Na czym polega leczenie uzależnień?

Terapia uzależnień jest jedyną skuteczną metodą walki z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy leków.

31 sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Pod pojęciem terapii uzależnień kryje się kompleksowe leczenie, którego pierwszym etapem jest zaprzestanie przyjmowania środka uzależniającego i detoksykacja organizmu.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:

  • Do kogo skierowana jest terapia uzależnień?
  • Jak przebiega terapia uzależnień?
  • Ile trwa terapia uzależnień?

Te informacje pozwolą Ci poznać specyfikę procesu leczenia różnego rodzaju uzależnień.

Do kogo skierowana jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień jest skierowana do wszystkich osób, które mają poczucie, że straciły kontrolę nad przyjmowaniem danej substancji. Taka informacja może także wypływać z otoczenia osoby uzależnionej. Osoby uzależnione czasem nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby, dlatego w rozpoznaniu problemu tak dużą rolę odgrywają najbliżsi.

Jak podkreślają specjaliści, terapia uzależnień jest skierowana nie tylko do osób uzależnionych i przyjmujących szkodliwe substancje. Uzależnienie może mieć także charakter behawioralny. Doskonałym przykładem jest uzależnienie od seksu, zakupów, hazardu, gier, czy internetu. Taki przymus ma formę zamkniętego koła. Osoba uzależniona wykonuje daną czynność, ponieważ dzięki temu może między innymi zredukować napięcie.

Jak przebiega terapia uzależnień?

Pierwszym krokiem w terapii uzależnień jest wzbudzenie w uzależnionej osobie motywacji do rozpoczęcia leczenia. W wielu przypadkach dopiero interwencja bliskich pozwala osobie uzależnionej zrozumieć problem. Postępowanie bliskich jest bardzo ważne w kontekście powodzenia całego procesu leczenia. Nie mogą oni pomagać osobie uzależnionej, usprawiedliwiając jej niedyspozycję lub spłacając długi. Chory musi sam doświadczyć skutków swojego uzależnienia.

Kolejnym etapem leczenia jest terapia podstawowa, która jest prowadzona na oddziale leczenia uzależnień lub w poradni. Znamienna dla tego etapu jest duża intensywność zajęć oraz przewaga spotkań grupowych nad indywidualnymi. Pamiętaj, że w przypadku uzależnień nie ma magicznej pastylki, która spowoduje natychmiastowe wyzdrowienie. Terapia uzależnień w głównej mierze opiera się na psychoterapii i psychoedukacji. Celem terapii jest zmiana sposobu myślenia i reagowania.

Po zakończeniu terapii podstawowej osoba uzależniona jest dopiero na początku wychodzenia z nałogu. Dlatego tak ważna jest terapia w warunkach ambulatoryjnych, która najczęściej odbywa się w poradni leczenia uzależnień. Indywidualne i grupowe spotkania mają na celu wzmocnić silną wolę, rozwiązywać pojawiające się problemy i wspierać w zachowaniu "abstynencji". Niejednokrotnie w czasie terapii konieczne jest powtórne uświadomienie pacjentowi, że w dalszym ciągu jest osobą uzależnioną.

Ile trwa terapia uzależnień?

Bardzo trudno jest określić standardowy czas trwania terapii uzależnień. Wynika to z faktu, że proces leczenia jest sprawą indywidualną. W ramy czasowe można jedynie ująć leczenie detoksykacyjne i farmakologiczne. Psychoterapia oraz cały proces uwalniania się od uzależnienia psychicznego mają charakter długotrwały. W przypadku ośrodków zamkniętych, w których prowadzona jest terapia o charakterze społecznościowym, proces leczenia trwa co najmniej miesiąc. W warunkach ambulatoryjnych czas trwania może wahać się od kilkunastu tygodni do kilku lat.

Czas trwania terapii w warunkach ambulatoryjnych zależy od:

  • motywacji pacjenta,
  • poziomu wglądu,
  • gotowości na zmiany w swoim życiu.

Terapia uzależnień online

Kompleksową pomoc w zakresie terapii uzależnień możesz otrzymać, kontaktując się z Centrum Ja. W szerokiej ofercie Centrum Ja znajduje się także terapia uzależnień online. Skorzystaj z formularza online i zrób pierwszy krok w kierunku uwolnienia się od nałogu.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny