Ile kroków dziennie dla zdrowia? Mniej, niż przypuszczasz

Przyzwyczailiśmy się do liczby 10 000 kroków dziennie – do tej pory słyszeliśmy, że tyle trzeba wykonać, by cieszyć się zdrowiem. Teraz naukowcy wzięli tę sprawę pod lupę i mają naprawdę dobre wieści dla nieco leniwych.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „ile kroków dla zdrowia”, by wysypały się wyniki szacujące tę liczbę na podstawie rozmaitych badań – od 7 do 10 tysięcy. Tyle aktywności ma nam podobno zapewnić dłuższe i zdrowsze życie. Kłopot polega jednak na tym, że dla osoby, która pracuje, siedząc przy biurku, nie ma psa, który wymagałby spacerów, a dodatkowo przemieszcza się samochodem, 10 tysięcy kroków brzmi jak nierealne marzenie i wydaje się tak abstrakcyjne jak start w Igrzyskach Olimpijskich po tygodniowym treningu…

Oczywiście jak najbardziej zachęcamy, by stopniowo do magicznej liczby 10 000 się zbliżać, a nawet ją przekraczać, bo można z tego odnieść aktywność korzystną dla zdrowia. Ta precyzyjna ilość kroków to nie wyssany z palca ukłon w stronę „kanapowców”, a efekt dużej metaanalizy świeżych badań naukowych.

4000 kroków dziennie wydłuży Ci życie

Nową analizę, opublikowaną 9 sierpnia 2023 r. w European Journal of Preventive Cardiology, przeprowadzili naukowcy pod kierownictwem dr n. med. Macieja Banacha, profesora kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i adiunkta w Ciccarone Center for the Prevention of Cardiovascular Diseases w Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Nie ma górnej granicy granicy kroków, którą warto wykonać dla zdrowia każdego dnia. Im więcej, tym lepiej! Ale 10 000 kroków to wcale nie minimum, które daje korzyści.

Naukowcy przyjęli założenie, z którym nie warto dyskutować, że brak ruchu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i ogólnego złego stanu zdrowia. Postanowili jednak dokładniej sprawdzić, jaka jest optymalna liczba kroków i ich rola dla zdrowia. Celem metaanalizy była ocena związku między liczbą kroków a śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny i śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych. Oto, co ustalili, analizując 17 badań z udziałem prawie 227 000 uczestników, którzy oceniali skutki zdrowotne aktywności fizycznej wyrażane przez chodzenie mierzone liczbą kroków:

 • aby mieć korzyści zdrowotne, wystarczy robić 2500/4000 kroków dziennie
 • przyrost o każde 1000 kroków korelował ze znacznym zmniejszeniem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny w 15% i podobnie przyrost o 500 kroków korelował ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 7%
 • korzyści zdrowotne nadal rosną, gdy ludzie chodzą coraz więcej, aż do 20 000 kroków dziennie. Naukowcy nie znaleźli górnej granicy, w której korzyści z chodzenia miałyby się zmniejszać.

Wniosek? Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, koniecznie rusz się z kanapy, choćby po to, by zrobić wspomniane 3-4 tysiące kroków! To wystarczy na początek. Jeśli zaczniesz stopniowo wydłużać spacery, dostaniesz dodatkowy zdrowotny bonus za każdych 1000 kroków.

Dlaczego chodzenie jest ważne?

Po co w ogóle naukowcy zadali sobie tyle trudu, by pokazać, że nawet jeśli chodzisz mniej, ale w ogóle chodzisz, możesz być zdrowszy? Bo siedzący tryb życia powoli nas zabija. Wiadomo, że jest związany z otyłością, sprzyja wczesnej demencji, fatalnie wpływa na kręgosłup. Specjaliści wymieniają ok. 40 chorób bezpośrednio związanych z siedzeniem!

Siedzący tryb życia przyczynia się nie tylko do otyłości i problemów z kręgosłupem. Lekarze wiążą go aż z 40 różnymi chorobami!

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie poziomu aktywności fizycznej. Przed wybuchem pandemii COVID-19 w 2019 roku światowa średnia dzienna liczba kroków wynosiła 5323. Liczba kroków w czasie pandemii znacząco spadła i co ważne, a po upływie 2 lat nie wróciła do wartości wyjściowych. Naukowcy starają się więc zrobić wszystko, by zachęcić nas do ruszania się choćby w najprostszej możliwej formie, czyli do spacerów właśnie.

Tutaj naprawdę nie ma już miejsca na wymówki. 4000 kroków dziennie może zrobić prawie każdy przeciętny człowiek. Masz wątpliwości? Podejmij wyzwanie: odpal na tydzień krokomierz w telefonie i skorzystaj z naszych prostych rad, które dodadzą kroki do Twojego licznika, a nie będą Cię wiele kosztować!

Proste patenty, by robić codziennie więcej kroków

Każde dodatkowe 1000 kroków w ciągu dnia to bonus dla Twojego zdrowia!
 • Raz w tygodniu zrób sobie dzień bez samochodu – do pracy wybierz się komunikacją miejską albo przynajmniej zaparkuj dalej od firmy i zrób 10-minutowy spacer.
 • Jeśli korzystasz na co dzień z komunikacji, wyjdź z domu 10 minut wcześniej i wysiądź przystanek wcześniej niż zwykle. Ten kawałek pokonaj piechotą.
 • przy okazji wyrzucania śmieci obejdź blok dookoła
 • korzystasz z windy? Jeśli możesz, choć raz na kilka razy przejdź się schodami, choćby dwa piętra pokonaj pieszo na początek
 • przerwy w pracy wykorzystuj na krótkie spacery – choćby po terenie biura, możesz korzystać z dalej położonej łazienki czy kawiarki piętro niżej
 • podczas dłuższych rozmów telefonicznych nie siedź przy biurku, tylko przechadzaj się po biurze, o ile nie będziesz przeszkadzać współpracownikom
 • jeśli masz psa, zamiast higienicznego wieczornego „szybkie siku i wracamy” zaproponuj mu dodatkowe kółko po parku. Na pewno się nie pogniewa!
Bibliografia
 • https://academic.oup.com/eurjpc/advance-article/doi/10.1093/eurjpc/zwad229/7226309
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny