Badacze z USA pod kierownictwem Lisy Weyandt i Tary White postanowili sprawdzić, jak leki stosowane w terapii ADHD (dziecięcej nadpobudliwości z deficytem uwagi) wpływają na pracę mózgu pacjentów. Dotychczas nie udało się wyjaśnić tego fenomenu, mimo to tabletki na ADHD są sprzedawane w wielu krajach na całym świecie.
U uczniów przyjmujących jeden z czołowych produktów farmaceutycznych na ADHD badania wykazały obniżoną aktywność obszaru mózgu odpowiedzialnego za funkcje wykonawcze, tj. za kierowanie przebiegiem procesów poznawczych. Zaburzenie pracy w tym obszarze może utrudniać skupienie uwagi.
Ale czy wyniki badania są miarodajne dla wszystkich pacjentów? Autorki pracy skupiły się na studentach college'u - dla tej grupy wiekowej dedykowany jest inny lek na ADHD niż dla dzieci. Ponadto w badaniu uczestniczyło jedynie 13 ochotników. Mimo to Weyandt i White zapewniają, że przygotowana przez nie praca oparta na podwójnie ślepej próbie, była bardzo rygorystyczna, a dzięki temu - wiarygodna.
Bibliografia
- http://www.mdpi.com/2226-4787/6/3/58/htm