Jak leczyć zapalenie zatok? 9 naturalnych sposobów

Zapaleniu zatok zawsze towarzyszy niedrożność nosa. Zalicza się je do 10 najczęstszych infekcji.

09 marzec 2021
Artykuł na: 9-16 minut

Zatoki to wypełnione powietrzem jamy zlokalizowane w obrębie czaszki. Wysłane są bardzo cienką błoną śluzową. Łączą się z nosem. Gdy jesteśmy zdrowi, przez zatoki swobodnie przepływają powietrze oraz wydzielina wytwarzana przez błonę śluzową. Jednak gdy rozwija się w nich stan zapalny, ilość wydzieliny wzrasta, a śluzówka ulega obrzękowi, blokując ujście zatok i utrudniając od - prowadzanie jej do nosa. W rezultacie pojawia się uczucie niedrożności nosa, ucisku, rozpierania i bólu głowy, które nasila się zwłaszcza podczas schylania się. Początkowo wodnista wydzielina z każdym dniem staje się coraz bardziej gęsta i ropna. Zaczyna ściekać po tylnej ścianie gardła. Charakteryzuje ją nieprzyjemny zapach1.

Zapalenie zatok, które trwa 3 tygodnie lub krócej (tzw. ostre), może być efektem infekcji bakteryjnej, przeziębienia, grypy lub pływania w zanieczyszczonej wodzie. Przewlekaniu się choroby sprzyjają skrzywienie przegrody nosowej, alergia, podrażnienie przez kurz lub dym papierosowy oraz infekcja grzybicza. W sezonie zimowym klimatyzacja oraz ogrzewanie sprawiają, że błony śluzowe są wysuszone, a przez to bardziej podatne na atak mikrobów.

Co drugi Polak choć raz w życiu cierpiał na zapalenie zatok, a u ok. 15% schorzenie to przyjmuje postać przewlekłą, co oznacza, że utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni.

Co zapisze laryngolog na zapalenie zatok?

Jeśli chorobę wywołały wirusy, pacjent otrzyma leki obkurczające śluzówkę, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy przyczyną infekcji są bakterie, lekarz do tego zestawu dopisze antybiotyk. Jednak warto pamiętać, że środków udrażniających drogi oddechowe nie można stosować dłużej niż 3 dni, bowiem mogą pogorszyć obrzęk śluzówki zatok.

Na szczęście istnieje mnóstwo innych naturalnych sposobów, by udrożnić zatkane zatoki i poprawić samopoczucie. Wspomogą one leczenie podstawowe aplikowane przez laryngologa, a w lżejszych przypadkach zastosowane na początku infekcji mogą nawet oszczędzić przyjmowania antybiotyków. Naturalne sposoby mają jeszcze inne zalety... Otóż zapobiegają przechodzeniu zapalenia zatok w stan przewlekły lub nawracający, regenerują też błony śluzowe nosa i zatok oraz rozrzedzają ropną wydzielinę.

Jak zapobiec zapaleniu zatok domowymi sposobami?

 • Dbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Zwłaszcza na noc włączaj w sypialni nawilżacz powietrza. Ochronisz w ten sposób drogi oddechowe przed wysychaniem. Czyść go raz w tygodniu, by nie dopuścić do rozwoju pleśni i innych grzybów.
 • Jeżeli masz klimatyzację w samochodzie lub w domu, utrzymuj w czystości filtry w klimatyzatorach.
 • Nie pływaj w basenach z chlorowaną wodą - podrażnia ona śluzówkę.
 • Z tych samych przyczyn unikaj zadymionych pomieszczeń.
 • Ogranicz picie alkoholu, który powoduje obrzęk śluzówki zatok i nosa.
 • Dbaj o kondycję i odporność. W okresie jesienno-zimowym w Twoim menu powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, a także pełnoziarniste pieczywo oraz nabiał.
 • Pamiętaj o naturalnych antybiotykach, czyli czosnku i miodzie.
 • Przyjmuj duże ilości płynów, zwłaszcza wody oraz herbat ziołowych.

1. Para wodna pomoże na ból zatok

Weź długi, gorący prysznic. Unosząca się wokół Ciebie para wodna pozwoli zwolnić bolesny ucisk w zatokach. Nie zapominaj przy tym o odchrząkiwaniu, aż do oczyszczenia zatok.

Do miednicy lub garnka nalej wrzącą wodę i dodaj do niej kilka kropli olejku eukaliptusowego. Postaw naczynie na stole i nakryj głowę ręcznikiem, tak by utworzył namiot nad garnkiem. Trzymaj twarz ok. 45 cm nad lustrem wody i oddychaj głęboko przez nos. Unosząca się para przeniesie molekuły mentolu do zatok i rozluźni wydzielinę2.

2. Irygacja nosa zmniejsza obrzęk obrzęk zatok

Kolejną metodą rozrzedzania śluzu i zmniejszania obrzęku jest irygacja zatok roztworem soli fizjologicznej. Taki roztwór możesz kupić w aptece lub przygotować go samodzielnie. W filiżance ciepłej wody wymieszaj dokładnie 1/3 łyżeczki soli kuchennej ze szczyptą sody oczyszczonej, następnie napełnij strzykawkę tym roztworem. Zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i do drugiego wstrzyknij roztwór, jednocześnie wciągając powietrze nosem. Następnie wydmuchaj nos i powtórz zabieg na drugie nozdrze.

Irygacje takie można też przeprowadzić z użyciem czajniczka neti, który często stosuje się w medycynie ajurwedyjskiej. Wlej letni roztwór soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a płyn wypłynie drugim. Gdy się już wysączy, delikatnie wydmuchaj nos i powtórz zabieg tym razem z drugą dziurką od nosa.

Jeżówka

3. Chrzan na rozrzedzenie śluzu z nosa

Wdychaj aromat wydzielany przez świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego. Zawiera on substancję, która pomaga rozrzedzić śluz. Możesz też zmieszać w równych proporcjach sok z cytryny ze startym chrzanem i jeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem i obiadem.

4. Kapseicyna na zapalenie zatok

Do posiłków dodawaj papryczki chili. Są one bogate w kapsaicynę, która przeciwdziała niedrożności zatok i ułatwia odśluzowywanie.

5. Zioła pomocne w zwalczaniu infekcji zatok

Jeżówka (Echinacea) i traganek (Astragalus) to 2 zioła, które mogą pobudzić układ immunologiczny, a niekiedy także przeciwdziałać bakteriom i wirusom. Przyjmuj 200 mg jeżówki 4 razy dziennie i 200 mg traganka 2 razy dziennie między posiłkami. Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, stosuj zioła pojedynczo, naprzemiennie po tygodniu.

Spróbuj też pić herbatkę z rumianku pospolitego (Matricaria chamomilla). Działa ona na zatoki rozkurczowo, przez co pomaga w usunięciu naprodukowanej wydzieliny. Podobne właściwości mają napar z imbiru i dzikiej róży3.

6. Pozycja głowy pomagająca oczyścić zatoki

Kiedy się kładziesz, pod głowę podłóż wysoką poduszkę, co ułatwi oczyszczanie zatok.

Jeżeli dokucza Ci rozpierający ból twarzy, nałóż ciepłą flanelę na oczy i kości policzkowe. Okład powtarzaj tak często, aż poczujesz ulgę.

7. Masaż zatok

Poprawi on krążenie krwi w tym rejonie i pomoże złagodzić ból. Palcami wskazującymi uciskaj mocno zewnętrzną krawędź nozdrzy na końcu nosa. Następnie masuj kolistymi ruchami w górę i na boki aż do nasady nosa, w połowie odcinka między brwiami.

Inna technika zmniejszania odczuwanego rozpierania polega na przyłożeniu kciuków po obu stronach nosa, mniej więcej w połowie jego długości, i zdecydowanym, mocnym naciskaniu chrząstki przez 30 s. Następnie należy zwolnić ucisk i po chwili znów go powtórzyć.

Ulgę przyniesie też uciskanie małych wgłębień pod każdym łukiem brwiowym ok. 2 cm od nosa oraz punktów pod kośćmi policzkowymi pośrodku obu policzków (choć w czasie choroby może to okazać się bolesne). W każdym przypadku należy naciskać przez ok. 10 s, a następnie zwalniać ucisk i powtarzać całą procedurę jeszcze 3 razy4.

8. Receptura ojca Sroki - pomoc w uporczywym zapaleniu zatok

Mleko z dziewanną i propolisem niszczy bakterie oporne na działanie antybiotyków, ma także działanie wirusobójcze i - co niezwykle istotne - daje natychmiastową wręcz ulgę w uporczywym zapaleniu zatok, szczególnie czołowych. Ponadto skraca czas infekcji, zapobiega tworzeniu się ropnej, nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny w zatokach i ułatwia jej usuwanie.

Łyżkę rozdrobnionych kwiatów dziewanny zalej szklanką wrzącego mleka (najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2%) i parz pod przykryciem ok. 15-20 min. Następnie odcedź, mocno wyciśnij na sitku łyżką resztki kwiatów, a do uzyskanego ciepłego leku (nigdy gorącego!) dodaj łyżeczkę miodu spadziowego z drzew iglastych oraz łyżeczkę nalewki z propolisu (możesz ją kupić w aptece). Wszystko dobrze wymieszaj. Pij małymi łykami 3-4 razy w ciągu dnia po szklance. Ostatnią dawkę koniecznie przed snem. Zapobiegawczo spożywaj 1-2 razy dziennie po szklance.

9. Rosyjska metoda - przyśpiesza leczenie zapalenia zatok

Niewielką ilość skrystalizowanego miodu lipowego, spadziowego z drzew iglastych lub gryczanego umieść w obu otworach nosa i połóż się z głową lekko uniesioną do góry. Zabieg powtarzaj 4-6 razy dziennie przynajmniej przez tydzień. Kuracja wedle opisanej metody daje ulgę w ostrym, trudnym do leczenia zapaleniu zatok i przyspiesza zdrowienie.

Wprowadzony do nosa miód spływa do zatok i wykazuje dobroczynne działanie antybiotyczne i przeciwzapalne, udrażnia nos oraz ułatwia oczyszczenie zatok z ropnej wydzieliny. Osoby z nawracającym zapaleniem zatok powinny profilaktycznie przeprowadzić zabieg wiosną i jesienią5.

Kiedy należy zwrócić się do lekarza z bólem zatok?

Jeżeli ból zatok utrzymuje się lub nawraca, koniecznie wybierz się do lekarza. Gdy odczuwasz ból lub niemożność poruszania oczami, a gałki są zaczerwienione, natychmiast zgłoś się na SOR. Poinformuj również medyka, jeśli dolegliwościom tym towarzyszą nudności lub wymioty. Nieleczona infekcja zatok rzadko, ale może rozprzestrzenić się na oczy i do mózgu, powodując poważne powikłania.

Bibliografia

 1. https://goo.gl/gtcGMk
 2. 1001 Rad dla zdrowia, Warszawa 2008
 3. https://goo.gl/VcGVim
 4. https://goo.gl/KwDKWb
 5. Zbigniew T. Nowak, "Ziołowa apteczka dla przeziębionych", Kraków 2017
Artykuł należy do raportu
6-10-18 sposobów na...
Zobacz cały raport
Może Cię zainteresować
Wczytaj więcej
Nasze magazyny