Nadmiar woskowiny w uchu - jak usunąć czop woskowinowy z ucha?

Cierpię z powodu zbytniego nagromadzenia wydzieliny w przewodach słuchowych, a z tego, co wiem, świecowanie uszu mogłoby mi pomóc. Czy istnieją dowody na poparcie skuteczności takich zabiegów oraz - przede wszystkim czy są one bezpieczne? 

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Jak usunąć czop woskowinowy z ucha?

Świecowanie uszu (inaczej konchowanie) to tradycyjna metoda lecznicza, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Stosuje się ją przede wszystkim do usuwania nadmiaru wydzieliny usznej (woskowiny), ale przypisuje się jej też wiele innych właściwości terapeutycznych - ma ona na przykład pomagać w leczeniu kataru siennego i innych alergii, hemoroidów czy zaparć oraz wielu różnych dolegliwości.

Małżowina uszna Woskowina pełni ważne funkcje w obrębie kanału słuchowego zewnętrznego - czyści go, chroni i nawilża. Nie zawsze woskowinę z ucha należy usuwać.

Zabieg świecowania uszu polega na tym, że wydrążoną w środku rurkę (czyli "świecę") uformowaną z nasączonego woskiem materiału umieszcza się w środku przewodu słuchowego i zapala się jej końcówkę. Konchowanie ma na celu wydobycie woskowiny i innych zanieczyszczeń ze światła kanału, co pozwala odblokować ucho.

Mimo że jest wielu zagorzałych zwolenników świecowania zapewniających o efektywności tej techniki, nie wydaje się ona mieć żadnego naukowego uzasadnienia. Entuzjaści tłumaczą rzekomą skuteczność konchowania dwiema teoriami.

Pierwsza z nich głosi, że płonąca świeca za pomocą efektu kominowego, wytwarza próżnię, która delikatnie odsysa woskowinę i inne zanieczyszczenia z ucha.

Według drugiej teorii płomień świecy roztapia woskowinę, dzięki czemu stopniowo wypływa ona z kanału słuchowego w ciągu kilku dni po zabiegu.

Konchowaniu mogą też towarzyszyć efekty uboczne. Pewne badanie kliniczne przeprowadzone w późnych latach 90. wykazało, że płonące świece nie tylko nie usunęły woskowiny, ale wręcz pozostawiły resztki wosku świecowego w uszach kilku pacjentów. W ramach tego samego badania dokonano też przeglądu 122 raportów otolaryngologicznych, co ujawniło 21 przypadków wystąpienia urazów ucha spowodowanych świecowaniem. Były to m.in. oparzenia, perforacja błony bębenkowej i tymczasowa utrata słuchu.

Niektóre z takich urazów opisano też w przeprowadzonych niedawno badaniach, które doczekały się publikacji w czasopismach naukowych. Sugeruje to, że świecowanie uszu nie zawsze jest najlepszym pomysłem. W takim razie jak usunąć korek z ucha?

Nadmiar woskowiny w uszach - czasem nie trzeba usuwać

Pierwsza opcja to po prostu nic nie robić. Amerykańska organizacja American Academy of Otolaryngology - Head and Neck Surgery - zrzeszająca największą na świecie liczbę specjalistów z dziedziny leczenia uszu, nosa i gardła - podkreśla, że wydzielina z uszu pełni ważne funkcje w obrębie kanału słuchowego zewnętrznego (czyści, chroni i nawilża), w związku z czym nie zawsze należy ją usuwać.

U większości ludzi woskowina sama naturalnie oczyszcza się z uszu, dlatego nieingerowanie i odrobina cierpliwości mogą rozwiązać problem. Jednak jeżeli nadmiar wydzieliny powoduje komplikacje, np. wywołuje ból, pogorszenie słuchu, szumy uszne czy inne symptomy, wówczas należy zastosować jedną z licznych metod leczniczych.

Płukanie strzykawką - sposób na usunięcie woskowiny z uszu

Jest to sposób najczęściej wybierany przez internistów, chociaż wstrzykiwanie wody do kanału słuchowego wiąże się z wieloma potencjalnymi efektami ubocznymi, np. bólem, kaszlem, perforacją błony bębenkowej, zawrotami głowy oraz infekcją ucha wewnętrznego.

Nawet prestiżowe czasopismo medyczne "British Medical Journal" przestrzega, że ryzyko związane z płukaniem uszu strzykawką przewyższa korzyści tej metody.

Krople do uszu - czym rozpuścić woskowinę w uchu?

Bezpieczniejsze niż płukanie uszu są krople przeznaczone do zmiękczania lub rozbijania woskowiny. Używa się do tego zwłaszcza wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), oliwę z oliwek lub olej migdałowy, chociaż nawet zwykła woda może przynieść pożądane rezultaty.

Badania porównujące działanie wody, sody oczyszczonej i kropli olejowych wykazały, że stosowanie wszystkich tych preparatów było korzystniejsze niż brak jakiejkolwiek terapii. Po 5 dniach badania u 50% pacjentów leczonych wodą odnotowano całkowite lub umiarkowane oczyszczenie kanału słuchowego. U pacjentów stosujących sodę oczyszczoną było to 46%, a u stosujących olej - 60%.

Domowe krople do uszu - przepis na usunięcie korka z ucha

Nadmiar woskowiny można usunąć w domu, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 1. Wybierz płyn: oliwa z oliwek, olej migdałowy, a nawet zwykła woda świetnie się do tego nadają.
 2. Przechyl głowę w jedną stronę i zaaplikuj do ucha kilka kropli płynu za pomocą pipetki lub nasączonego nim wacika.
 3. Pozostań w tej pozycji przez minutę czy dwie, po czym przechyl głowę w drugą stronę, aby ułatwić wyciek płynu i rozpuszczonej wydzieliny z ucha.
 4. Jeśli trzeba, powtórz wszystko w drugim uchu.
 5. Kontynuuj terapię przez 4 do 5 dni.

Możesz wypróbować tę łatwą terapię w domu tylko wtedy, jeśli nie wystąpiło u Ciebie uszkodzenie błony bębenkowej. Trzeba przechylić głowę w bok w kierunku lewego ramienia i wkropić do prawego ucha kilka kropli wody, oliwy lub oleju migdałowego.

Można do tego użyć pipetki lub nasączonego wacika kosmetycznego. Należy pozostać w takiej pozycji przez minutę czy dwie, a potem przechylić głowę w prawą stronę, aby nadmiar wody, oliwy czy oleju i rozpuszczony wosk mogły wypłynąć z ucha. Następnie te same czynności wykonaj w odniesieniu do lewego ucha - jeśli dokucza nam tylko jedno ucho, można ograniczyć się do niego - i terapię kontynuować przez 4 do 5 dni.

Samodzielne płukanie ucha - domowe usuwanie woskowiny z ucha

Możesz również samodzielnie wypłukać wydzielinę z uszu przy użyciu gruszki medycznej. Jedno z badań wykazało, że stosowanie domowych kropli do uszu oraz gruszki do płukania pozwoliło skutecznie oczyścić ucho z woskowiny u mniej więcej połowy pacjentów.

Płukanie ucha za pomocą gruszki może jednak powodować podobne problemy, jak zabieg tradycyjnie wykonywany przez lekarza strzykawką. Aby uniknąć powikłań i urazów, trzeba więc używać wody o temperaturze ciała oraz nie wstrzykiwać jej do ucha zbyt gwałtownie ani nie wpychać gruszki za głęboko do kanału słuchowego. Po zabiegu należy przechylić głowę w odpowiednią stronę, aby ułatwić wyciek płynu.

Nie używaj patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu

Bez względu na to, którą opcję zdecydujesz się wypróbować, w żadnym wypadku nie stosuj do czyszczenia uszu patyczków kosmetycznych. Dłubanie nimi w kanale słuchowym może znacznie pogorszyć sytuację, ponieważ grozi zepchnięciem wydzieliny w głąb kanału, a nawet uszkodzeniem ucha.

Bibliografia

 1. Can Fam Physician, 2007; 53: 2121–2
 2. Laryngoscope, 1996; 106: 1226–9
 3. Eur J Gen Pract, 2009;15: 168–9; N Z Med J, 2012; 125: 138–40
 4. Otolaryngol Head Neck Surg, 2008; 139 [3 Suppl 2]: S1–21
 5. J R Soc Med, 1992; 85: 346–9
 6. www.webmd.boots.com
 7. Br J Gen Pract, 2004; 54: 862–7
 8. Harv Health Lett, 2008; 34: 3
 9. Br J Gen Pract, 2008; 58: 44–9
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny