Innowacyjna technologia leczenia ran powstała w Polsce

Najnowsze rozwiązanie technologiczne w leczeniu nogi cukrzycowej i ciężko gojących się ran ma szansę zrewolucjonizować sposób podejścia do problemu. Oxyter, bo o nim mowa, jest mobilnym urządzeniem, które oferuje możliwość poddawania się tlenoterapii w zaciszu własnego domu.

06 wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Co to jest Oxyter?

Oxyter to miniaturowa, a co ważniejsze przenośna, komora hiperbaryczna, która umożliwia samodzielne wykonywanie zabiegów we własnym domu. Służy do wspomagania i przyspieszania gojenia się ran za pomocą terapii tlenowej. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i proste w obsłudze, również za pomocą pilota.

Do czego służy i kiedy stosować Oxyter?

Oxyter dostarcza tlen do kończyny, stymulując proces gojenia się ran. Niedotlenienie zranionych tkanek, powstałe wskutek uszkodzonych naczyń krwionośnych, znacznie spowalnia proces regeneracji. Może również prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zaburzenia czucia i ból, powstawania owrzodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet martwicy.

Oxyter stosuje się w przypadkach:

  • trudno gojących się ran,
  • stopy cukrzycowej,
  • owrzodzeń,
  • ran pooperacyjnych,
  • ran po amputacjach.

Jak działa Oxyter?

Przyrząd składa się z komory hiperbarycznej i jednostki zaopatrującej ją w tlen o odpowiednim ciśnieniu i czystości. Zabieg jest prosty i bezbolesny. Na kończynę pacjenta zakłada się komorę, do której pod ciśnieniem dostarczany jest 96-proc. tlen. Długość jednego zabiegu dostosowywana jest w zależności od leczonego obszaru, ale zwykle trwa około godziny. Natomiast pierwsze oznaki poprawy widoczne są po 4-5 zabiegach.

Urządzenie Oxyter

Przeciwwskazania do korzystania z Oxyter

W odróżnieniu od tradycyjnych komór hiperbarycznych Oxyter nie ma żadnych przeciwwskazań. Może być stosowany przez pacjentów w dowolnym wieku jak również przyjmujących dowolne leki. Urządzenie jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne, a przygotowanie do zabiegu trwa parę minut. Również choroby współistniejące nie są przeciwwskazaniem do korzystania z Oxyter.

Czy Oxyter jest lepsze od tradycyjnej komory hiperbarycznej?

Prosta obsługa

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, a decydując się na skorzystanie z niego, pacjent otrzymuje kompleksowe wsparcie. Przyrząd jest dostarczany do dowolnego miejsca na terenie Polski, a odpowiednio przygotowany zespół pomoże dostosować go do potrzeb pacjenta i odpowie na wszelkie pytania.

Wygoda w korzystaniu z terapii tlenowej

Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia częste i wygodne poddawanie się zabiegowi, ale również eliminuje potrzebę dojazdów i pobytów w szpitalu. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku osób z bolesnymi problemami kończyn.

Obniżenie kosztów terapii hiperbarycznej

Mobilne rozwiązanie pozwala również na znaczne zmniejszenie kosztów w porównaniu z tradycyjną terapią hiperbaryczną wykonywaną w szpitalu. Według wyliczeń wynalazców jest ono nawet sześciokrotne. W trakcie wynajmu urządzenia pacjenci mogą korzystać z niego dowolną liczbę razy i leczyć dowolną kończynę.

Pacjent korzystający z Oxyter

Opinie ekspertów na temat Oxyter

Urządzenie zyskało poparcie osób ze środowiska medycznego, w tym prof. dr hab. n. med. Tomasza Banasiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu, członka Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, a także specjalisty chirurga zajmującego się leczeniem trudno gojących się ran.

Według doktora Banasiewicza urządzenie znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu ran obwodowych kończyn dolnych, lecz także górnych. Pacjentka, która ze względu na ciążę nie mogła przyjmować antybiotyków ani skorzystać z tradycyjnej komory hiperbarycznej, została poddana leczeniu za pomocą Oxyter. Miejscowe zastosowanie pomogło w unaczynieniu i utlenowieniu umierających tkanek, co umożliwiło uratowanie palców przed amputacją.

O swoich doświadczeniach klinicznych, związanych z korzystaniem z Oxyter, dr. Banasiewicz opowiada dokładniej w wywiadzie.

Więcej na temat Oxyter można dowiedzieć się na stronie producenta: www.oxyter.pl albo pod numerem +48 513 714 014 codziennie w godzinach od 8 - 20.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny