Udar cieplny, czyli przegrzanie organizmu

Pojechaliśmy na wakacje do Grecji. Ledwie zdążyliśmy rozbić namiot, gdy starsza córka zaczęła skarżyć się na nudności, ból głowy, następnie dostała krwotoku z nosa. Okazało się, że to udar słoneczny. A przecież miała czapkę z daszkiem i nie siedziała ani w samochodzie, ani na słońcu - pisze nasza czytelniczka. Co trzeba wiedzieć o udarze cieplnym i co robić, by go uniknąć?

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Udar słoneczny - jak do niego dochodzi?

Do udaru słonecznego dochodzi najczęściej podczas długotrwałego pobytu w pełnym słońcu. Natomiast gdy długo przebywamy w nagrzanym, kiepsko wentylowanym pomieszczeniu (np. w aucie, w saunie) lub w gorącym i wilgotnym klimacie, gdzie wilgotność względna przekracza 75%, może dojść do udaru cieplnego¹.

Przegrzanie (udar cieplny) dotyka częściej małych dzieci i seniorów, ponieważ naturalna termoregulacja ich organizmów jest słaba. Do grupy ryzyka należą również diabetycy, osoby otyłe, mające nadczynność tarczycy, a także ludzie przyjmujący niektóre leki uspokajające, przeciwdepresyjne, nasenne, przeciwhistaminowe oraz cierpiący na chorobę Parkinsona.

W przypadku porażenia słonecznego (czyli udaru słonecznego) najbardziej przegrzewa się głowa (naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje silny dopływ krwi do tej części ciała). Objawy mogą pojawić się nawet 6 do 8 godzin po zejściu ze słońca.

Warto wiedzieć, że porażenie słoneczne może wystąpić równocześnie z udarem cieplnym i wówczas objawy obu tych schorzeń nawarstwiają się.

Jeśli nie ograniczasz działania wysokiej temperatury na organizm, jego możliwości oddawania ciepła stopniowo wyczerpują się. Rośnie temperatura ciała, a wraz z nią pojawiają się nudności, wymioty, przyspieszenie pracy serca i oddechu. Spada ciśnienie krwi, co skutkuje uczuciem osłabienia i zawrotami głowy. Naczynia krwionośne rozszerzają się, by oddać nadmiar ciepła, więc skóra zaczyna być zaczerwieniona. Ruchy stają się nieskoordynowane. Może dojść do omdlenia. Jeśli rozpoznajesz objawy udaru, koniecznie wezwij lekarza. Nim pomoc nadejdzie, spróbuj choremu nieco ulżyć w cierpieniu.

Udar cieplny - schłódź ciało

Przede wszystkim należy przeprowadzić lub przenieść go do zacienionego, przewiewnego miejsca. Dobrze, by było nieco chłodniejsze niż to, w którym przebywał. Nagłe silne ochłodzenie może dodatkowo spotęgować problemy z sercem, dlatego chłodzenie poprzez zimny prysznic czy wejście do jeziora jest niewskazane².

Na czoło, kark oraz w pachwinach chorego połóż chłodne kompresy (np. z lodu zawiniętego w ręcznik lub nawet z mokrego materiału)³. W ciężkich przypadkach trzeba delikatnie ochładzać całe ciało, np. owijając je mokrym prześcieradłem, ręcznikiem, aż osiągnie temperaturę 38,3°C. W tym samym czasie masuj też nogi poszkodowanego, by przywrócić w nich prawidłowe krążenie krwi. Ważne jest też, by nie miał na sobie uciskającej i nieprzewiewnej odzieży, ponieważ zaburza ona krążenie krwi i oddawanie ciepła do otoczenia.

Chłodzące ubrania

Ubrania z wentylacją

Japońska firma Kuchou-fuku produkuje linię odzieży, która pozwala przetrwać upały. Po wewnętrznej stronie ubrań zamontowane są dwa wentylatory zasilane przez niewielki zestaw baterii. Wiatraczki owiewają powierzchnię skóry, zwiększają parowanie i obniżają temperaturę ciała.

Udar cieplny - wygodna pozycja

Osoba z udarem cieplnym czy słonecznym powinna leżeć na plecach, z nogami lekko uniesionymi do góry. Gdy twarz jest zaczerwieniona (łagodniejsze stadium), chory może przebywać w pozycji półsiedzącej, natomiast gdy twarz jest blada (silny udar cieplny), powinien leżeć tak, by głowa znajdowała się niżej od tułowia. Gdyby poszkodowany zemdlał, trzeba go ułożyć w bezpiecznej bocznej pozycji¹.

Udar cieplny - podawaj płyny

Jeśli jest przytomny, chory musi jak najwięcej pić, jednak powinien to robić często, ale w niewielkich porcjach.

Podawanie wody w niewielkich porcjach to podstawa pierwszej pomocy przy udarze.

Jak uniknąć udaru cieplnego? Szukaj cienia

By uniknąć udaru cieplnego, ogranicz aktywność fizyczną podczas upalnych dni oraz miedzy 11 a 16 godz. Gdy słońce świeci najmocniej, chroń się przed nim, korzystając z parasola, a gdy to niemożliwe, szukaj cienia4. W mieście zatrzymuj się co jakiś czas w klimatyzowanych sklepach lub lokalach. Gdy spacerujesz lub zwiedzasz, zakładaj przewiewne i jasne nakrycie głowy, noś odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin (takich jak len, bawełna czy jedwab)5.

Jak uniknąć udaru cieplnego? Ostrożnie z tabletkami

Ryzyko udaru cieplnego mogą zwiększać leki przeciwnadciśnieniowe, moczopędne albo antycholinergiczne. Jeżeli je zażywasz, nie przesadzaj z przebywaniem na słońcu6.

Jak uniknąć udaru cieplnego? Utrzymaj temperaturę

Skorzystaj z doświadczeń nacji mieszkających w ciepłych krajach - zasłaniaj okna wystawione na działanie słońca. Dobrze dobrane markizy lub rolety mogą ograniczyć nagrzewanie w lecie nawet do 65%7! W biurze czy mieszkaniu używaj wentylatorów do utrzymania stałej cyrkulacji powietrza. A w nagrzanych pomieszczeniach porozstawiaj naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą - w czasie parowania schłodzi ona powietrze.

Temperaturę obniży też rozwieszenie mokrych tkanin, np. ręczników, prześcieradeł itp. Jeśli masz klimatyzację, nie przesadzaj. Optymalna temperatura dla człowieka to 22-23°C. Przy dużych upałach różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna przekraczać kilku stopni. W przeciwnym razie grozi Ci szok termiczny.

Nie przebywaj zbyt długo w pełnym słońcu. Szukaj cienia, by nie przegrzać organizmu.

Jak uniknąć udaru cieplnego? Nie przejadaj się

W upalne dni świetnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju chłodniki, tak warzywne, jak i owocowe. Zadbaj, by w jadłospisie znalazło się jak najmniej tłustych i smażonych potraw (podnoszą temperaturę ciała). Zastąp je owocami i warzywami8. Jedz pokarmy, które nawadniają organizm.

Jak uniknąć udaru cieplnego? Uważaj na odwodnienie

By pozbyć się nadmiaru ciepła, ulokowane w skórze gruczoły wydzielają pot. W upalne dni człowiek może wypocić nawet litr potu w ciągu godziny! Taka ucieczka wody z organizmu może doprowadzić do odwodnienia, co zwiększa ryzyko udaru cieplnego. Właśnie z tego powodu w czasie upałów należy dużo pić. Trzeba robić to regularnie i często, małymi porcjami.

Pragnienie oznacza, że odwodnienie wynosi 1%. Pierzchną usta, rzadziej też oddaje się mocz. Gdy zaczyna Cię boleć głowa, czujesz osłabienie - odwodnienie organizmu doszło do 3%. Przy 5-6% chce się spać, pieką oczy i prawie się nie pocisz. Odwodnienie na poziomie 10% jest już bardzo groźne, szczególne dla mózgu, który zaczyna pracować na pół gwizdka. Rozpoznasz je po skurczu mięśni, przyspieszonym rytmie serca i oddechu, pomarszczonej skórze, bardzo dużym zagęszczeniu moczu. Medycy zresztą są zdania, że na każdym etapie najlepszą oznaką dehydratacji jest coraz ciemniejszy kolor moczu9.

U małych dzieci bardzo łatwo dochodzi do odwodnienia. Jeśli dziecko nie zmoczyło pieluchy dłużej niż trzy godziny, koniecznie podaj mu płyn. By sprawdzić, czy nie doszło do dehydratacji, naciągnij skórę niemowlęcia. Jeśli nie wraca do poprzedniego ułożenia, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj także, że biegunka, wymioty i wysoka temperatura również mogą doprowadzić do odwodnienia. Czasami winne są leki (szczególnie psychotropowe, przeczyszczające oraz diuretyki). Bywa też, że gdy przez dłuższy czas wykonujesz pracę fizyczną, a przy tym nie uzupełniasz płynów, również może dojść do odwodnienia10.

Udar cieplny - bezcenne napoje

Pij co najmniej 1,5 l dziennie. A im większy staje się upał, tym bardziej zwiększaj podaż wody - zwłaszcza gdy intensywnie się pocisz. Jednak dbaj, by nie była to sama woda. Dodaj do niej szczyptę soli lub cukru albo plasterek cytryny. W ten sposób dostarczysz organizmowi cennych elektrolitów, które tracimy podczas pocenia się10.

Zamiast wody możesz pić słabe herbaty ziołowe lub owocowe, kompoty i rozcieńczone soki owocowe. Zrezygnuj z alkoholu - może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, a w efekcie omdlenia - oraz mocnej kawy i herbaty, które mają właściwości odwadniające. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową, tj. ok. 20°C.

Choć nic nie zastąpi czystej wody, latem możesz dodatkowo nawadniać się domową lemoniadą albo schłodzonym kompotem.

Kwas chlebowy to napój wytwarzany przez fermentację chleba razowego albo sucharów razowych. Kiedyś bardzo popularny w całej Europie, dziś rzadko kto robi go sam w domu. Jednak warto, bo doskonale gasi pragnienie i długo pozostaje schłodzony. Ponadto jest bogaty w witaminy E i B1 oraz dostarcza magnezu, fosforu i aminokwasów11.

Kompot jest niczym innym, jak odwarem z owoców i uznać go można za lek roślinny12. Gasi pragnienie, chłodzi, reguluje trawienie, a także ma antyrodnikowe działanie, a przy tym nie zawiera żadnych konserwantów. By ograniczyć stratę cennych składników odżywczych, gotuj go nie dłużej niż 10 min.

Lemoniada Ta przyrządzona w domu wspaniale orzeźwia i gasi pragnienie. Jej bazą powinny być średnio zmineralizowana woda mineralna i sok z cytryn, który jest bogaty w witaminę C. Taki napój doskonale ochładza13. Ważne są tu też dodatki - świeża mięta ma działanie pobudzające, a imbir łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.

Szok termiczny

To reakcja rozgrzanego organizmu na nagłe zetknięcie się z zimnem, np. chłodną wodą14. Następuje wtedy szybki spadek temperatury ciała, bowiem woda ochładza organizm 20 razy szybciej niż powietrze. Podczas opalania naczynia krwionośne rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi. Zetknięcie z zimną wodą powoduje gwałtowne skurczenie się naczyń i "wypchnięcie" krwi do serca. Może się zdarzyć, że nie będzie ono w stanie podołać takiemu wysiłkowi i przepompować tak dużej ilości krwi, i w konsekwencji stanie15.

Warto pamiętać, że szok termiczny bardziej zagraża kobietom w czasie miesiączki oraz osobom będącym pod wpływem alkoholu.

Przede wszystkim u poszkodowanego trzeba ustabilizować temperaturę wychłodzonego organizmu. Dlatego jak najszybciej należy przenieść go w miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i suche. Następnie trzeba zdjąć przemoczone ubranie, okryć kocem i stopniowo zacząć ogrzewać plecy. Gdyby doszło do zatrzymania serca, konieczny jest masaż klatki piersiowej i sztuczne oddychanie16. Trzeba też jak najszybciej wezwać karetkę.

Jak uniknąć szoku termicznego?

Przede wszystkim należy powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody, np. chwilę pospacerować po brzegu morza, zanurzając tylko kostki. Przed wejściem do wody warto schłodzić twarz, okolice karku i serca, a następnie trochę się ochlapać. Dopiero potem stopniowo zmoczyć całe ciało.

Bibliografia
 • http://goo.gl/YQsi6l
 • Lipman, GS; Eifl ing, KP; Ellis, MA; Gaudio, FG; Otten, EM; Grissom, CK; Wilderness Medical, Society (December 2013). "Wilderness Medical Society practice guidelines for the prevention and treatment of heat-related illness". Wilderness & environmental medicine 24 (4): 351–61. doi:10.1016/j.wem.2013.07.004. PMID 24140191.
 • McDermott, Brendon P.; Casa, Douglas J.; Ganio, Matthew S.; Lopez, Rebecca M.; Yeargin, Susan W.; Armstrong, Lawrence E.; Maresh, Carl M. (2009). "Acute Whole-Body Cooling for Exercise-Induced Hyperthermia: A Systematic Review". Journal of Athletic Training 44 (1): 84–93. doi:10.4085/1062-6050-44.1.84
 • http://goo.gl/PhTQ2t
 • http://goo.gl/ZYAYS0
 • Jacklitsch, Brenda L. (June 29, 2011). „Summer Heat Can Be Deadly for Outdoor Workers” NIOSH: Workplace Safety and Health. Medscape and NIOSH.
 • http://goo.gl/ZamkJD
 • http://goo.gl/lOEs76
 • płyny InfoSheet: Protecting Workers from Heat Illness (PDF). OSHA–NIOSH. 2011. Retrieved February 10, 2015.
 • http://goo.gl/5yRF4W
 • Burov, M. Целебные свойства кваса
 • http://goo.gl/gdl4P0
 • http://goo.gl/ume5id
 • A physiological trip through cold water exposure, The science of sport. Retrieved 2010-04-23.
 • Staff, 4 Phases of Cold Water Immersion, Beyond Cold Water Bootcamp. Canadian Safe Boating Council. Retrieved 8 November 2013.
 • http://goo.gl/uqyf04
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny