Jabłka są tak samo skuteczne jak statyny

I znów potwierdza się stare porzekadło - Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie. Kardiologom właśnie udało się dowieść, że owoce te działają podobnie do statyn, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Na szczęście nie niosą ze sobą takich skutków ubocznych, jak popularne farmaceutyki.

04 kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jeśli nie jesteśmy obciążeni wysokim ryzykiem chorób serca, a zależy nam na regulacji poziomu cholesterolu, to podobne działanie do statyn osiągniemy dzięki... jabłkom!

Statyny budzą w świecie medycyny sporo kontrowersji. Blisko połowa pacjentów, którym zaleca się ich stosowanie, rezygnuje z nich już w pierwszym roku farmakoterapii z powodu braku poprawy stanu zdrowia.

Dr Aseem Malhotra - kardiolog ze szpitala Frimley Park w Surey w Wielkiej Brytanii - przekonuje, że jedzenie jednego jabłka dziennie wywołuje w naszym organizmie podobne reakcje, jak po spożyciu standardowych dawek statyn. Wiąże się też z porównywalnym poziomem obniżenia ryzyka chorób serca, do czego może też się przyczynić zmiana stylu życia - uprawianie sportu oraz wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

- Ponad 80% chorób układu sercowo-naczyniowego ma związek z czynnikami środowiskowymi, niewłaściwą dietą, paleniem papierosów, nadmiarem alkoholu oraz brakiem aktywności fizycznej - twierdzi dr Malhotra.

Choć lekarze spierają się o to, w jaki sposób najskuteczniej obniżyć poziom cholesterolu u pacjentów, to i tak większość z nich zbyt łatwo przepisuje swym podopiecznym statyny, co kosztuje brytyjską służbę zdrowia ponad 450 milionów funtów rocznie.

Mimo że istnieje cały szereg badań potwierdzających skuteczność statyn oraz to, że są dobrze tolerowane przez organizm, to jednak większość z nich była przeprowadzana na zlecenie koncernów farmaceutycznych, które je produkują, co zniekształca pełen obraz sytuacji.

- Skutki uboczne, jakie można zaobserwować wśród chorych już w pierwszym roku przyjmowania statyn, to bóle mięśniowe czy przewlekłe zmęczenie - przekonuje dr Malhotra. Oskarża się je nawet o to, że mogą prowadzić do chorób nowotworowych a nawet... samobójstw. Istnieje także sporo obaw o to, że działanie tych leków może być osłabione w przypadku kobiet oraz osób starszych.

W ramach standardowej opieki medycznej w Wielkiej Brytanii mężczyznom po przekroczeniu 60 roku życia oraz kobietom po ukończeniu 65 lat zaleca się stosowanie statyn, by obniżyć ryzyko chorób serca, nawet jeśli mają na to zaledwie 10% szans. W rezultacie Anglicy zajmują pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie pod względem ilości przepisywanych statyn.

사과 (Apple) from choe on Vimeo.

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny