Kinezyterapia - kiedy jest stosowana?
Kinezyterapię stosuje się jako element rehabilitacji w schorzeniach narządu ruchu, po złamaniach i operacjach ortopedycznych, do usprawniania chorych po zawale lub udarze, oraz w chorobie niedokrwiennej serca, w chorobach neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, u osób z uszkodzeniem nerwów obwodowych, w celu zachowania ruchomości stawów w chorobie reumatoidalnej, w leczeniu wad postawy, w leczeniu bólów kręgosłupa, w chorobach układu oddechowego, w celu poprawienia pracy mięśni oddechowych, w leczeniu otyłości, w ciąży, jako przygotowanie do porodu siłami natury.
Kinezyterapia - rodzaje ćwiczeń
W kinezyterapii stosuje się różne rodzaje ćwiczeń, w tym:
- ćwiczenia bierne polegające na tym, że ciałem pacjenta porusza jedynie terapeuta;
- ćwiczenia czynne wykonywane przez pacjenta, zgodnie z zaleceniami terapeuty;
- ćwiczenia izometryczne, polegające jedynie na napinaniu określonych partii mięśni;
- ćwiczenia przy pomocy urządzeń, np. na wyciągach;
- samowspomaganie, które polega na tym, że mięśnie zdrowych kończyn wykorzystywane są do wspomagania mięśni osłabionych;
- ćwiczenia w wodzie;
- codzienna gimnastyka i ćwiczenia ogólnorozwojowe;
- ćwiczenia oddechowe, których celem jest wyrobienie lub przywrócenie prawidłowej techniki oddychania;
- ćwiczenia koordynacyjne, pomagające odzyskać zdolność koordynacji ruchowej pomiędzy kończynami oraz stronami ciała pacjenta.
Dodatkowo w kinezyterapii wykorzystuje się specjalne systemy terapeutyczne, w tym terapie manualne (np. Cyriax, Mulligan) i reedukację nerwowo-mięśniową (np. NDT Bobath, terapia metoda Vojty, proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu PNF).
Kinezyterapia może obejmować określony fragment ciała, lub być prowadzona ogólnie w celu usprawnienia całego organizmu. Program terapii układany jest indywidualnie, w zależności od możliwości fizycznych pacjenta. Poprzedza go szczegółowy wywiad dotyczący nie tylko problemu, z którym chory zgłosił się do kinezjoterapeuty, ale także całej historii zdrowotnej, przebiegu dotychczasowego leczenia, trybu życia, diety, nastawienia psychicznego.
Kinezyterapia - czy jest dla wszystkich?
Przeciwwskazaniem do kinezjoterapii są stany zapalne w obrębie mięśni i stawów, stany zapalne kości, wszystkie choroby przebiegające z gorączką, niewydolność krążenia, oraz niewydolność oddechowa.