Rumień wędrujący - czym się charakteryzuje? Diagnostyka i leczenie rumienia wędrującego

Rumień wędrujący - czy zawsze towarzyszy boreliozie? Jak wygląda rumień wędrujący u dzieci? Czy można pomylić rumień wędrujący z reakcją alergiczną? Czy kleszcze wywołują alergie?

Artykuł na: 6-9 minut

Rumień wędrujący - pierwszy sygnał boreliozy

Kiedy słyszysz słowo "borelioza", prawdopodobnie od razu myślisz o rumieniu wędrującym. Rzeczywiście, często jest on pierwszym objawem zakażenia krętkami Borrelia wywołującymi tę chorobę.

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

 • to zaczerwienienie skóry, które pojawia się do kilkunastu dni od ugryzienia kleszcza w miejscu, gdzie wbił się on w skórę,
 • rumień utrzymuje się nawet kilka tygodniu, w tym czasie może rozrastać się, a jego wewnętrzny krąg blednie ukazując zdrową skórę,
 • zdarza się, że nie daje żadnych objawów, kiedy indziej zaś wywołuje swędzenie lub wrażenie ciepła w zainfekowanym rejonie,
 • może zniknąć i powrócić po paru tygodniach.

Jeżeli w ciągu następnych kilku dni lub tygodni pojawią się poniższe objawy, możesz być pewien, że cierpisz na boreliozę:

 • ból głowy i sztywność karku,
 • ból stawów i mięśni,
 • stan podgorączkowy i dreszcze,
 • zmęczenie, brak apetytu,
 • powiększone węzły chłonne1.

Co ciekawe, same kleszcze nie chorują na boreliozę, jedynie zakażają nią żywicieli. Ich organizmy są zbudowane inaczej niż ssaków, przez co bakterie Borrelia nie są w stanie przedostać się z jelit do innych układów. Żeby zaś sam kleszcz stał się wektorem choroby, musi prawdopodobnie najpierw żerować na chorym żywicielu2. (Przeczytaj także artykuł 'Borelioza - ból stawów')

Rumień wędrujący u dzieci

U dzieci rumień od kleszcza niekoniecznie musi wędrować tak jak u dorosłych. Nierzadko jest to czerwona plama, która nie rośnie, a jej centrum nie blednie. Do tego zdarza się, że rumień widoczny jest tylko po wysiłku fizycznym lub po podgrzaniu skóry w miejscu ukąszenia kleszcza.

Dodatkowo niekoniecznie ten objaw choroby ma postać jednej czerwonej plamy: może też przypominać bardziej pokrzywkę lub wysypkę. Jeżeli jednak wcześniej w tym miejscu znalazłeś u dziecka kleszcza i/lub po jakimś czasie pojawiają się objawy grypopodobne, niezwłocznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza.

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

Aby wystąpił rumień wędrujący, musi dojść do ukąszenia przez kleszcza. Zdarzają się przypadki, kiedy pacjent znajduje na swojej skórze czerwony okrąg, jednak nie przypomina sobie spotkania z kleszczem.

W takim przypadku warto odwiedzić wpierw dermatologa, który potwierdzi lub wykluczy diagnozę, ponieważ kilka innych problemów zdrowotnych może przypominać rumień po ugryzieniu kleszcza, w tym grzybica skóry, atopowe zapalenie skóry czy odczyn alergiczny.

Rumień wędrujący

Rumień wędrujący a odczyn alergiczny - podstawowe różnice

Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej? Czasem może to być trudne. Odczyn alergiczny może przypominać ten po kleszczu np. w przypadku pokrzywki atopowej, która wygląda jak swędzące bąble w obwódce zaczerwienionej skóry. Właśnie ta obwódka jest potencjalnie myląca i może przypominać rumień wędrujący, mimo że nie pochodzi od ugryzienia kleszcza.

Jednak w rumieniu wędrującym nie ma bąbli, które zawsze pojawiają się w przypadku pokrzywki3. Ważne: po ukąszeniu kleszcza nie może pojawić się odczyn alergiczny (czerwona skóra często jest po prostu miejscowym stanem zapalnym spowodowanym zranieniem przez pasożyta).

Niemożliwym jest złapanie alergii na kleszcza, jednak w wyniku ugryzienia można nabawić się zespołu alfa-gala, czyli uczulenia na pewien cukier (galaktozę-α-1,3-galaktozę) występujący w mięsie większości ssaków, w tym krowim, świńskim, króliczym, owczym itp., a także w ich pochodnych: żelatynie, mleku i produktach mlecznych.

Również leki w otoczce z żelatyny są potencjalnie niebezpieczne. Objawy pojawiają się zwykle 2-6 godzin po posiłku i obejmują:

 • pokrzywkę lub swędzącą wysypkę,
 • nudności, wymioty,
 • problemy trawienne, zgagę,
 • biegunkę,
 • kaszel, skrócony oddech lub trudności w oddychaniu,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • obrzęk ust, gardła, języka lub brzegów powiek
 • oszołomienie,
 • ostry ból brzucha4.

Przeczytaj jakie są najlepsze domowe spospoby na ból brzucha i zaparcia.

Czy rumień wędrujący zawsze pojawia się po ugryzieniu kleszcza?

Rumień wędrujący pojawia się tylko po ukąszeniu przez kleszcza, natomiast nie pojawia się on w każdym przypadku ugryzienia przez tego pajęczaka. Ponieważ jest to objaw boreliozy, występuje tylko w przypadku pożywiania się kleszcza-wektora, a nie każde zwierzę ma w swoim organizmie patogeny tej choroby.

Co więcej, nawet w przypadku nosiciela musi upłynąć kilka godzin, nim patogeny z jego układu pokarmowego przedostaną się w górę do ślinianek i wymieszają z krwią żywiciela. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza5.

Ale nawet w przypadku przeniesienia patogenów niekoniecznie musi rozwinąć się rumień wędrujący. Nie oznacza to więc, że jeśli znalazłeś na swojej skórze kleszcza kilka godzin po spacerze np. po parku, a po jego usunięciu nie pojawił się charakterystyczny rumień, to nie grozi ci zakażenie.

Diagnoza i leczenie rumienia wędrującego

Diagnozę powinien postawić lekarz po rozpoznaniu objawów zakażenia, wykluczeniu innych możliwych przyczyn zaczerwienienia skóry lub też po przeprowadzeniu badania krwi pod kątem obecności przeciwciał ukierunkowanych na krętki boreliozy. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków przez ok. 2 tygodnie.

Zdarza się też profilaktyczna antybiotykoterapia u osób mieszkających na terenach podwyższonego ryzyka zakażenia boreliozą oraz w przypadku, gdy podejrzewa się, że kleszcz był przyczepiony do ciała co najmniej 36 godzin.

Jeżeli znalazłeś na skórze kleszcza, postaraj się go zachować w pojemniku (np. w małym słoiczku) do czasu wizyty u lekarza. To pomoże rozpoznać gatunek pasożyta i przygotować odpowiednią farmakoterapię, jako że borelioza nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze.

Jeżeli natomiast jedynie podejrzewasz u siebie rumień podobny do boreliozy, przygotuj się do wizyty lekarskiej odpowiadając na poniższe pytania:

 • Jakie jeszcze objawy zaobserwowałeś u siebie?
 • Kiedy się one pojawiły?
 • Czy zauważyłeś, by w pewnych okolicznościach objawy ulegały złagodzeniu lub zaostrzeniu?
 • Jakie leki, suplementy diety, preparaty ziołowe i witaminy zwykle przyjmujesz?
 • Czy ostatnio zmieniałeś leki?
 • Czy jesteś uczulony na jakiekolwiek leki lub też czy cierpisz na inne alergie?6

Napisz odpowiedzi na te pytania na kartce i pamiętaj o pokazaniu ich lekarzowi.

Bibliografia
 • https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lyme-disease/ticks-and-lyme-disease
 • Magazyn Polskiej Akademii Nauk, 2/50/2017 s.4 Borelioza
 • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57558,objawy-alergii
 • https://www.cdc.gov/ticks/alpha-gal/index.html
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/diagnosis-treatment/drc-20374655
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Artykuł należy do raportu
Borelioza – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny