Spektrum zaburzeń autystycznych – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach świadomość społeczeństwa w zakresie spektrum autyzmu znacząco wzrosła. Ma to w dużej mierze związek z kampaniami w mediach, w których przybliża się problemy osób z takimi zaburzeniami.

22 kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy ciebie lub bliskiej osoby? Poznaj nieco lepiej zaburzenia autystyczne i dowiedz się, jakie zachowania powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Rodzaje zaburzeń należących do spektrum autyzmu

Spektrum autyzmu należy do zaburzeń neurorozwojowych, które mogą ujawniać się na różne sposoby. Bardzo często mówi się po prostu o autyzmie, jednak warto pamiętać, że gruba zaburzeń autystycznych jest naprawdę zróżnicowana. Do tej kategorii można zaliczyć zarówno dość często poruszany w mediach autyzm dziecięcy, jak i Asperger, fachowo określany jako zespół Aspergera.

W spektrum zaburzeń autystycznych mieści się również autyzm atypowy, którego objawy pojawiają się później niż w przypadku autyzmu dziecięcego. Ponadto mówi się również o zaburzeniach semantyczno-pragmatycznych, które są związane z trudnościami związanymi z rozumieniem i używaniem mowy. Wraz ze spektrum autyzmu mogą współistnieć także inne zaburzenia np. ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Diagnoza spektrum autyzmu

Różnego rodzaju akcje społeczne mające na celu edukację w zakresie spektrum autyzmu są naprawdę ważne. Im wcześniej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym wcześniej może rozpocząć terapię. To z kolei zwiększa szansę na samodzielność w dorosłym życiu. W przypadku dzieci do najczęstszych objawów, które powinny zaniepokoić rodziców, zalicza się m.in. autystyczną izolację, problemy z mową, zaburzone interakcje społeczne, powtarzalność czynności i wypowiedzi czy też unikanie kontaktu wzrokowego.

Nadal nie brakuje również dorosłych, którzy nie zostali zdiagnozowani jako dzieci. Takie osoby często postrzega się jako niegroźnych dziwaków, co jest bardzo krzywdzące. Warto skontaktować się z jedną z klinik Psychomedic, jeśli u dorosłego człowieka zaobserwuje się objawy charakterystyczne dla spektrum autyzmu. Dotyczy to np. problemów z okazywaniem, wyrażaniem i interpretacją uczuć, budowaniem więzi, zmianą otoczenia czy też komunikacją.

Terapia zaburzeń autystycznych

Warto wiedzieć, że zaburzenia autystyczne są nieuleczalne. Nie oznacza to jednak, że nie można nieco złagodzić ich objawów. Wcześnie rozpoczęta terapia może sprawić, że osoba ze spektrum autyzmu będzie w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie. To z kolei może znacząco ułatwić życie jej opiekunom. W Psychomedic sporo uwagi przywiązuje się do tego, żeby diagnoza została postawiona w ciągu maksymalnie 2 miesięcy od pierwszego spotkania ze specjalistą.

Terapia jest oczywiście ściśle powiązany z rodzajem zaburzeń autystycznych, a także stanem, wiekiem i potrzebami konkretnego pacjenta. Najczęściej można spotkać się z terapią rozwojową lub behawioralną. Często pacjent współpracuje z wieloma specjalistami np. psychiatrami, psychologami, pracownikami socjalnymi czy też neurologami. Należy unikać niesprawdzonych metod, które mogą poważnie zakłócić przebieg terapii.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny