Reumatyzm - jak leczyć naturalnie?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba zapalna, która dotyka całego organizmu, a zwłaszcza stawów dłoni, nadgarstków, kolan, stóp i kostek.

16 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec) to przewlekła choroba zapalna o podłożu immunologicznym, w której organizm produkuje przeciwciała atakujące własne tkanki, w tym przypadku tkanki stawów. Przeciwciała wywołują chroniczny stan zapalny, prowadzący do opuchlizny i bolesności stawów, a także zmęczenia, osłabienia i podwyższonej temperatury ciała.

Z czasem, przy ciężkim przebiegu lub nieprawidłowym leczeniu choroby, może dochodzić do deformacji stawów stóp i rąk i poważnych trudności z poruszaniem się. Cierpią nie tylko stawy – RZS ma wpływ także na serce (zwiększone ryzyko zawału), naczynia krwionośne i układ nerwowy.

RZS - objawy

Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to bóle mięśni, stan podgorączkowy, osłabienie i utrata apetytu. Następnie dołączają takie symptomy jak silny ból stawów i ich sztywność, drętwienie, mrowienie, guzki reumatoidalne, ból karku, sztywność karku, zawroty głowy, zaburzenia równowagi i torbiel Bakera pod kolanem.

Z czasem dochodzi do zniekształcenia stawów. Choroba może powodować także miażdżycę, uszkodzenie zastawek, zapalenie osierdzia, zapalenie spojówek, osteoporozę, śródmiąższowe zapalenie płuc, ucisk rdzenia kręgowego, uszkodzenie nerek oraz anemię.

RZS - przyczyny

Do pojawienia się RZS przyczyniają się czynniki genetyczne, długotrwała zła dieta (produkty wysokoprzetworzone, potrawy smażone), alergie pokarmowe, problemy z trawieniem, zespół nieszczelnego jelita, stres, palenie papierosów, niektóre infekcje wirusowe i bakteryjne. Częściej na gościec chorują kobiety niż mężczyźni.

RZS - leczenie, diagnostyka

RZS diagnozuje się, jeśli lekarz stwierdza obecność zapalnego wysięku w co najmniej jednym stawie (czasem wykonuje się badania obrazowe, by go potwierdzić lub wykluczyć). U 80% chorych badania laboratoryjne wykazują czynnik reumatoidalny we krwi; pomocne może być także oznaczenie OB i CRP.

Farmakologiczne leczenie konwencjonalne obejmuje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kortykosteroidów, leków przeciwbólowych, leków modyfikujących przebieg choroby i leków biologicznych, regulujących układ immunologiczny. Ten ostatni typ leków jest najnowocześniejszym i bardzo skutecznym sposobem leczenia RZS, może jednak czasem dawać poważne efekty uboczne.

Do niefarmakologicznych form terapii należą edukacja, rehabilitacja i leczenie operacyjne.

RZS - domowe sposoby leczenia 

Medycyna alternatywna oferuje następujące sposoby leczenia RZS:

  • dietę przeciwzapalną: bogatą w przeciwutleniacze, złożoną z nieprzetworzonych produktów, obejmującą zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, olej kokosowy), mnóstwo świeżych warzyw i owoców, rosół na kościach, produkty bogate w siarkę i produkty bogate w kwasy omega–3 (dziko żyjące ryby oraz orzechy/nasiona). Według badań pacjenci z RZS jadający ryby częściej niż dwa razy w tygodniu mają mniej nasilone objawy choroby.
    Ważne jest unikanie produktów prozapalnych – cukru, sztucznych dodatków, tłuszczów trans/uwodornionych, fast foodów i bardzo często alergizujących, czyli glutenu i pasteryzowanego nabiału;

  • aktywność fizyczną: ruch pomaga kontrolować ból i stan zapalny; najlepsze formy aktywności to te, które nie obciążają nadmiernie stawów, czyli pływanie, jazda na rowerze, spacery i joga;

  • radzenie sobie ze stresem i dostateczną ilość snu – stres i zmęczenie zaostrzają stan zapalny;

  • naturalne sposoby na ból – masaż, akupunktura lub akupresura, olejki eteryczne stosowane zewnętrznie (imbir, pomarańcza, mirra, kurkuma), maści z salicylanami lub kapsaicyną, terapia gorącem/zimnem;

  • suplementy diety zawierające: wyciąg z kurkumy i imbiru, kadzidłowiec (Boswellia), glukozaminę, tran, enzymy proteolityczne, metylosulfonylometan (MSM – najłatwiej przyswajalna forma siarki).
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny