacji i staje się trudniej­sza do strawienia). Zwracaj uwagę na datę „spo­żyć do...” lub kupuj suchą fasolę w sklepie, gdzie towar szybko się sprzedaje. Namocz ją przez noc, a potem dokładnie opłucz przed gotowaniem.

Jo-Ann Heslin jest licencjonowaną dietetyczką z Douglaston w stanie Nowy Jork. Jest współautorką 30 ksią­żek, m.in. „The Healthy Wholefoods Counter” (Licznik zdrowej żywności pełnoziarnistej) oraz 2 podręczni­ków żywienia dla szkół wyższych. Jest byłą wykładowczynią Ośrodka Medycznego Downstate na Uni­wersytecie Stanowym Nowego Jorku, przez 23 lata była redaktorką Journal of Nutrition for the Elderly

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny