Czy bieganie szkodzi stawom?

Ciepłe miesiące sprzyjają podejmowaniu aktywności fizycznej. Jedną z najchętniej uprawianych dyscyplin jest bieganie. Aby jednak móc w pełni cieszyć się płynącymi z niego korzyściami, należy odpowiednio przygotować organizm.

26 lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Badacze z Uniwersytetu Norfolk (USA) przeprowadzili w tym roku analizę obciążenia stawów w czasie biegania. W doświadczeniu wzięło udział 10 kobiet oraz 10 mężczyzn, których obciążenie stawów było kontrolowane podczas marszu bez nachylenia, z nachyleniem 11% oraz podczas biegu z prędkością 8 km/godz.

Badanie wykazało, że lądowanie na pięcie podczas biegu niebezpiecznie obciąża stawy, podczas gdy lądowanie na palcach zapewnia lepszą amortyzację mięśni i nie podnosi ryzyka wystąpienia urazu.

Zdrowe stawy. Strój do biegania połową sukcesu.

Decydując się na regularne bieganie, musimy mieć świadomość, że przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z nami samymi, ale również ze zmienną aurą. Odpowiednio dobrany strój biegacza stanie się naszym sprzymierzeńcem, nie tylko chroniącym stawy przed stanem zapalnym, ale też dbającym o prawidłowe oddychanie skóry.

Bieganie pod wiatr. Podczas biegu pod wiatr organizm podejmuje większy wysiłek. Zostają obciążone mięśnie karku i ramion, co może prowadzić do niedotlenienia mięśni i w konsekwencji bólu. Aby stawiać jak najmniejszy opór oraz chronić ciało przed tzw. przewianiem, należy zaopatrzyć się w czapkę, kurtkę z zapięciami na nadgarstkach oraz spodnie ze ściągaczami na kostkach. Przed rozpoczęciem treningu niezbędna jest też rozgrzewka.

Bieganie w deszczu. Podstawą stroju są buty na grubej, nieprzemakalnej podeszwie (chronią stopę przed urazem), nieprzemakalna kurtka z kapturem oraz spodnie lub getry. Termoaktywna bielizna zadba o odpowiednią temperaturę ciała, odprowadzi wilgoć oraz uchroni skórę przed podrażnieniami.

Bieganie zimą. Oprócz ochrony głowy i termoaktywnej bielizny, najważniejsze są buty o dobrej przyczepności. Mimo to zaleca się wybór terenów niezaśnieżonych - pod lekkim puchem mogą kryć się wgłębienia lub kamienie. Ponadto głęboki śnieg wymusza podnoszenie wysoko kolan podczas biegu, co sprzyja nadmiernemu obciążeniu stawów.

Jak wzmocnić stawy?

Każdy trening należy rozpocząć od rozgrzewki. Odpowiednie ćwiczenia na mięsień dwugłowy i czworogłowy uda poprawią stabilizację stawu i pomogą uniknąć kontuzji.

Podczas biegania to kolana przyjmują na siebie największe obciążenie i to one najbardziej narażone są na urazy. Prawidłowa technika - rozpoczynanie kroku biegowego od śródstopia i kończenie go na palcach - odciąża kolana i zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu.

Również nadwaga i otyłość mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia stawów, dlatego osoby z nadwagą, które nigdy wcześniej nie podejmowały aktywności fizycznej powinny stopniowo przyzwyczaić organizm do zwiększonego nacisku. W tym celu zaleca się marsze i spacery.

Wszyscy początkujący biegacze powinni zacząć przygodę z tym sportem od biegania po miękkiej nawierzchni. Twarde podłoże, takie jak asfalt, dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.

Zdrowe stawy - które suplementy wybrać?

Podczas pracy nadmiernie obciążonego stawu, chrząstki stawowe ocierają się o siebie, co prowadzi do uszkodzenia ich powierzchni i uciążliwego bólu. Aby temu zapobiec i poprawić kondycję stawów, zaleca się stosowanie kompleksu HCK, zawartego w preparacie Hyalutidin HC Aktiv. Suplement zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny, główne składniki budulcowe stawów. Dzięki unikalnej, płynnej formie szybka absorpcja składników i uzupełnienie ich niedoborów we wszystkich stawach gwarantuje kompleksową ochronę całego aparatu ruchu.

Wszystkim biegaczom, u których zdiagnozowano zużycie chrząstki stawowej na skutek wzmożonego obciążenia stawów, polecamy niezwykle skuteczny oraz łatwy w aplikacji suplement Hyalutidin. Dzięki niemu będziesz mógł powrócić do swoich sportowych pasji i zapomnieć o bólu stawów.

Więcej dowiesz się na: zdrowestawy.net

Wczytaj więcej
Nasze magazyny