Lato, udar i nadciśnienie

Czy na zdarzenia mózgowo-naczyniowe, takie jak udar niedokrwienny czy krwotoczny mózgu, jesteśmy narażeni przez cały rok w takim samym stopniu? A co z nadciśnieniem tętniczym? To przecież główna przyczyna chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że ciśnienie skurczowe krwi zależy nie tylko od trybu życia, lecz również od warunków pogodowych: zimą rośnie, a latem się obniża.

21 czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Do udarów dochodzi najczęściej latem, dlatego osoby z grupy ryzyka leczone farmakologicznie powinny o tej porze roku mieć zawsze przy sobie, np. w telefonie, informację o stosowanych lekach, a także - kogo zawiadomić w razie potrzeby. Należy ponadto unikać samotnych wypraw w odludne miejsca, gdzie bardzo trudno o szybką pomoc.

Im niższa temperatura powietrza, tym wyższe ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że latem liczba zgonów z ich powodu powinna być mniejsza niż zimą. A zatem, zgodnie z wynikami badań chińskich ekspertów, słońce jest sprzymierzeńcem nadciśnieniowców.

Te dwa wnioski są podparte badaniami naukowców z różnych stron świata. Okazuje się więc, że słońce może być również naszym sprzymierzeńcem i łagodzić objawy niektórych chorób.

Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaka jest zależność między temperaturą powietrza a ciśnieniem tętniczym krwi

  • badanie przeprowadzono w 10 prowincjach kraju
  • wzięło w nim udział 23 000 ochotników ze zdiagnozowanymi chorobami sercowo-naczyniowymi
  • badanie trwało 7 lat
  • w tym czasie 1484 uczestników zmarło
  • średnie ciśnienie skurczowe krwi zimą wynosiło 145 mm Hg
  • średnie ciśnienie skurczowe krwi latem wynosiło 136 mm Hg
Wczytaj więcej
Nasze magazyny