Ziołolecznictwo - co to jest?
Ziołolecznictwo, zwane też fitoterapią, to najstarsza gałąź medycyny, bowiem już ludzie pierwotni podglądając świat zwierząt i metodą prób i błędów uczuli się, które z roślin są jadalne i jaki wywołują skutek w ich organizmie. Fitoterapia do dziś jest jednym z najważniejszych elementów tradycyjnych i ludowych systemów medycznych, np. ajurwedy, tradycyjnej medycyny chińskiej i tybetańskiej, a także naszej rodzimej medycyny ludowej.
Preparaty pochodzenia roślinnego mają zastosowanie w leczeniu chorób nagłych i przewlekłych. Preparatami ziołowymi mogą być kwiaty, kora, liście, owoce, ziele, nasiona, korzenie lub kłącza, powszechnie nazywane ziołami. Można je również przyjmować w celach profilaktycznych przez dłuższy czas, jednak w takim przypadku stan pacjenta musi być na bieżąco monitorowany, bowiem wiele z nich przy dłuższym stosowaniu wykazuje działania uboczne.
Aby wydobyć z roślin cenne, lecznicze składniki, należy je odpowiednio przetworzyć. Wielu lekarzy zajmujących się medycyną tradycyjną zaleca przyjmowanie gotowych tabletek ziołowych, bowiem jest to najszybszy i najłatwiejszy dla pacjenta sposób leczenia.
Można się jednak spotkać także z zaleceniami samodzielnego przygotowywania leków w domu, szczególnie w sytuacji, gdy składnik aktywny musi być pozyskany tuż przed podaniem leku i nie ma technologicznych możliwości by zamknąć go w tabletce. W takim przypadku należy kierować się wskazaniami specjalisty, bowiem to od sposobu przygotowania zależy wartość lecznicza ziół.
Ziołolecznictwo - zastosowanie
Leki ziołowe sporządza się zazwyczaj w formie:
- naparu, poprzez zalanie surowca zielarskiego gorącą wodą;
- wywaru, sporządzanego w procesie długotrwałego gotowania rozdrobnionych surowców zielarskich;
- odwaru, otrzymywanego podczas krótkiego gotowania części roślin;
- nalewki, otrzymywanej poprzez zalanie surowców roślinnych alkoholem;
- wyciągu, do przygotowania którego zioła pozostawione są na dłuższy czas w wodzie, w temperaturze pokojowej;
- soku, otrzymywanego ze świeżych surowców poprzez ich wyciśnięcie.
Tak przygotowane preparaty, zależnie od wskazań można pić, wykorzystać do przemywania skóry lub sporządzić z nich okład. Surowce zielarskie można również spożywać na świeżo, lub po wysuszeniu. Wiele z nich wykorzystywanych jest także do sporządzania leków, które następnie kupujemy na receptę nie zdając sobie sprawy, że kolorowe drażetki skrywają nie substancje otrzymane sztucznie, ale właśnie zioła o silnym działaniu.
Leki ziołowe zawsze należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub specjalisty medycyny tradycyjnej, bowiem niewłaściwe ich stosowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zioła mogą również wchodzić w liczne interakcje z lekami przepisanymi przez lekarzy medycyny zachodniej i naturopatów, dlatego ważne jest aby informować ich o wszystkich przyjmowanych medykamentach. Niektóre z roślin mogą także silnie uczulać.