Szczepionka na boreliozę przeszła pozytywnie kolejną fazę testów

Pozytywnie zakończoną drugą fazę badania przeszła właśnie szczepionka na boreliozę. Czy powoli końca dobiega czas, kiedy to przysłowiowe spacery do lasu będą tak stresujące? Jak bowiem wiemy, kleszcze przenoszące boreliozę są, głównie latem, prawdziwym utrapieniem.

20 czerwiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Lekarze, którzy pracują nad szczepionką oznaczoną symbolem VLA15, ogłosili sukces. Kciuki za powodzenie misji należy trzymać, tym bardziej że jest to obecnie jedyna szczepionka na świecie przeciwko boreliozie w fazie rozwoju klinicznego. Za projekt odpowiadają firmy Valneva (część Biotech) i Pfizer.

Jak donosi "Lancet Infectious Diseases", badani - czyli 800 osób - dobrze tolerowali szczepionkę i wykazali silną odpowiedź przeciwciał na sześć najczęstszych wariantów boreliozy. Zdaniem naukowców do uzyskania najlepszej ochrony wymagane są trzyczęściowe szczepienia.

Rozpoczynająca się trzecia faza badań nad szczepionką przeciw boreliozę obejmie już 6000 ochotników. Konieczne będzie również przeprowadzenie badań, które pozwolą ocenić, czy szczepionkę będą mogły przyjmować dzieci.

Nad szczepionką przeciw boreliozie pracowali lekarze w USA. Co prawda weszła ona na rynek w 1998 r., ale z powodu braku popytu została wycofana. W Polsce, jak podaje NFZ, co roku dochodzi do 20 tys. zachorowań na boreliozę. Dla porównania - w Niemczech to nawet 200 tys. Dane pochodzą z Centralnego Instytutu Ustawowych Ubezpieczeń Zdrowotnych w Republice Federalnej Niemiec.

Czytaj również: 

Borelioza. Objawy, jakie wykonać badania, leczenie
Borelioza - objawy, badania i leczenie. Rozmowa z Jarosławem Kasprzakiem

Zapalenie stawów a borelioza
Dieta w leczeniu boreliozy

Źródło: The Lancet Infectious Diseases

Wczytaj więcej
Nasze magazyny