Nadwaga i otyłość - naturalne leczenie

Nadwaga i otyłość powodują setki powikłań, z których najcięższe to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, miażdżyca (w konsekwencji zawał serca lub udar mózgu), większe ryzyko nowotworu, stłuszczenie wątroby, bezdech senny, problemy z płodnością.

22 wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Nadwaga i otyłość - co to jest?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną o bardzo częstym występowaniu w krajach rozwiniętych, ale dotyka także społeczeństwa ubogie. Od 1975 roku liczba osób z otyłością na świecie potroiła się. 

W Polsce otyłość dotyka jedną czwartą społeczeństwa, a nadwagę ma już 68% mężczyzn i 53% kobiet. Najszybciej odsetek osób z nadwagą rośnie w naszym kraju wśród nastolatków - problem ten dotyka 44% chłopców i 25% dziewcząt. Koszty epidemii nadwagi są bardzo wysokie - bezpośrednie i pośrednie razem wynoszą więcej, niż Polska wydaje na obronność.

Kiedy jest nadwaga, a kiedy otyłość?

Podstawowym miernikiem nadwagi i otyłości jest BMI, czyli indeks masy ciała. Aby go obliczyć, dzielimy masę ciała w kilogramach przez podniesiony do kwadratu nasz wzrost w metrach, czyli np. osoba o masie ciała 64 kg i wzroście 164 cm ma indeks masy ciała równy 64:(1,64)2≈23,80.

Prawidłowa wartość BMI mieści się w przedziale 18,5-24,99. Niedowagę niebezpieczną dla zdrowia wskazuje indeks poniżej 17. Nadwaga to stan, gdy BMI wynosi 25-29,99. Wartości BMI od 30 w górę oznaczają otyłość (od 35 - drugiego stopnia, od 40 - otyłość skrajną).

Z otyłością trudno jest walczyć, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej zmniejsza wrażliwość organizmu na leptynę, hormon sytości. To z kolei powoduje nadmierne łaknienie, co utrudnia właściwe odżywianie się. Z tego względu im szybciej podejmiemy walkę z nadwagą, tym większe mamy szanse na jej pozbycie się - a także mniejsze ryzyko powikłań powodowanych przez otyłość.

Nadwaga i otyłość - przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadwagi jest przyjmowanie zbyt dużej ilości pożywienia lub siedzący tryb życia. Przyczyniają się do niej produkty typu fast food, obfite posiłki zjadane na noc, zajadanie stresu, napoje wysokokaloryczne i niejadanie śniadań.

Jeśli zgłaszamy się do lekarza z problemem nadwagi, zwłaszcza odpornej na niskokaloryczną dietę, powinien on wykluczyć niezależne od nawyków żywieniowych przyczyny tego stanu, do których należą: choroby genetyczne (zespół Pradera-Williego), niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, dnę moczanową (podagra), depresję, zbyt wysoki poziom insuliny.

Specjaliści medycyny alternatywnej dodają do tej listy także: zespół nieszczelnego jelita, choroby autoimmunologiczne, stan zapalny, problemy hormonalne, zwłaszcza z nadnerczami, kandydozę.

Do otyłości przyczyniają się także: niektóre leki (na cukrzycę, sterydy, antydepresanty, przeciwdrgawkowe, przeciwpsychotyczne, przeciwhistaminowe, beta–blokery, środki antykoncepcyjne); obecne w pożywieniu związki chemiczne zakłócające wytwarzanie hormonów (BPA, DDT, ftalany); syrop glukozowo–fruktozowy; zaburzenia snu; stała temperatura otoczenia; rzucenie palenia.

Specjaliści na nadwagę i otyłość zalecają:

  • zmianę nawyków żywieniowych (najlepiej trwałą, by uniknąć efektu jo–jo), polegającą głównie na przyjmowaniu mniejszej liczby kalorii; dobrze jest zasięgnąć porady dietetyka, który opracuje dla nas jadłospis uwzględniający nasze problemy zdrowotne i upodobania smakowe;
  • zwiększenie aktywności fizycznej (dla nasilenia przemiany glukozy w wątrobie, blokowania działania insuliny, przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej, zwiększenia masy mięśniowej, lepszej tolerancji glukozy i zwiększenia wrażliwości na insulinę);
  • zarządzanie stresem (stres przyczynia się do złych nawyków żywieniowych);
  • jeśli powyższe zabiegi nie przynoszą rezultatu lub jeśli otyłość poważnie zagraża zdrowiu pacjenta, lekarz może przepisać leki, np. orlistat (zmniejsza wchłanianie tłuszczów o 30%; może powodować nieprzyjemne efekty uboczne i zmniejsza absorpcję witamin rozpuszczalnych w tłuszczach) lub połączenie bupropionu i naltreksonu (zwiększa uczucie sytości, hamuje odczuwanie apetytu, zwiększa wydatkowanie energii przez termogenezę; może dawać efekty uboczne); każdy z tych leków należy stosować jednocześnie z dietą o obniżonej kaloryczności i przy zwiększonej aktywności fizycznej; w poważnych przypadkach ciężkiej otyłości wykonuje się operację zmniejszenia żołądka.

Nadwagi i otyłość - leczenie 

Sposoby medycyny alternatywnej na nadwagę:

a) zdrowa dieta, koniecznie zawierająca odpowiednie ilości białka, zdrowe tłuszcze i błonnik: wykluczająca fast foody, produkty wysokoprzetworzone, cukier dodawany do żywności (wbrew powszechnej opinii to nie tłuszcze, a cukry przyczyniają się do przyrostu tkanki tłuszczowej).

Należy wybierać ziarna z pełnego przemiału (chleb razowy, makaron pełnoziarnisty, grube kasze, takie jak kasza gryczana), olej rzepakowy lub oliwę z oliwek.

Dieta powinna zawierać duże ilości warzyw (głównie w postaci surowej), białko wysokiej jakości (jaja z wolnego wybiegu, ryby niehodowlane, umiarkowane ilości mięsa ekologicznego, fasolę, ciecierzycę), grejpfruty (pomagają organizmowi radzić sobie z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, przyspieszają spalanie tłuszczu), zieloną herbatę (przyspiesza metabolizm).

Diety sprzyjające chudnięciu to np. diety: niskowęglowodanowa, ketogeniczna, paleo i śródziemnomorska (przy tej ostatniej należy uważać na wielkość porcji);

b) aktywność fizyczna, np. trening interwałowy (serie złożone z krótkich ćwiczeń wykonywanych z maksymalną inensywnością przeplatanych ćwiczeniami dłuższymi o małej intensywności); daje on bardzo dobre efekty, ponieważ zużywa glikogen, co zmusza organizm do spalania tłuszczu nawet do 36 godzin po treningu.

Aktywność musi być dostosowana do stanu zdrowia pacjenta - osobom z dużą otyłością zbyt intensywne ćwiczenia mogą zaszkodzić. W takich wypadkach wskazana jest konsultacja z terapeutą, być może zaleci on szybkie spacery, pływanie, rezygnację z windy na rzecz schodów lub wysiadanie z autobusu o przystanek wcześniej, by przejść część drogi pieszo. Ważne, by ruszać się regularnie.

c) suplementy diety wspomagające odchudzanie, np.: białko serwatkowe (wspomaga metabolizm i stanowi budulec mięśni), witamina D (dobrze wpływa na produkcję hormonów, co pomaga w osiągnięciu prawidłowej masy ciała), cynk (zwiększa poziom leptyny, hormonu sytości), kwasy omega–3 (redukują stan zapalny i mogą przeciwdziałać sprzyjającym otyłości zmianom metabolizmu), probiotyki (regulują apetyt, gospodarkę tłuszczową i cukrową), rośliny spalające tłuszcz (zielona herbata, różeniec, zielona kawa);

d) przyprawy sprzyjające utracie wagi, takie jak kurkuma, cynamon, pieprz kajeński i mniszek;

e) zioła stosowane na otyłość w tradycyjnej medycynie chińskiej: Coptis chinensis, żeń–szeń, Arnebia euchroma, przęśl chińska, rabarbar dłoniasty, traganek błoniasty, krokosz barwierski, lakownica żółtawa, winorośl Zeusa;

f) posty okresowe - np. post 8:16 (możemy jeść w ciągu 8 godzin podczas doby, przez następne 16 powstrzymujemy się od jedzenia) albo poszczenie co drugi dzień - posty takie bardzo przyspieszają metabolizm i dają dodatkowe korzyści zdrowotne;

g) akupunktura (badania potwierdzają jej skuteczność w odchudzaniu);

h) nieinwazyjne modelowanie sylwetki (zabiegi przy użyciu lasera, ultradźwięków, fal radiowych i zimna).

Nadwaga i otyłość - jak się odchudzać?

Lepiej chudnąć wolno niż szybko - sprzyja to trwałemu ubytkowi masy ciała.

Otyłość nie każdemu szkodzi. Według badań osoby z nadwagą lub umiarkowaną otyłością w wieku powyżej 55 lat mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci, zwłaszcza jeśli cierpią na cukrzycę typu 2, choroby sercowo–naczyniowe, nadciśnienie lub chorobę nerek, żyją dłużej niż osoby z tymi problemami zdrowotnymi bez nadwagi.

 

Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny