Jak alkohol i papierosy wpływają na płód?

Lekarze nie mają wątpliwości. Jest absolutnie pewne, że nawet najmniejsze ilości alkoholu i nikotyny mogą doprowadzić do wystąpienia wad rozwojowych płodu.

27 czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Pity w czasie ciąży alkohol utrudnia absorpcję kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. U dzieci kobiet nadużywających alkoholu mogą pojawić się trwałe zmiany określane mianem alkoholowego zespołu płodowego (ang. fetal alcohol syndrome, FAS). Co prawda w rozwoju FAS biorą też udział inne czynniki, jednak alkohol odgrywa kluczową rolę.

Dzieci urodzone z FAS:

  • mają charakterystyczne rysy twarzy oraz źle wykształcony mózg i móżdżek
  • są niedorozwinięte intelektualnie i emocjonalnie
  • mają zdeformowane ręce i/lub nogi oraz organy wewnętrzne1

Nawet jeśli kobieta tylko okazjonalnie pije alkohol, to i tak zwiększa ryzyko pojawienia się u płodu różnych problemów zdrowotnych - dlatego tak ważna jest całkowita abstynencja w czasie ciąży.

Od papierosów do nagłej śmierci łóżeczkowej

Szkodliwe substancje z tytoniu bez problemu przenikają zarówno przez łożysko, jak i barierę krew-mózg, powodując nieodwracalne zmiany nazywane płodowym zespołem tytoniowym (fetal tobacco syndrome, FTS). Szacuje się, że stężenie toksyn w kształtującym się płodzie może być nawet o 15% większe niż w organizmie matki. Objawy FTS obejmują:

  • spowolnienie rozwoju komórek układu nerwowego
  • nieprawidłowości w budowie układu krążenia
  • wady układu oddechowego

Wśród noworodków, których matki paliły w czasie ciąży, odnotowuje się też czterokrotnie wyższy odsetek przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej2.

Jeśli zatem planujesz zajść w ciążę, zrezygnuj już zawczasu z alkoholu i tytoniu - zmniejszysz w ten sposób ryzyko wystąpienia wielu groźnych, a nawet śmiertelnych komplikacji u dziecka.

Bibliografia

  1. goo.gl/WJ69ac
  2. J Midwifery Womens Health. 2010 Mar–Apr; 55(2): 143–152. doi: 10.1016/j.jmwh.2009.05.006
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny