Dlaczego spóźnia się okres i jak go przyspieszyć?

Dowiedz się, jak wywołać okres domowymi sposobami. Poznaj metody na indukcję menstruacji w domu. A co, jeśli okres spóźnia się już kilka dni? Możliwe przyczyny spóźniania się miesiączki.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Dlaczego okres się spóźnia?

Istnieje kilka możliwych przyczyn spóźniającej się miesiączki. Należą do nich:

 • Stres

  Zbyt wysoki poziom kortyzolu wpływa na aktywność estrogenów hamując owulację. Jeżeli nie ma jajeczkowania, nie ma też miesiączki, która jest okresem oczyszczania się macicy przed kolejną owulacją.
 • Nieprawidłowe BMI

  Zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą zahamować cykl miesięczny. Dzieje się tak z kilku powodów, między innymi towarzyszącego często obu stanom niedożywienia.
 • Choroby endokrynologiczne

  Zespół policystycznych jajników (PCOS), nadczynność tarczycy, choroba i zespół Cushinga, akromegalia - to tylko niektóre ze schorzeń, które wpływają na pracę jajników. Wywołują je zaburzenia hormonalne, torbiele (w przypadku PCOS) bądź też guzy nowotworowe.
 • Menopauza

  To kolejne zjawisko związane z zaburzeniami hormonalnymi. To, jak wcześnie zaczniesz przekwitać, może zależeć od twoich genów. Jeżeli mama i babcia miały zaburzenia cyklu jeszcze jako stosunkowo młode kobiety, w twoim przypadku raczej nie będzie inaczej.
 • Ciąża

  Jej pierwszym objawem jest właśnie opóźnienie menstruacji - a raczej jej brak. Wiele ciężarnych doświadcza jednak jeszcze przez jakiś czas plamienia, które mylnie biorą za okres1.

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć okres? Przede wszystkim odwiedź ginekologa. Po wykluczeniu chorób i innych niebezpiecznych czynników prawdopodobnie przepisze ci on leki hormonalne (ja dostałam progesteron, który podtrzymałby ewentualną ciążę lub też w przypadku jej braku indukował menstruację).

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, wypróbuj domowe sposoby na przyspieszenie okresu. Co prawda nie dają one stuprocentowej gwarancji, jednak nierzadko przynoszą wymierne rezultaty.

 • Weź ciepłą kąpiel

  Ciepłą - nie gorącą. Pomoże ona wyciszyć się i odstresować oraz rozluźnić mięśnie, również te dróg rodnych i przyspieszyć okres. Temperatura wody nie powinna przekraczać ok. 37C - jeżeli nie masz jeszcze termometru do wody, pora na jego zakup, na przykład na dziale dziecięcym.
  Możesz też sprawdzić, czy kąpiel nie jest zbyt gorąca zanurzając w wodzie czubek łokcia. 10-15 minut to optymalny czas kąpieli. Możesz też położyć się w wannie i skierować na podbrzusze strumień ciepłej wody z prysznica.
 • Przyłóż do brzucha ciepły termofor

  Położony na podbrzuszu zadziała podobnie jak ciepła kąpiel. Pamiętaj, że termofor musi być w coś owinięty, by zapobiec ewentualnemu poparzeniu skóry. Jeżeli nie masz takiego urządzenia, po prostu nalej ciepłej wody do plastikowej butelki, okręć ją ręcznikiem i połóż na podbrzuszu.
 • Zdecyduj się na energiczny trening, pływanie lub bieganie

  Wysiłek fizyczny może spowodować przyspieszenie okresu. Nie należy jednak przesadzać - regularne intensywne ćwiczenia są jednym z powodów zaburzeń miesiączkowania1.
 • Wypij lampkę czerwonego wina

  Czerwone wino
  Działa rozluźniająco, jednak nie sięgaj po nią, jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
 • Weź tabletkę aspiryny

  Kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew, powinien więc przyspieszyć krwawienie menstruacyjne.
 • Postaw na seks

  Gwałtowny wyrzut hormonów, któremu towarzyszą skurcze dróg rodnych zdecydowanie należy do najprzyjemniejszych sposobów na wywołanie miesiączki.
 • Zmień dietę

  Spożywanie niektórych pokarmów może wpływać na cykl menstruacyjny. Warto sięgnąć po źródła witaminy C i karotenu, ponieważ wywierają one korzystny efekt na miesiączkę2. Ponadto zbilansowana dieta pomoże utrzymać prawidłową wagę, przyczyniając się w ten sposób do terapii niepłodności wywołanej zbyt niską lub zbyt wysoką masą ciała. Ale i tutaj należy zachować rozsądek - jeżeli jesteś w ciąży, duże dawki karotenu mogą zaszkodzić dziecku3.

Przyspieszenie okresu - uwagi

Nie zawsze jest domowe sposoby na to, jak przyspieszyć miesiączkę są właściwym rozwiązaniem. W przypadku zaburzeń hormonalnych czy metabolicznych po prostu nie pomogą, a jeżeli jesteś w ciąży - wręcz zaszkodzą wywołując poronienie. Pamiętaj więc, że nie powinnaś wywoływać spóźniającego się okresu za wszelką cenę.

Nie łącz ze sobą kilku metod naraz: nie przyjmuj aspiryny popijając ją winem i nie wchodź potem do wanny z ciepłą wodą. Możesz wywołać u siebie krwotok, spowodować omdlenie lub nawet ryzykować podtopienie. Jak we wszystkim, zalecany jest umiar - również w tym, co przyspiesza okres.

Bibliografia
 • https://www.nhs.uk/conditions/stopped-or-missed-periods/
 • https://www.researchgate.net/publication/13790922_Effect_of_menstrual_cycle_phase_on_the_concentration_of_individual_carotenoids_in_lipoproteins_of_prem
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5752814/

 

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny