Ile kroków dziennie dla zdrowia? Mniej, niż przypuszczasz

Przyzwyczailiśmy się do liczby 10 000 kroków dziennie – do tej pory słyszeliśmy, że tyle trzeba wykonać, by cieszyć się zdrowiem. Teraz naukowcy wzięli tę sprawę pod lupę i mają naprawdę dobre wieści dla nieco leniwych.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „ile kroków dla zdrowia”, by wysypały się wyniki szacujące tę liczbę na podstawie rozmaitych badań – od 7 do 10 tysięcy. Tyle aktywności ma nam podobno zapewnić dłuższe i zdrowsze życie. Kłopot polega jednak na tym, że dla osoby, która pracuje, siedząc przy biurku, nie ma psa, który wymagałby spacerów, a dodatkowo przemieszcza się samochodem, 10 tysięcy kroków brzmi jak nierealne marzenie i wydaje się tak abstrakcyjne jak start w Igrzyskach Olimpijskich po tygodniowym treningu…

Oczywiście jak najbardziej zachęcamy, by stopniowo do magicznej liczby 10 000 się zbliżać, a nawet ją przekraczać, bo można z tego odnieść aktywność korzystną dla zdrowia. Ta precyzyjna ilość kroków to nie wyssany z palca ukłon w stronę „kanapowców”, a efekt dużej metaanalizy świeżych badań naukowych.

4000 kroków dziennie wydłuży Ci życie

Nową analizę, opublikowaną 9 sierpnia 2023 r. w European Journal of Preventive Cardiology, przeprowadzili naukowcy pod kierownictwem dr n. med. Macieja Banacha, profesora kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i adiunkta w Ciccarone Center for the Prevention of Cardiovascular Diseases w Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Nie ma górnej granicy granicy kroków, którą warto wykonać dla zdrowia każdego dnia. Im więcej, tym lepiej! Ale 10 000 kroków to wcale nie minimum, które daje korzyści.

Naukowcy przyjęli założenie, z którym nie warto dyskutować, że brak ruchu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i ogólnego złego stanu zdrowia. Postanowili jednak dokładniej sprawdzić, jaka jest optymalna liczba kroków i ich rola dla zdrowia. Celem metaanalizy była ocena związku między liczbą kroków a śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny i śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych. Oto, co ustalili, analizując 17 badań z udziałem prawie 227 000 uczestników, którzy oceniali skutki zdrowotne aktywności fizycznej wyrażane przez chodzenie mierzone liczbą kroków:

 • aby mieć korzyści zdrowotne, wystarczy robić 2500/4000 kroków dziennie
 • przyrost o każde 1000 kroków korelował ze znacznym zmniejszeniem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny w 15% i podobnie przyrost o 500 kroków korelował ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 7%
 • korzyści zdrowotne nadal rosną, gdy ludzie chodzą coraz więcej, aż do 20 000 kroków dziennie. Naukowcy nie znaleźli górnej granicy, w której korzyści z chodzenia miałyby się zmniejszać.

Wniosek? Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, koniecznie rusz się z kanapy, choćby po to, by zrobić wspomniane 3-4 tysiące kroków! To wystarczy na początek. Jeśli zaczniesz stopniowo wydłużać spacery, dostaniesz dodatkowy zdrowotny bonus za każdych 1000 kroków.

Dlaczego chodzenie jest ważne?

Po co w ogóle naukowcy zadali sobie tyle trudu, by pokazać, że nawet jeśli chodzisz mniej, ale w ogóle chodzisz, możesz być zdrowszy? Bo siedzący tryb życia powoli nas zabija. Wiadomo, że jest związany z otyłością, sprzyja wczesnej demencji, fatalnie wpływa na kręgosłup. Specjaliści wymieniają ok. 40 chorób bezpośrednio związanych z siedzeniem!

Siedzący tryb życia przyczynia się nie tylko do otyłości i problemów z kręgosłupem. Lekarze wiążą go aż z 40 różnymi chorobami!

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie poziomu aktywności fizycznej. Przed wybuchem pandemii COVID-19 w 2019 roku światowa średnia dzienna liczba kroków wynosiła 5323. Liczba kroków w czasie pandemii znacząco spadła i co ważne, a po upływie 2 lat nie wróciła do wartości wyjściowych. Naukowcy starają się więc zrobić wszystko, by zachęcić nas do ruszania się choćby w najprostszej możliwej formie, czyli do spacerów właśnie.

Tutaj naprawdę nie ma już miejsca na wymówki. 4000 kroków dziennie może zrobić prawie każdy przeciętny człowiek. Masz wątpliwości? Podejmij wyzwanie: odpal na tydzień krokomierz w telefonie i skorzystaj z naszych prostych rad, które dodadzą kroki do Twojego licznika, a nie będą Cię wiele kosztować!

Proste patenty, by robić codziennie więcej kroków

Każde dodatkowe 1000 kroków w ciągu dnia to bonus dla Twojego zdrowia!
 • Raz w tygodniu zrób sobie dzień bez samochodu – do pracy wybierz się komunikacją miejską albo przynajmniej zaparkuj dalej od firmy i zrób 10-minutowy spacer.
 • Jeśli korzystasz na co dzień z komunikacji, wyjdź z domu 10 minut wcześniej i wysiądź przystanek wcześniej niż zwykle. Ten kawałek pokonaj piechotą.
 • przy okazji wyrzucania śmieci obejdź blok dookoła
 • korzystasz z windy? Jeśli możesz, choć raz na kilka razy przejdź się schodami, choćby dwa piętra pokonaj pieszo na początek
 • przerwy w pracy wykorzystuj na krótkie spacery – choćby po terenie biura, możesz korzystać z dalej położonej łazienki czy kawiarki piętro niżej
 • podczas dłuższych rozmów telefonicznych nie siedź przy biurku, tylko przechadzaj się po biurze, o ile nie będziesz przeszkadzać współpracownikom
 • jeśli masz psa, zamiast higienicznego wieczornego „szybkie siku i wracamy” zaproponuj mu dodatkowe kółko po parku. Na pewno się nie pogniewa!
Bibliografia
 • https://academic.oup.com/eurjpc/advance-article/doi/10.1093/eurjpc/zwad229/7226309
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny