Medycyna naturalna pozwala poradzić sobie z szumami usznymi i dzwonieniem w uszach aż w 80% przypadków. Przyczyną szumów nie zawsze musi być nadciśnienie lub miażdżyca. Czasami dolegliwość powoduje złe ustawienie kręgów szyjnych kręgosłupa, a nawet szczęk. Doświadczony kręgarz albo fizjoterapeuta zajmujący się stawami skroniowymi mogą je odpowiednio ustawić i usunąć dotkliwe szumy¹. Zorientowałem się jednak, że czasem może pomóc także zmiana sposobu odżywiania i stylu życia. To najlepsza, niefarmakologiczna metoda leczenia. Oto sposoby, które naprawdę działają:
Niedobory minerałów mogą powodować szumy uszne
Czasami szumy uszne wiążą się z niedoborami cynku, magnezu i potasu. Dlatego wykonaj testy potu lub badanie włosa, co pozwoli wiarygodnie ocenić poziom tych pierwiastków w organizmie²,³;. Według jednego z przeprowadzonych badań dolegliwości pojawiające się wraz z wiekiem (u osób starszych) są najczęściej związane z niedoborem cynku4.Dlatego warto uzupełnić dietę o ten pierwiastek lub jego suplementy. Jak dowodzą naukowcy, podawanie suplementów zawierających cynk osobom starszym, u których jego poziom był w dolnej granicy normy, złagodziło objawy szumów usznych, a u 1/3 z nich zmniejszyło ubytki słuchu związane z wiekiem5. Cynk znajdziesz też w wątróbce, ciemnym pieczywie, kaszy gryczanej, suchych nasionach roślin strączkowych (np. pestkach dyni), serach żółtych i owocach morza.
Dawkowanie: 10 mg/dzień.
Ważne jest również uzupełnienie diety w witaminy z grupy B, zwłaszcza B6 i B12.
Dawkowanie: 6 mg witaminy B12.
Prawidłową czynność nerwów pomoże utrzymać magnez, jego niedobór upośledza krążenie mózgowe.
Dawkowanie: 500 mg dziennie.
Wpływ cukru na szumy uszne
Unikaj rafinowanego cukru, ponieważ niektóre osoby cierpiące z powodu szumów usznych są wrażliwe na substancje zawarte w cukrze trzcinowym6. Istnieje również związek pomiędzy występowaniem szumów i hiperinsulinemią, czyli zbyt wysokim poziomem insuliny. Gdy poziom tego hormonu spada, szumy uszne maleją. W takich przypadkach może pomóc niskowęglowodanowa i wysokoproteinowa dieta7.
Tłuszcze negatywnie wpływają na szumy uszne
Ogranicz spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, takich jak mięso oraz utwardzane tłuszcze roślinne. U pacjentów, którzy mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, szumy uszne często zmniejszają się albo całkowicie nikną, gdy tylko zaczynają oni stosować ubogą w tłuszcze dietę8.
Antyoksydanty mogą złagodzić szumy uszne
Uzupełniając dietę o suplementy witaminy A i E, możesz złagodzić szumy uszne albo nawet się ich pozbyć9. Włoskie badania przeprowadzone na 31 pacjentach wykazały, że 18-tygodniowa terapia antyoksydantami (włączając w to beta-karoten oraz witaminy C i E) zmniejszyła natężenie szumów usznych i podniosła ich komfort życia10.
Napój z jemioły na fizjologiczne szumy uszne
W opinii wielu zielarzy picie herbaty z ziela jemioły jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków leczących fizjologiczne szumy uszne, zawroty głowy, problemy z krążeniem i rytmem serca. Trzeba jednak uważać - jemioła ma silne działanie i stosowana w nadmiarze może wywołać wymioty, kolki, a nawet majaczenie i drgawki.
Dawkowanie: 1 czubatą łyżeczkę ziela jemioły zalej szklanką zimnej, przegotowanej wody. Odstaw na 10-12 godzin, następnie lekko podgrzej. Pij 3 razy dziennie po jednej szklance
Kuracja ks. Sebastiana Kneippa
Miękką szmatkę złożoną na czworo zamocz w kwasie kapuścianym i przywiąż na ucho na półtorej godziny. Potem zamocz ją na nowo. Stosuj przez kilka tygodni.
Zioła szwedzkie na szumy uszne
Nalej kilkanaście kropli ziół szwedzkich na łyżeczkę. Ukręć z waty mały tampon i zanurzyć go w mieszance ziołowej, a następnie lekko odciśnij. Tak przygotowany tampon wsuń do ucha i zostaw na całą noc. Nie zapomnij wcześniej delikatnie zwilżyć wnętrze ucha oraz małżowinę oliwką. Zabieg powtarzaj przez kilka kolejnych dni. Już po paru dniach szumy uszne powinny złagodnieć. W podobny sposób możesz również zastosować sok ze świeżej cebuli.
Akupresura może pomóc z szumami
Dobre rezultaty w łagodzeniu uciążliwych zaburzeń słuchu daje masaż małżowiny ucha. Uciskaj brzeg ucha, miejsce przy miejscu, poczynając od góry. Uzupełnieniem tej metody jest masaż punktu położonego na styku kości policzkowej i górnej części ucha. Masuj go ruchem okrężnym przez ok. 2 min.
Lejkowanie parowe pomoże z szumami usznymi
Zabieg polega na ogrzewaniu wnętrza ucha. W trakcie parowania z ziołowego naparu uwalniają się lotne substancje leczące. Działają one przeciwzapalnie i przeciwbólowo na cały system nerwowy. Lejkowanie parowe w połączeniu z delikatnym masażem punktów uciskowych w okolicy ucha i na jego małżowinie niweluje fizjologiczne szumy, dzwonienie i brzęczenie w uszach. Na zabieg umów się do sprawdzonego terapeuty.
Świecowanie, aby pozbyć się szumów usznych
Od kilkunastu lat w leczeniu zaburzeń słuchu stosuje się również woskowe świece. Zabieg polega na ogrzaniu ucha świecą mającą kształt zwiniętej woskowej rurki. Jeden jej koniec mocuje się w uchu leżącego na boku pacjenta, drugi zapala się. Płonąca świeca ogrzewa wnętrze ucha. Zabieg powinien wykonywać fachowiec!
Odpoczynek ważny przy walce z szumami usznymi
Często natężenie szumów usznych zależne jest od poziomu stresu, ogólnego zmęczenia i jakości snu. Zadbaj o optymalną temperaturę w sypialni i wywietrz pomieszczenie przed położeniem się do łóżka. Postaraj się wyciszyć przed snem. Może w tym pomóc krótki, półgodzinny spacer lub czytanie książki. Przestrzegaj regularnych godzin nocnego odpoczynku. Śpij minimum 7 godz. Naucz się technik relaksacyjnych. Pomogą Ci one rozładować napięcie po całym dniu. Obserwacje wskazują na to, że stres może nasilać szumy uszne.
Interesujące hobby
Poszukaj nowej pasji, zdobądź nowe umiejętności. Taka aktywność zajmuje mózg i odwraca myśli od problemu. Co ciekawe, pozwala również łatwiej zasnąć, w czym bardzo często przeszkadza dzwonienie w uszach.
Kawa dobra na szumy uszne u kobiet
Jak donoszą naukowcy z Brigham and Women’s Hospital (BWH), w przypadku kobiet spożycie kofeiny wiąże się ze zmniejszoną częstością występowania szumów usznych. Zdaniem dra Gary’ego Curhana panie, które przyjmują 450-599 mg alkaloidu dziennie, cierpią o 15% rzadziej niż kobiety, których dzienne spożycie kofeiny wynosiło poniżej 150 mg11.
Bibliografia
- Stoddard A. Manual of Osteopathic Practice. London: Hutchinson & Co, 1974: 230
- Am J Otol, 1989; 10: 256; http://goo.gl/1jC9Gh
- Am J Otol, 1986; 7: 476–7; Med Hypotheses, 1983; 10: 353–8
- Prog Brain Res, 2007; 166: 279–85
- Am J Otol, 1989; 10: 156–60
- Int Tinnitus J, 2004; 10: 24–30
- Ann Otol Rhinol Laryngol, 1981; 90: 615–8
- Int Tinnitus J, 2007; 13: 143–9
- Acta Vitaminol Enzymol, 1985; 7 Suppl: 85–92
- Arch Med Res, 2007; 38: 456–9
- http://goo.gl/XYjRV3