Zapalenie zatok to schorzenie, w przebiegu którego prawidłowe funkcjonowanie zatok jest utrudnione lub niemożliwe. Chociaż kojarzy się głównie z chłodnymi miesiącami, może zaatakować również latem, kiedy zimne powietrze z klimatyzacji sprzyja wielu problemom zdrowotnym.
Zapalenie zatok - objawy, leczenie
Zatoki przynosowe to komory w czaszce odchodzące promieniście od nosa. Dotychczas nie udało się jednomyślnie określić ich funkcji, wielu specjalistów podejrzewa jednak, że pomagają one regulować temperaturę wewnątrz czaszki, amortyzują niektóre urazy lub nawilżają wdychane powietrze.
Czasem dochodzi do infekcji zatok, a wtedy zbiera się w nich śluz, czasem zbyt gęsty, by sam mógł opuścić organizm. Zapaleniu zatok towarzyszy charakterystyczny ból głowy, który nasila się np. podczas schylania się i opuszczania głowy w dół, łagodnieje natomiast pod naciskiem okolic nosa tuż pod oczami lub miejsca, gdzie nos łączy się z czołem.
Zapalenie zatok trwające do 3 tygodni nazywane jest ostrym, a jeśli trwa powyżej 6 tygodni jest to przewlekłe zapalenie zatok. Jeśli w ciągu roku dochodzi do co najmniej czterech ataków choroby rozdzielonych dłuższymi okresami remisji, mówimy o nawracającym zapaleniu zatok.
W większości przypadków lekarze przepisują antybiotyki, które należy stosować przez co najmniej 2 tygodnie. Jeśli farmakoterapia nie działa, trzeba ją powtórzyć. W czasie przyjmowania antybiotyków pamiętaj o probiotykach - leki ukierunkowane na bakterie mogą uszkodzić biom jelit. W przypadku nawracającego zapalenia zatok konieczne mogą okazać się dodatkowe badania, w tym tomografia komputerowa głowy, a także operacja nosa.
Zapalenie zatok - domowe sposoby na zatoki
Do sprawdzonych i niewywołujących skutków ubocznych metod leczenia zapalenia zatok należy przede wszystkim kąpiel parowa twarzy. Wystarczy nasypać ziół takich jak majeranek, oregano czy rozmaryn lub dodać kilka kropel olejków eterycznych do gorącej wody, nakryć głowę ręcznikiem, by para trafiała do nosa i wdychać gorące powietrze. Równie dobre są alkoholowe wyciągi ziołowe dostępne w aptekach.
Podczas zapalenia zatok warto zadbać o odporność od środka: suplementacja witaminą D oraz ograniczenie nabiału wspomogą organizm w walce z mikrobami.
Kolejną metodą domowego leczenia zatok jest irygacja nosa wodą z dodatkiem soli. Zabieg najlepiej wykonywać za pomocą specjalnego naczynia, które można zamówić w internecie. Polega on na wlaniu roztworu do jednej dziurki nosa - dzięki działaniu praw fizyki wypłynie on drugą dziurką.
Istnieją również alternatywne metody wspomagające leczenie zapalenia zatok: refleksologia i chiropraktyka przyniosą ulgę w bólu, a ziołowe mieszanki stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i w ajurwedzie przyspieszą powrót do zdrowia.